Rada Naczelna PPS

W dniu 23 września 2017 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedyskutowano aktualne problemy polityczne związane z sytuacją w kraju i na lewicy. Przyjęto stanowiska i uchwały w sprawach bieżących.


Podczas dyskusji wokół problemów w kraju wskazano na szereg negatywnych zjawisk dotyczących kształtowania się w ostatnich latach praktycznego modelu polskiej demokracji, opartego głównie o manipulacje polityczne i medialne, które wykluczają znaczną część obywateli od udziału w polityce. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia, które w ramach kształtującego się modelu edukacji podlega indoktrynacji opartej wyłącznie o wartości prawicowe, z zakłamaniem rzeczywistych faktów historycznych, które mają charakter uniwersalny. Zwrócono uwagę, że trwająca „wojna na górze” jest często pozorna, bowiem płaszczyzny sporu mają głównie charakter personalny, a ich uczestnicy należą do tego samego pnia ideowego.
W sprawach lewicy wysłuchano informacji dotyczących udziału PPS w pracach Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy oraz Porozumienia Socjalistów. Z satysfakcją odnotowano przystąpienie do Porozumienia największego lewicowego Stowarzyszenia „Pokolenia’.
Wstępnie omówiono zasady udziału PPS w mających się odbyć w roku przyszłym wyborach samorządowych. Powołano Sztab Wyborczy PPS i podjęto w tej sprawie stosowną uchwałę.
Członkowie Rady Naczelnej zapoznali się z kalendarzem inicjatyw związanych w roku 2017 z obchodami 125 lecia Polskiej Partii Socjalistycznej. W dniu 16 września odbyła się pierwsza konferencja „Wielcy Socjaliści”. Promowana była także książka „Wielcy Socjaliści” wydana z tej okazji.

W 2017 roku planowane są jeszcze w ramach obchodów 125 lecia PPS jeszcze następujące wydarzenia:
- 30 września 2017 roku – Konferencja w Warszawie „60 lecie Planu Rapackiego. Doktryna wojny i pokoju w programie PPS”.
- 21 października 2017 roku – Konferencja w Piotrkowie Trybunalskim (Filia Uniwersytetu im. J Kochanowskiego) na temat historii PPS na Ziemi Piotrkowskiej.
- 18 listopada 2017 roku – Konferencja w Warszawie (Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego) dotycząca Programu Radomskiego PPS (80 lecie XXIV Kongresu PPS w dniu 2 lutego 1937 roku).
- 9 grudnia 2017 roku – uroczyste posiedzenie Rady Naczelnej PPS poświęcone 125 leciu PPS.

W spawach organizacyjnych dokooptowano do Rady Naczelnej na zwolnione miejsce tow. Jerzego Kołomyjca z Bydgoszczy i wybrano go do składu Prezydium Rady Naczelnej.

Przyjęte uchwały i stanowiska
1.    Uchwała w sprawie zasad organizacji wyborów samorządowych
2.    Uchwała w sprawie zasad gospodarki finansowej
3.    Stanowisko w sprawie reparacji po II wojnie światowej
4.    Stanowisko w sprawie wprowadzania nowej narracji historycznej, w miejsce lansowanej fałszywej
5.    Stanowisko w sprawie „ustawy dezubekizacyjnej”



Uchwała nr 1 z dnia /23/09/2017  Rady Naczelnej PPS

W celu przygotowania struktur  PPS do wyborów samorządowych w 2018 roku Rada Naczelna uchwala co następuje:

1. Powołuje się Ogólnopolski Sztab Wyborczy
1.1  W skład Sztabu powołuje się następujących Towarzyszy:
Przewodniczący sztabu - Przewodniczący CKW Mirosław Nizielski
V-ce Przewodniczacy -  v-ce przewodniczący Śląskiej Rady Wojewódzkiej Wojciech Konieczny
Członkowie: 
Przewodniczący Rady Naczelnej                          Bogusław Gorski
Przewodniczący Łódzkiej Rady Wojewódzkiej     Wacław Hetman
Przewodniczący Śląskiej Rady Wojewódzkiej      Marcin Klos
Przewodniczący Kujawsko- Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Jerzy Kołomyjec
Przewodniczący Lubelskiej Rady Wojewódzkiej  Władysław Skonecki

1.2  Do zadań Sztabu należy koordynacja działań związanych z wyborami samorządowymi  na terenie kraju.

2. Ustala się zadania organizacji terenowych PPS w związku z przygotowaniem wyborów samorządowych na jesieni 2018 r.
2.1    W terminie do stycznia 2018 r. organizacje terenowe podejmą wstępne decyzje dotyczące szczebla samorządowego do którego/ których wystawią swoich kandydatów (rady gminne, dzielnicowe, powiatowe, miejskie, sejmiki wojewódzkie) oraz podejmą wstępne decyzje, czy stworzą własne Komitety Wyborcze, czy uczestniczyć będą w Komitetach Wyborczych innych partii lub Komitetach Wyborczych Wyborców, zrzeszających PPS i inne podmioty. W tym samym terminie powinna być sporządzona i przekazana do Sztabu lista członków danych struktur gotowych do kandydowania w wyborach samorządowych. 
2.2    Należy podjąć pilne działania w celu pozyskania nowych członków lub osób, które zgodzą się na kandydowanie do wyborów samorządowych z rekomendacji PPS, informacja o pozyskaniu takich kandydatów powinna na bieżąco być przekazywana do Sztabu.
2.3    Struktury terenowe mają całkowitą swobodę w wyborze koalicjantów do poszczególnych wyborów. Zależnie od przebiegu rozmów z częścią partii tworzących Porozumienie Lewicy na wybory parlamentarne w 2015 r. Rada Naczelna rezerwuje sobie prawo podjęcia decyzji o udziale PPS w ogólnopolskim Komitecie Wyborczym do wyborów do sejmików wojewódzkich. Decyzja w tej sprawie powinna nastąpić do końca marca 2018 r. 
2.4    Rada Naczelna PPS zobowiązuje Rady Wojewódzkie, Komitety Okręgowe oraz Koła terenowe do prowadzenia na bieżąco prac związanych z przygotowywanie programów i haseł do wyborów samorządowych w 2018 r. W tym celu należy  zapoznawać się na bieżąco z uchwałami organów samorządowych na swoim terenie, śledzić lokalne media i obserwować oraz brać udział w wydarzeniach społecznych na terenie swojego działania.
W miarę potrzeby przygotowywane powinny być stanowiska dotyczące bieżących  problemów społecznych i politycznych i przekazywane do odpowiednich władz oraz upowszechniane w mediach lokalnych , w formie ulotek, w wystąpieniach na forum publicznym itp., a także publikowane na stronie internetowej PPS.
2.5    Rady Wojewódzkie i Komitety Okręgowe powinny kontynuować, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady Naczelnej,  organizację lub udział w spotkaniach, działających na ich terenie działania, lewicowych partii politycznych, organizacji społecznych i indywidualnych osób o znanych poglądach lewicowych. Celem tych spotkań powinna być wymiana doświadczeń i poglądów na wydarzenia i zjawiska polityczne i społeczne występujące na terenie działania danej struktury PPS oraz przygotowywanie ewentualnych sojuszy wyborczych do wyborów samorządowych
Rady Wojewódzki i Rady Okręgowe, które dotychczas nie podjęły takich działań, powinny je niezwłocznie podjąć.
2.6    Centralny Komitet Wykonawczy przekaże wraz z niniejszą uchwałą wykaz zagadnień ogólnych, na  które organizacje terenowe powinny w chwili obecnej zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogą rodzić problemy dla obywateli. Zagadnienia te należy uzupełnić o zagadnienia specyficzne dla danego terenu.
Zobowiązuje się CKW do okresowej aktualizacji tych  zagadnień.
2.7    Zobowiązuje się Komisję Programową RN  do przekazania w październiku 2917 projektu programu PPS jako pomocy przy formułowaniu zagadnień ogólnych w programach do wyborów lokalnych.
2.8    Zobowiązuje się struktury terenowe do okresowego, ale nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, przekazywania do CKW informacji o realizacji niniejszej uchwały oraz występujących problemach.


Załącznik: Wykaz zagadnień ogólnych dla poszukiwania lokalnych haseł wyborczych na wybory samorządowe opracowany przez CKW

 



Stanowisko
Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
z dnia 23 września 2017 roku
w sprawie reparacji po II wojnie światowej


Polska jako kraj i Polacy jako naród odnieśli proporcjonalnie do liczby ludności i terytorium największe straty w wyniku II wojny światowej.
Nie ulega dla nikogo wątpliwości, że sprawcą katastrofy wojennej były Niemcy hitlerowskie jako państwo i Niemcy, jako naród europejski, który przyjął ideologię nazistowską.
Mimo upływu od dnia wybuchu II wojny światowej 78 lat pamięć o tej tragedii pozostaje, cierpienia są wciąż żywe, a świadomość niedokonania zadośćuczynienia wobec Polaków i Polski jest trwała.
Polska Partia Socjalistyczna uważa, że racje moralne są po stronie Polski i Polaków, pozostaje zawsze problem racji prawnych i woli potomków sprawców do sprawiedliwego rozliczenia.
Wywołanie w ostatnich tygodniach przez Prawo i Sprawiedliwość tematu reparacji za II wojnę światową budzi ogromne nadzieję i obawy wśród Polaków. Dotyczą one skutków czasu w świadomości naszych społeczeństw i problemów prawnych w relacjach międzypaństwowych.
Polska Partia Socjalistyczna apeluje do PiS i innych uczestników uruchomionego procesu reparacyjnego o wstrzemięźliwość i oparcie podjętych już działań o sprawdzoną praktykę takich rozliczeń po II wojnie światowej.
Nie powinno być tak, że rozpoczęta kampania odzyskania reparacji ma w założeniu mieć charakter wyłącznie polityczny i propagandowy. Jeśli tak jest, nie powinna być prowadzona. Jeśli tak nie jest, powinna się opierać nie o przywoływanie upiorów, a o realne podstawy prawa międzynarodowego i fakty znane i zaakceptowane przez międzynarodowe gremia polityczne i sądowe.
Sądzimy, że Polacy nie powinni być poddawani, przy okazji słusznej inicjatywy mającej na celu zadośćuczynienie, terapii szokowej związanej ze zbiorową tragedią narodu przed ponad 70 laty.

Rada Naczelna PPS



Stanowisko
Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
z dnia 23 września 2017 roku
w sprawie wprowadzania nowej narracji historycznej, w miejsce lansowanej fałszywej


Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej z dużym zaniepokojeniem obserwuje permanentne wprowadzanie stojącej w sprzeczności z faktami polityki historycznej oraz forsowanie przez polską prawicę nowej narracji historycznej. Tworzenie bezsensownych treści programów edukacji historycznej pasujących do nowej narracji politycznej eliminujących z kart historii – nie tylko lewicowe – postępowe ruchy polityczne oraz ograniczające jej kontekst międzynarodowy; pokazowa walka z symbolami autorytaryzmu politycznego, którego ofiarami padają m.in. pomniki wyzwolicieli Polski od nazizmu oraz ulice pozbawione swoich patronów nagminnie postponowanych przez polityków różnego szczebla to nasza codzienna rzeczywistość.
Walec historii jest bezlitosny, a cynizm polityków różnych odcieni prawicy przerażający: „dekomunizując” ulice i burząc pomniki stosują odpowiedzialność zbiorową oraz własną wykładnię historii, próbując przypisać udział w totalitaryzmie np.  Ludwikowi Waryńskiemu. Bolesławowi Limanowskiemu, Stefanowi Okrzei, Janowi Brzechwie i wielu innym mniej lub bardziej znanym ludziom lewicy żyjącym w różnych okresach historii naszego Kraju. Innym przykładem daleko posuniętego cynizmu i fałszerstw w obszarze historii jest stosunek do formacji wojskowych walczących o demokrację czy niepodległość. Ataki na bohatersko walczącą z autorytaryzmem faszystowskim XIII Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, czy na walczącą z niemieckim najeźdźcą-okupantem oddziały obu Gwardii Ludowych czy Armii Ludowej budzą nasze skrajne oburzenie.
Potępiamy postponowanie wiodących w walce z nazizmem formacji zbrojnych od najliczniejszej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej oraz mniejszych oddziałów walczących o niepodległą i sprawiedliwszą Polskę. Za haniebne uznajemy zachowanie posłów na Sejm RP obecnej kadencji, którzy 15 września br., jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą 75 lecie powstania Narodowych Sił Zbrojnych.
Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej czuje się zobowiązana do przypomnienia środowiskom umiarkowanym, którym obca jest współpraca z nazistami w imię budowy świata bez komunizmu, mordowanie współwalczących o niepodległość członków formacji lewicowych, czy ataki na mniejszości narodowe, cywilów w tym dzieci, że oddziały dokonujące takich haniebnych czynów znajdowały się w ramach NSZ. Wstyd nam, że wśród posłów nie znalazł się nawet jeden świadomy, czym była Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych.
Uporczywe manipulowanie przy historii oraz tworzenie niezgodnej z prawdą historyczną jej wykładni nie może pozostawać bez echa na lewicy. Po protestach środowisk lewicy do nazwisk ojców niepodległości wymienionych w uchwale o obchodach setnej rocznicy n niepodległości dołączono Ignacego Daszyńskiego. To dopiero początek naszej walki!
Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zwraca się z apelem do wszystkich ugrupowań lewicy – zarówno tych zrzeszonych w Radzie Porozumienia i Dialogu Lewicy czy Porozumieniu Socjalistów, jak i tych pozostających poza tymi ciałami – o podjęcie skoordynowanych działań mających na celu powstrzymanie niepokojącej, fałszywej narracji historycznej oraz przywrócenie należnego miejsca w historii różnym postępowym ruchom społecznym.

Rada Naczelna PPS



Stanowisko
Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
w sprawie „ustawy dezubekizacyjnej”
przyjęte na posiedzeniu w dniu 23 września 2017 roku


Od 1 października emerytowani funkcjonariusze MSWiA oraz MON ze służb specjalnych i policji – już drugi raz – będą mieli obniżone emerytury na mocy tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”. Wystarczy, że choć przez chwilę pracowali w organach bezpieczeństwa „totalitarnego państwa” jakim była PRL. 
„Ustawa dezubekizacyjna” dotyczy funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej i ich rodzin.
Staż i działalność funkcjonariuszy w czasach PRL sprawdza Instytut Pamięci Narodowej. IPN weryfikuje przebieg służby około 200 tysięcy funkcjonariuszy żyjących na emeryturze lub rencie. To od ustaleń IPN będzie zależeć, kto działał na rzecz „totalitarnego państwa” i dostanie mniejsze świadczenie emerytalne czy rentowe.
Obniżki emerytur dotkną też pracowników MSW z departamentu PESEL, czyli ok. 300 programistów i informatyków, absolwentów informatyki Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, którzy opracowali Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Według MSWiA służyli na rzecz „totalitarnego państwa”. Obniżenie emerytur obejmie także lekarzy pracujących w szpitalach resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którzy byli na etatach funkcjonariuszy.
W latach 1945-1990 była tylko jedna Polska – Polska Rzeczpospolita Ludowa. To była Ojczyzna wszystkich Polaków. Społeczeństwo polskie pracowało dla dobra tej Ojczyzny. Mówienie, że w całym tym okresie PRL to było „totalitarne państwo” obniża wartość moralną i intelektualną panów doktorów nauk prawnych: Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.
W służbach wewnętrznych i specjalnych byli też ludzie źli i przestępcy. Należy ich osądzić i ukarać. Ustawowe stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to działanie polityczne, działanie siłowe i emocjonalne. Tak działa państwo totalitarne.
PiS przez „ustawę dezubekizacyjną” chce pokazać, jak walczy o sprawiedliwość, jak walczy z „komunistyczną” przeszłością. Niestety przez tą ustawę PiS potwierdził swoje dążenie do przejęcia całkowitej kontroli nad społeczeństwem.     
Rada Naczelna PPS wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ustawowego dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, a obywateli na dobrych i złych. Dzielenie społeczeństwa to gra polityczna prowadzona przez obecnie rządzących.

Rada Naczelna PPS


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265361

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …