100 lat Polski, 45 lat Polski Ludowej

Tylko na prawdzie historycznej i na zgodzie narodowej możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny stwierdza Dolnośląska Rada SLD w dniu 14 lutego 2018 roku.
Rada Dolnośląska SLD wnioskuje, aby Rada Krajowa zwróciła się do oficjalnych organów Państwa o uwzględnienie naszych postulatów dotyczących form obchodów uroczystości rocznicowych, szczególnie o obiektywizm w ocenie okresu powojennego Polski.

UCHWAŁA RADY DOLNOŚLĄSKIEJ SLD W SPRAWIE ROCZNICY STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Nie ma 100-lecia (Polski) bez 45-lecia (Polski Ludowej)!
Polska jest dobrem całego Narodu Polskiego, zarówno Polaków żyjących i mieszkających w naszym kraju, jak i milionów Polaków rozsianych po całym Świecie. Historia dziejów Polski jest naznaczona wieloma chwalebnymi i niechlubnymi wydarzeniami, które raz wznosiły nasz Naród i Państwo na wyżyny, a potem prowadziły do swoistego zatracenia, jak choćby utraty państwowości pod koniec XVIII wieku.
Odzyskanie niepodległości Polski w 1918 roku było wielkim wyczynem w historii Narodu Polskiego, heroiczną walką o utrzymanie tej niepodległości oraz kompromisem społecznym w budowaniu państwa obywatelskiego, polskiej niezawisłości, gospodarki i tożsamości narodowej z obywateli.
Kształt Polski i byt Narodu Polskiego po II wojnie światowej w dużej mierze zależał od determinacji w walce z hitlerowskimi Niemcami polskich żołnierzy bijących się o wolność kraju w 1939 roku, w wojnie partyzanckiej na terenie okupowanego kraju, jak i w polskich armiach wyzwoleńczych uformowanych na Wschodzie i Zachodzie Europy. Kształt i ustrój naszego państwa, po zakończeniu II wojny, w ogromnej mierze sformułowany został na tle ówczesnych uwarunkowań geopolitycznych w Europie i na Świecie. Polacy i Polska była wtedy uzależniona od woli i woli politycznej zwycięzców II wojny światowej. I oni wyznaczyli jej takie, a nie inne miejsce w nowym układzie geopolitycznym.
W setną rocznicę odzyskania niepodległości Prawo i Sprawiedliwość, Rząd i Prezydent RP próbują zawłaszczyć, nie tylko formę przeprowadzenia uroczystości rocznicowych, ale także uzurpują sobie prawo do wyłączności na interpretowanie polskiej historii oraz do narracji medialnej jej dotyczącej, do limitowania zasług, kto jest, a kto nie jest zasłużony dla Rzeczypospolitej oraz do określania kto ma prawo być polskim patriotą, a kto jest zdrajcą naszego kraju.
Groźnym elementem występującym w obchodach roku niepodległości, jest próba wykluczenia z tego stuletniego okresu 45 lat dorobku społecznego i gospodarczego Polski Ludowej.
Rada Dolnośląska SLD, działająca na terenie jednego z województw Polski zachodniej i północnej, które zostały odzyskane po wiekach dla Rzeczypospolitej w 1945 roku, przeciwstawia się zafałszowywaniu historii i zawłaszczaniu przez PiS wyłącznego prawa do rocznicowych obchodów 100-lecia niepodległości oraz apeluje do wszystkich struktur SLD w całym kraju, do niezależnych historyków i jednostek naukowych, do analityków życia gospodarczego i społecznego o podjęcie działań w obronie prawdy historycznej dotyczącej 45 lat okresu Polski Ludowej oraz do wsparcia twierdzenia, że „nie ma 100-lecia bez 45-lecia”.
Jednocześnie Rada Dolnośląska SLD potępia zbrodnie i represje tamtego okresu oraz przyznaje rację historyczną, że Polska Ludowa miała ograniczoną suwerenność, co jednak nie wyklucza jej statusu, jako państwa realnego, uznanego przez inne państwa i międzynarodowe organizacje, m.in. ONZ na arenie politycznej Europy i Świata.
Za uznaniem państwowości okresu Polski Ludowej przemawiają również dokonania Narodu Polskiego, który mimo, podkreślonych wyżej ograniczonej suwerenności, odbudował kraj ze zniszczeń wojennych. Odbudowo Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Kołobrzeg i wielu innych miast. Od podstaw zbudowano energetykę, przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, maszynowy i elektroniczny. Zbudowano wiele nowych hut i kopalń, w tym cały przemysł miedziowy, Odbywało się to przede wszystkim nakładem własnym i przy poświeceniu całego społeczeństwa. W Polsce zlikwidowano analfabetyzm, zbudowano tysiące szkół, uczelni i obiektów kultury. Powstały miliony nowych mieszkań spółdzielczych i komunalnych. Stworzono od podstaw służbę zdrowia. Miliony bezrolnych chłopów otrzymało ziemię. Polska tamtych czasów była krajem bezpiecznym posiadającym swoje służby mundurowe i armię.
Przekreślenie lub wykluczenie tego dorobku jest upokorzeniem dla kilku pokoleń Polaków budujących swój kraj, jest zakłamywaniem historii.
Rada Dolnośląska SLD zwraca się także z apelem do Rady Krajowej SLD o dokonanie szczegółowego bilansu dorobku społecznego i gospodarczego Polski Ludowej i do obrony tego okresu w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Równocześnie wnioskujemy, aby Rada Krajowa zwróciła się do oficjalnych organów Państwa o uwzględnienie naszych postulatów dotyczących form obchodów uroczystości rocznicowych, szczególnie o obiektywizm w ocenie okresu powojennego Polski, ponieważ tylko na prawdzie historycznej i na zgodzie narodowej możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie!

Rada Dolnośląska SLD
WROCŁAW, 14 lutego 2018 rok

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265237

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …