1 Maja – Święto Pracy

W dniu 1 maja 2016 roku we wszystkich większych skupiskach odbyły się wiece, manifestacje i marsze organizowane przez ugrupowania lewicowe i związki zawodowe. Ich celem było ponad 100 letniej tradycji walki o prawa pracownicze i przypomnienie o współczesnych problemach kraju i środowisk pracowniczych.
Największe manifestacje zorganizowano w Warszawie.
Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z udziałem delegacji SLD, OPZZ, Unii Pracy i Partii Zielonych zebrali się na Placu Grzybowskim w Warszawie w miejscu, gdzie w 1904 roku doszło do incydentów robotniczych z carską policją. Zginęło wówczas lub zostało rannych kilkadziesiąt osób. Wydarzenie to uznawane jest za początek Rewolucji 1905 roku, która objęła Królestwo Polskie i część Rosji. Obecni byli także przedstawiciele ugrupowań, które w marcu 2016 roku zawiązały Porozumienie Socjalistów.
Obecni przedstawiciele wymienionych ugrupowań złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym wydarzenia i ofiary walki oprawa robotnicze. Głos zabrał Bogusław Gorski – przewodniczący Rady Naczelnej PPS, Sebastian Wierzbicki – przewodniczący SLD w Warszawie i Wiesława Taranowska – wiceprzewodnicząca OPZZ. Podkreślili oni zarówno kontekst historyczny święta 1 Maja, jak również zwrócili uwagę na współczesne problemy, jakie towarzyszą przekształceniom polskiej polityki, polskiego rynku pracy i problemów związanych z naszymi relacjami europejskimi. Podkreślono szczególnie problemy bezrobocia, ubożenia społeczeństwa i rozmijanie się obietnic wyborczych z praktyką działania rządzących.
Przedstawiciele PPS po przemarszu na ulicę Warecką złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym redakcję „Robotnika” i znane postaci przywódców socjalistycznych.
W Warszawie ponadto odbyły się dwie demonstracje z okazji święta 1 Maja. Pierwsza organizowana przez OPZZ i SLD, która po wiecu przed budynkiem OPZZ przemaszerowała pod Sejm i zakończyła się wiecem. Na obydwu wiecach przemawiali m.in. Włodzimierz Czarzasty – przewodniczący SLD i Jan Guz – przewodniczący OPZZ.
Druga manifestacja zorganizowana została przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej na Rondzie de Gaule’a. Przemawiał Piotr Ikonowicz.
Środowiska związane z Polską Partią Socjalistyczną i Porozumieniem Socjalistów brały udział w większości demonstracji lewicowych organizowanych samodzielnie bądź z udziałem innych ugrupowań lewicy m.in. w Łodzi, Piotrkowie Tryb., Bydgoszczy, Płocku, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240946

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …