Nowa koalicja lewicowa?

W dniu 8 stycznia 2019 roku w Warszawie spotkali się przedstawiciele kilku ugrupowań lewicowych. Wg portalu strajk.eu były to ugrupowania: Partia Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Unia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Wolność i Równość. Obecni byli przedstawiciele OPZZ. Zamiarem było przedyskutowanie możliwości stworzenia wspólnej lewicowej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że Sojusz Lewicy Demokratycznej może do tej koalicji nie dołączyć.
Podczas spotkania z dziennikarzami Adrian Zandberg stwierdził:
– Będzie lewicowa lista w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy nie będą skazani na wybór pomiędzy prawicą zamordystyczną, a prawicą liberalną. Nie musimy wybierać pomiędzy Grzegorzem Schetyną i stojącym u jego boku byłym przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej Romanem Giertychem, a Jarosławem Kaczyńskim i stojącym u jego boku byłym przewodniczącym Młodzieży Wszechpolskiej Adamem Andruszkiewiczem. To jest obraźliwe dla Polaków – zauważył. Miliony obywateli chcą polityki prospołecznej i chcą państwa, które nie decyduje za nich w sprawach światopoglądowych i obyczajowych. Ich interesy może reprezentować tylko lewica. Lewica to wyższe płace, lewica to bezpieczeństwo socjalne, lewica to Polska, w której ani policjant, ani prokurator, ani ksiądz nie wtyka ludziom nosa pod kołdrę i nie decyduje za nich w jaki sposób mają żyć .

Poparcie dla koalicji wyrazili również związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
– W ciągu ostatnich trzech lat dowiedzieliśmy się co to jest parlament bez lewicy. To jest parlament bez postępowych idei, to jest parlament antypracowniczy – mówił Piotr Szumlewicz z OPZZ. –  Mamy do czynienia z represjami wobec członków związków zawodowych, mamy bardzo złą sytuacje pracowników socjalnych, nauczycieli, pracowników ZUS. Prawo i Sprawiedliwość straciło poparcie związków zawodowych. Ci związkowcy, którzy popierali PiS bardzo się rozczarowali. Postępowe związki zawodowe, są naturalnymi koalicjantami postępowych partii – dodał, zaznaczając, że ma nadzieję, że z partnerami będzie się spotykał nie tylko na konferencjach, ale również na ulicznych protestach.

Jak zwykle, retoryczną ozdobą całej konferencji było wystąpienie Piotra Ikonowicza.
– Najważniejszy aktor na scenie politycznym się nie pojawił, tym aktorem jest świat pracy – mówił lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, który popisał się następnie efektownym bon motem. – Może różnie rozstawiać żagle, jednak kiedy wiatr nie wieje, to łódź nie płynie. Ja myślę, że wiatr historii się właśnie zrywa – rzekł Ikonowicz. Kolejne strajki będą się nasilać. Z oczywistego powodu – rozbieżności pomiędzy wzrostem gospodarczym, a stagnacją płac. Na tej fali powstaje prawdziwa lewica, które jest przyzwyczajona do pływania pod prąd – stwierdził szef RSS, wbijając również szpilę niedoszłym koalicjantom – Bo tylko zdechłe ryby z Sojuszu Lewicy Demokratycznej pływają z prądem.

Jak wygląda sytuacja SLD? Jeszcze nie wszystko stracone. Partia Włodzimierza Czarzastego wciąż nie zadecydowała z kim wystartuje w eurowyborach. Sojusz prowadzi rozmowy zarówno z lewicą, jak i z liberałami. Jeśli chodzi o tych drugich, negocjacje poskutkowały wczoraj zawarciem wstępnego porozumienia  z formacjami drugiego szeregu – PSL, Nowoczesną i Unią Europejskich Demokratów. W rozmowie z Portalem Strajk osoba z kierownictwa SLD przyznała, że szanse na dołączenie do lewicowej koalicji ocenia na 50 proc. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona na konwencie ugrupowania, który odbędzie się na przełomie stycznia i lutego.

AKTUALIZACJA:
Po południu tego samego dnia na oficjalnym profilu OPZZ na Facebooku ukazał się komunikat zaprzeczający, jakoby centrala związkowa prowadziła jakiekolwiek rozmowy koalicyjne czy już zawarła sojusz z innym podmiotem. W dalszych komentarzach przedstawiciele organizacji stwierdzili, że nie wykluczają zaangażowania się w podobne inicjatywy, ale muszą o nim decydować odpowiednie gremia.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242129

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …