Socjaliści i ludowcy razem o historii

W dniach 20-21 stycznia 2020 roku w Warszawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludowa i socjalistyczna wizja niepodległej Polski”.
Organizatorami konferencji byli: Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Stowarzyszenie imienia Ignacego Daszyńskiego.
Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:
Prof. dr hab. Michał Śliwa – Niepodległość i demokracja w programie PPS
Dr Janusz Gmitruk – Ludowcy dla Niepodległej
Dr hab. Marcin Wichmanowski – Niepodległość i demokracja w programach ruchu ludowego
Dr Jan Pytel – Socjaliści w pierwszych rządach II RP
Prof. dr hab. Romuald Turkowski – Ludowcy i socjaliści razem czy osobno
Dr hab. Arkadiusz Indraszczyk – Zachować niepodległość. Ludowa wizja Polski w Europie
Prof. dr hab. Kazimierz Przybysz – Polska Ludowa – myśl programowa ludowców i socjalistów w czasie II wojny światowej
Dr Tomasz Karbowniczek – Republika Ostrowiecka w 1905 roku
Mgr Andrzej Ziemski – PPS – historia i współczesność
Dr Ryszard Miazek – Rodowody działaczy ludowych i socjalistycznych
Dr Tadeusz Skoczek – Socjaliści i ludowcy – więźniowie Cytadeli Warszawskiej
Dr hab. Jolanta Załęczny – Wizje niepodległości w tekstach socjalisty Ignacego Daszyńskiego
Mgr Henryk Nicpoń – Józef Piłsudski – młody socjalista
Mgr Jan Engelgard – Socjalistyczne rodowody działaczy Ligi Narodowej
Dr Mateusz Ratyński – Wincenty Witos i Ignacy Daszyński. Współpraca czy rywalizacja polityczna?
Prof. dr hab. Janusz Wojtasik – Witold Jodko-Narkiewicz – czołowy ideolog socjalizmu na przełomie XIX i XX wieku
Prof. dr hab. Andrzej Lech – Stanisław Miłkowski – twórca wiciowego agraryzmu
Dr Mirosława Bednarzak-Libera – Propozycje społeczne i gospodarcze Tomasza Nocznickiego
Dr Beata Michalec – Justyna Budzińska-Tylicka, Konstancja Jaworska i Zofia Praussowa – działaczki socjalistyczne i radne Warszawy.

Konferencja była pierwszym od lat spotkaniem socjalistów i ludowców w celu poszukiwania wspólnych elementów swej historii i tradycji. Wiadomo, że współpraca w okresie tworzenia zrębów II Rzeczypospolitej przyniosła wspaniałe rezultaty. Wielkie znaczenie dla wspólnej historii mają wydarzenia z lat 30. XX wieku m.in. powstanie Centrolewu, proces brzeski i strajki chłopskie wspierane przez PPS.
Konferencja zgromadziła ponad 50 osób ze środowisk socjalistycznych i ludowców z całej Polski. Jej dorobek stanowi poważny wkład do historii i tradycji nurtu niepodległościowego zarówno na lewicy, jak i w ruch ludowym.
Efektem konferencji będzie książka stanowiąca zbiór wygłoszonych referatów.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241613

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …