Posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej i CKW PPS

W dniu 14 kwietnia 2018 roku w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS.
Omówiono aktualne problemy polityczne w Polsce związane m.in. z jakością demokracji, kształtowaniem reform w systemie prawnym oraz nową politykę socjalną. Zwrócono uwagę na zaostrzanie się sytuacji międzynarodowej, szczególnie na Bliskim Wschodzie, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu w tym również Polski.
Zebrani wysłuchali informacji przewodniczącego Sztabu Wyborczego PPS w związku z prowadzonymi przygotowaniami do kampanii wyborów samorządowych. PPS planuje wziąć udział na szczeblu wyborów do sejmików wojewódzkich w ramach koalicji SLD – Lewica Razem. Na szczeblu wyborów do rad powiatowych, miejskich, dzielnicowych decyzję co do współpracy wyborczej będą podejmowały samodzielnie, zgodnie ze Statutem PPS, organizacje wojewódzkie i okręgowe. Aktualnie trwają rozmowy w organizacjach terenowych na temat wyłonienia odpowiednich kandydatów i stworzenia optymalnych warunków porozumień wyborczych. Istotą jest zawiązanie takich porozumień programowych, które stworzą warunki do reprezentowania w organizacjach samorządowych interesów środowisk lokalnych i pracowniczych. Polska wymaga generalnej odnowy po okresie rządów ugrupowań neoliberalnych i prawicowych.
Zebrani zapoznali się z koncepcją organizacyjną i omówili tryb przygotowań do Kongresu PPS, który planowany jest na późną jesień 2018 roku. Przyjęto założenie, że w okresie do 15 czerwca odbędą się konferencje sprawozdawczo-wyborcze w kołach PPS oraz w organizacjach okręgowych i wojewódzkich. Delegaci na Kongres wybrani zostaną na konferencjach wojewódzkich jesienią 2018 roku.
Podczas posiedzenia omawiano założenia obchodów Święta Pracy – 1 Maja, które tradycyjnie PPS organizuje w Warszawie na Placu Grzybowskim, który jest historycznym miejscem demonstracji robotniczych w XIX i na początku XX wieku. Tutaj, zorganizowana w dniu 13 listopada 1904 roku wielka demonstracja robotników Warszawy zakończona potyczką z Kozakami uznana jest za początek Rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich.
Planuje się, że PPS będzie gospodarzem manifestacji, w której wezmą udział przedstawiciele większości ugrupowań lewicy. Manifestacja będzie miała charakter polityczny.
Zgromadzeni przyjęli Odezwę Pierwszomajową, skierowany do wszystkich Polaków, do wszystkich ludzi pracy.
Zebrani wysłuchali informacji przewodniczącego Komisji Historycznej PPS na temat planowanych przedsięwzięć związanych z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski.
Omówiono m.in. założenia programowe planowanego Komitetu Honorowego PPS Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.
Prezydium RN i CKW PPS z aprobatą przyjęły działania związane z inicjatywą PPS skierowaną do Prezydenta RP w sprawie ogłoszenia z okazji 100-lecia  Niepodległości powszechnej amnestii. Byłby to pierwszy akt łaski wobec skazanych w Polsce po roku 1989.



Polska Partia Socjalistyczna
ODEZWA PIERWSZOMAJOWA

1 maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, ma w tym roku wymiar szczególny, ponieważ obchodzimy go w Stulecie Odrodzenia Państwa Polskiego. My członkowie Polskiej Partii Socjalistycznej przypominamy całemu społeczeństwu polskiemu o wielkim wysiłku wielu pokoleń Polaków, szczególnie socjalistów, którzy uczestniczyli w odbudowie Rzeczpospolitej i walczyli o jej niepodległość, działali na rzecz praw pracowniczych i socjalnych, przeciwstawiali się nacjonalizmowi i faszyzmowi. Wspieraliśmy postępowe ruchy społeczne, upominaliśmy się o prawa kobiet, mniejszości narodowych i wykluczonych.
Polska jest niepodległa i demokratyczna. Skończył się czas przemocy, lecz wciąż istnieje potrzeba by upominać się o prawa ludzi pracy, sprawiedliwość społeczną i wolności obywatelskie. To nasza rola.
Czeka nas wiele pracy. Walka polityczna, która nie musi już być, jak kiedyś krwawa, lecz oparta o Konstytucję, prawo i mandat wyborczy.
Musimy uświadomić społeczeństwu polskiemu, że zmiany na lepsze są możliwe i poprowadzić społeczeństwo do tych zmian.
Rozwojowi Polski po roku 1989 towarzyszy w dalszym ciągu narastające rozwarstwienie społeczne i pogłębiająca się nierówność szans obywateli w sferze gospodarki, edukacji, ochrony zdrowia, kultury, wypoczynku, a także możliwości publicznego prezentowania swoich poglądów. Rozwarstwienie społeczne rośnie, jako efekt neoliberalnych stosunków gospodarczych, w których zysk korporacji i właścicieli jest jedynym kryterium, a jednostka pozostawiona jest sama sobie
Podstawowe zasady praw obywatelskich są systematycznie naruszane przez rządzących. Mamy obecnie do czynienia z dyspozycyjną prokuraturą i politycznie podporządkowanymi sądami. Rozszerza się zakres inwigilacji, ogranicza swobodę zgromadzeń, blokuje działanie instytucji stojących na straży przestrzegania swobód obywatelskich.
Wolność indywidualna obywatela ograniczana  jest również żądaniami Kościoła Katolickiego, a wolność wyboru w wyborach ograniczona jest dostępem do większości środków masowej komunikacji. Obecne w parlamencie partie polityczne stały się wyłącznie „mechanizmami wyborczymi”
Elity postsolidarnościowe, które sprawują w Polsce władzę, straciły orientację propaństwową i modernizacyjną, uwierzyły w złudne i fałszywe dogmaty wolnego rynku i rządzą poprzez podziały społeczne, nie realizując bliskich nam, uniwersalnych wartości wynikających z idei sprawiedliwości społecznej i dobra człowieka
Solidarność ludzi pracy jest obecnie równie potrzebna jak w przeszłości.
Ludzie Pracy swoim codziennym wysiłkiem, swoją pracą tworzą wszystko, co jest potrzebne w naszym życiu – dobra materialne i niematerialne.
To jest Ich święto – to jest Nasze święto.
Apelujemy do wszystkich ludzi lewicy o wspólne działania dla stworzenia lepszej, bardziej sprawiedliwej i przyjaznej każdemu obywatelowi Polski.


NIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA

Zapraszamy do udziału w uroczystości 1 Majowej pod kamieniem pamiątkowym czynu zbrojnego OB PPS z 1904 r. na Placu Grzybowskim godz.10.00 organizowanej przez PPS i jej partnerów z Porozumienia Socjalistów.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265008

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …