Konferencja nt. praw kobiet

Społeczny Komitet Lewicy na 100-lecie Niepodległości zorganizował w dniu 28 listopada 2018 r. w Warszawie  uroczystą sesję o charakterze popularno-naukowym, poświęconą 100 rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.


Źródłem były decyzje polityczne pierwszych lewicowych rządów, kierowanych w listopadzie 1918 r. kolejno przez Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego.
Debata nosiiła tytuł: Bieg przez historię: Polki wczoraj, dziś i jutro. Refleksje w setną rocznicę uzyskania praw wyborczych.

Komitet Honorowy: Izabela Sierakowska, Robert Biedroń, Agata Czarnacka, Krzysztof Janik, Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Katarzyna Kądziela, Sławomir Wiatr, Jolanta Banach, Jerzy Wenderlich, Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Danuta Waniek, Andrzej Ziemski.

Podczas sesji wygłoszono następujące referaty:

Panel I. Polka-obywatelka
Patriotyzm Polek na przełomie XIX i XX w. Bóg - Honor - Matczyzna? Dr Małgorzata Tkacz-Janik, pełnomocnik Kongresu Kobiet ds. obchodów stulecia praw kobiet.
Co to znaczy być obywatelką? Koncepcje partycypacji kobiet w życiu publicznym II Rzeczypospolitej - kilka refleksji”. Dr Dobrochna Kałwa, IH Uniwersytet Warszawski.
Prekursorki w męskim świecie. O pierwszych kobietach w polskim wolnomularstwie”, prof. dr. hab. Anna Kargol, Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego.

Panel II. Niedokończona emancypacja. Lata 1944-1989.
Awans społeczny i zawodowy kobiet w Polsce Ludowej- perspektywa krytyczna - dr Natalia Jarska. IH PAN
Równe prawa i nierówne obowiązki. Emancypacja w życiu codziennym. - Dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz, IBL PAN.
Dlaczego PZPR nie dopuszczała kobiet na szczyty władzy politycznej („aktywistka z klucza”)? - red. Janusz Rolicki/Katarzyna Kądziela.
Z jakim kapitałem społecznym Polki wchodziły w nową rzeczywistość ustrojową po 4 czerwca 1989 roku? - prof. dr hab. M. Niewiadomska-Cudak .

Panel III. Dlaczego masowy ruch wolnościowy, jakim była „Solidarność” nie poparł aspiracji emancypacyjnych kobiet?
Z jakich przyczyn Sekcja Kobieca NSZZ „Solidarność” w odniesieniu do praw kobiet przyjęła kurs konserwatywny? - Małgorzata Tarasiewicz, założycielka Sekcji Kobiecej NSZZ „Solidarność”.
Czym była w ruchu kobiecym lat 90. Parlamentarna Grupa Kobiet? - dr Barbara Labuda.
Zofia Kuratowska , Olga Krzyżanowska jako wzorce aktywności politycznej kobiet - prof. Paweł Leszczyński, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddział w Gorzowie Wlkp.
Czym wyróżniały się kobiety lewicy w praktyce politycznej III RP? - prof. Jacek Raciborski/Katarzyna Kądziela
Kobiety w polskiej politologii. Od diagnozy do współpracy. - Prof. dr hab. Małgorzata Winiarczyk –Kossakowska. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Panel IV. Nowe ścieżki ruchów emancypacyjnych kobiet – strategie na najbliższe lata.
Ewa Marciniak (UW), Joanna Mucha (PO), Jolanta Banach, Anna Skrzypek (Bruksela), Katarzyna Waniek (Austria/Szwajcaria).

W sesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii, organizacji i ruchów społecznych polskiej lewicy. Włodzimierz Czarzasty – przewodniczący SLD w zagajeniu podkreślił, iż problem równouprawnienia kobiet w życiu społecznym i polityce jest jednym z podstawowych założeń programu lewicy.

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240736

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …