Przed 15 laty zmarł Edward Gierek

W Sosnowcu w dniu 23 lipca 2016 roku odbyły się uroczyste obchody z okazji 15. rocznicy śmierci byłego I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980, Edwarda Gierka. Spotkanie odbyło się przy honorowej asyście reprezentantów Ludowego Wojska Polskiego, a uczestniczyli w nim przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń, ruchów i partii politycznych.

– Spotykamy się tutaj, by oddać hołd synowi tej ziemi. Architektowi Polski lat 70. Wyjątkowej postaci, która zapisała się na kartach historii jako przywódca, jako polityk porozumienia i dialogu, pokoju i rozwoju. Czy te właśnie przymioty nie powinny przyświecać obecnej klasie politycznej. Czy nie powinny być drogowskazami we współczesnej złożoności problemów, jak terroryzm, problem uchodźców, wiele ognisk zapalnych na wielu kontynentach, fala zamachów, w tym i ten wczorajszy w Monachium. To wszystko świadczy o niepokoju dnia codziennego, zagrożeniu dla Polski i obywateli naszego kraju – mówił Maciej Gadaczek, prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka. – Edward Gierek potrafił iść drogą pokoju w skonfliktowanym świecie epoki zimnej wojny. Dążył do pokojowego współistnienia państw na naszym kontynencie. Wypracował nowy model polityki zagranicznej. Jego znaki rozpoznawcze to m.in. znacząca aktywność Polski na arenie międzynarodowej, wkład w proces bezpieczeństwa i współpracy w Europie, rozwój wzajemnych stosunków polityczno-gospodarczych, normalizacja stosunków z Kościołem. Dobrze obrazują to wizyty w Polsce m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Francji, kanclerza Niemiec czy papieża Jana Pawła II. A także rewizyty w USA, Francji, Niemczech, Włoszech czy Watykanie i wystąpienia na forum ONZ. Czyż nie można opierać się na doświadczeniach czasu minionego? Edward Gierek nie tylko określił wizję nowej, lepszej Polski dla wszystkich, ale też konsekwentnie dążył do tego celu, na drodze porozumienia i umacniania pokoju – dodał.

– Dorobek Edwarda Gierka jest powszechnie znany i doceniany. Na szczęście dziś nie musimy już udowadniać, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Dziś wszyscy już wiedzą, że nie ma za co krytykować lat 70. Edward Gierek nie chował się za plecami służb, tylko jeździł tam, gdzie wrzało najbardziej. Pojechał na spotkanie ze stoczniowcami i stanął z nimi twarzą w twarz. Wysłuchał najpierw tego, czego chcą, a potem powiedział, że nie obiecuje im gruszek na wierzbie, obiecuje to, co będzie realne. Ale już jak obiecał, to na pewno to zrealizuje. I tak się też stało. Edward Gierek był dzieckiem szczęścia, bo pierwsza połowa lat 70 to był okres w całej Europie bardzo optymistyczny. Wtedy nikt nie mówił o zamachach, o atakowaniu się wzajemnym, wszyscy mówili o współpracy. I Polska wykorzystała ten okres tak, jak powinna to zrobić. Edward Gierek wiedział co zrobić, żeby Polska mogła efekty tego porozumienia zdyskontować. Okres 1970 – 1976 to był okres stałego rozwoju gospodarczego Polski – podkreślił prof. Paweł Bożyk z Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.

– Chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy od lat uczestniczą w obchodach rocznicy śmierci ojca. Podziękować za to, że postanowiliście oddać hołd mojemu ojcu, moim rodzicom, tutaj przy tym skromnym grobie. Spytał mnie kiedyś dziennikarz, co byś powiedział ojcu, gdybyś miał możliwość jeszcze raz z nim porozmawiać. Odpowiedź jest prosta. Powiedziałbym mu – miałeś rację, tak czyniąc. To, co robiłeś, to była prawdziwa ucieczka do przodu, rozwój Polski, zapoczątkowany tym słynnym: „Pomożecie. Tak, pomożemy”. Tylko nie do końca z tym „pomożemy” właśnie się zdarzyło. W 1980 roku rozwój został brutalnie zatrzymany z powodu różnego rodzaju interesów. To nie jest sprawa przypadku, że tak się stało. Różne ugrupowania w naszym kraju miały swój interes w tym, aby zatrzymać rozwój Polski. Obiecywano, że będzie pięknie, wspaniale, a nie było. Lata 70 przygotowywały grunt pod dobrą Polskę, pod silną Polskę, uprzemysłowioną Polskę. Wtedy Polska miała 2,5 PKB światowego, teraz to jest tylko jakieś 0,5 procenta. Najpierw była w latach 80. stagnacja, a potem totalna zapaść i wyprzedaż majątku. Na pewno nie działo się to w interesie Polski i Polaków – mówił eurodeputowany prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka.

Po uroczystości odbyło się spotkanie wraz z prezentacją książki prof. Adama Gierka pt. „Stan racji”.


Lista przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji na obchodach 15. rocznicy śmierci Edwarda Gierka:

1. Kierownictwo Ruchu Odrodzenia Gospodarczego z przewodniczącym prof. Pawłem Bożykiem i sekretarzem generalnym Zbigniewem Sową oraz członkowie struktur Ruchu Odrodzenia Gospodarczego i Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka z różnych regionów kraju: Dąbrowy Górniczej ,Warszawy, Sosnowca, Będzina, Gdańska - 20 osób, Włocławka, Poznania, Koszalina.
2. Kierownictwo zarządu wojewódzkiego stowarzyszenia „Pokolenia” w Katowicach z jej przewodniczącym Tadeuszem Regulskim i przedstawiciele struktur miejskich z: Będzina, Bytomia, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Katowi , Rozbarku, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Zabrza, Ustronia.
3. Członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga z Warszawy. Delegacja Warszawska 50 osób w tym członkowie ROG I SOS,
4. Zarząd i członkowie Śląskiego Oddziału Wojewódzki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego
5. Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego ArcelorMittall Oddział DG
6. Przedstawiciele środowisk lewicowych z różnych regionów kraju z: DG, Piekar Śląskich Żywca, Zabrza, Katowic.
7. Przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Okręgowego w Katowicach w osobie wiceprzewodniczącego Mariana Mucika i przewodniczącego oddziału rejonowego w DG Grzegorza Widery.
8. Przedstawiciele przemysłu i środowisk górniczych i stowarzyszeń (weteran przemysłu węglowego, były minister górnictwa Franciszek Wszołek).
9. Członkowie organizacji i stowarzyszeń z różnych regionów kraju
10. Członkowie zespołu organizacyjnego uroczystości
11. Członkowie Dąbrowskiej Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia i Międzyorganizacyjnego Zespołu Nowy Gołonóg.
12. Bolesław Ciepiela i TWÓRCY Zagłębia
13. Przezes Jacgueas Kmieciak z Francuskiego Towarzystwa Polonijnego im. Edwarda Gierka

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265197

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …