Kongres Partii Razem

W dniach 14-15 maja 2016 roku obradował kongres sprawozdawczo-wyborczy Partii Razem. Wybrano na roczną kadencję nowe władze. Nowy zarząd liczy 9 osób i - tak jak poprzedni - nie ma przewodniczącego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ugrupowania Marta Nowak.

Na kongresie wprowadzono poprawki do uchwalonego w ubiegłym miesiącu statutu ugrupowania. Decyzjami kongresu utrzymano kolegialny charakter zarządzania partią. Statut ogranicza do czterech liczbę kadencji, które może nieprzerwanie sprawować członek danego organu partii.
We władzach partii utrzymano również parytet płciowy, przy czym, jak zaznaczyła Nowak, w przypadku wyborów do zarządu zadziałał on na korzyść mężczyzn.
Jak tłumaczyli członkowie zarządu Razem: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Adrian Zandberg, jednoosobowe kierownictwo partii jest „czymś groźnym dla demokracji”, ponieważ „robi z partii rządzony jednoosobowo folwark - taki jak PiS czy PO”. Choć - jak przyznali - sposób funkcjonowania Razem „ma też swoje koszty”, ugrupowanie zamierza w dalszym ciągu starać się „łączyć kolegialny model zarządzania ze skutecznością”.
Do nowo wybranego zarządu krajowego weszło dziewięć osób. Siedem z nich - Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny i Magdalena Malińska z warszawskiego okręgu partii, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z okręgu dolnośląskiego oraz Mateusz Mirys z łódzkiego - zasiadało już w zarządzie minionej kadencji. Dwoje z wybranych - Weronika Samolińska z okręgu warszawskiego i Mateusz Trzeciak z krakowskiego debiutuje w roli członków zarządu.
Podczas kongresu wyłoniono również 33-osobową radę krajową, która stanowi reprezentację partyjnych regionów. Do jej zadań należy m.in. przyjmowanie stanowisk politycznych oraz sprawowanie bieżącej kontroli nad pracami zarządu krajowego. Prawie połowa nowych członków rady nie zasiadała wcześniej we władzach krajowych partii.
Przed wyborem władz, w sobotę, absolutorium kongresu uzyskali - po przedstawieniu indywidualnych sprawozdań - członkowie zarządu ubiegłej kadencji. Swoje sprawozdanie z prac zarządu przedstawiła także krajowa komisja rewizyjna. Krótkie prezentacje przedstawili przed kongresem kandydaci na nowych członków władz.
Kongres wybrał również m.in. krajową komisję rewizyjną oraz sąd koleżeński.
W wyborach władz, które zrealizowano z użyciem specjalnej aplikacji, umożliwiającej głosowanie także tym członkom ugrupowania, którzy nie mogli dojechać na kongres, wzięło udział 1030 osób. W związku ze zdalnym charakterem głosowania, kandydaci prezentowali swoje poglądy na temat zarządzania partią nie tylko w wystąpieniach na kongresie, ale również w „latarniku wyborczym”, którego wyniki zamieszczono w Internecie.
Partia Razem odbyła swój kongres założycielski w maju ubiegłego roku. W październiku zarejestrowała listy i wystartowała w wyborach do Sejmu w całym kraju. Uzyskała w nich ponad 500 tys. głosów, przekraczając tym samym trzyprocentowy próg uprawniający do subwencji z budżetu państwa. Aktualnie - według danych podawanych przez partię - Razem ma ok. 2 tys. członków, zorganizowanych w 41 okręgach, oraz kilka tysięcy zarejestrowanych sympatyków.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265475

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …