Konferencja na temat Rzecznika Praw Pracowniczych

29 stycznia 2016 roku w Warszawie w siedzibie OPZZ odbyła się konferencja prasowa na temat utworzenia Rzecznika Praw Pracowniczych − nowej instytucji, której celem będzie ochrona interesów pracowników. Komitet Społeczny ds. powołania Rzecznika Praw Pracowniczych reprezentowali Ewa Miszczuk i Bogumił Smuk – koordynatorzy krajowi.
Jak poinformowali koordynatorzy, po ponad rocznych konsultacjach eksperckich, opracowywana jest ustawa, która zostanie złożona w Sejmie jako projekt obywatelski. We współpracy z lokalnymi koordynatorami Komitet rozpoczyna równoległą kampanię informacyjną „w terenie”. Organizacja prowadzi także działalność interwencyjną, planuje prowadzenie mediacji, wspieranie pracowników i związkowców w protestach, strajkach.
Głównym powodem podjęcia inicjatywy RPP są problemy polskich pracowników wynikające z faktu, że mamy coraz większy udział pracy nieetatowej, elastycznej, rośnie liczba osób pracujących na tzw. umowach śmieciowych. Pomimo rzeczywistego świadczenia pracy, osoby takie są „wyjęte spod kodeksu pracy” i nie przysługują im prawa pracownicze, w tym ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami.
Również pracownicy etatowi, objęci prawem pracy borykają się z szeregiem problemów. Niestety, tylko mniejszość pracowników należy do związków zawodowych (ok. 12,0% według danych CBOS). Wynika to z niskiego poziomu świadomości społecznej na temat działalności związków, praw pracowniczych, możliwości szukania pomocy w sytuacji, gdy na przykład pracodawca nie płaci należnej pensji czy też w inny sposób narusza prawa załogi. Według polskiego ustawodawstwa, do powołania nowej organizacji związkowej lub założenia komisji zakładowej już działającego związku, potrzebna jest zgoda 10 osób, co znacząco utrudnia działalność związkową, szczególnie w firmach zatrudniających poniżej 10 członków załogi. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, takie firmy wytwarzają ok. 21,0% PKB i pracuje w nich 39,0% ogółu pracowników.
RPP obejmie wsparciem wszystkie osoby świadczące pracę. Jego głównym celem będzie obrona i reprezentowanie interesów osób niezależnie od formy zatrudnienia, ale szczególny nacisk należałoby położyć na pomoc osobom pracujących na umowach cywilnoprawnych, stażach czy też najętych za pośrednictwem agencji pracy. Konieczna jest również ochrona osób, które nie należą do organizacji związkowych. Rzecznik prowadziłby na przykład negocjacje pomiędzy pracownikami niezrzeszonymi w związkach zawodowych a pracodawcami, negocjowałby wypłaty zaległych należności czy świadczyłby pomoc prawną w sytuacji skierowania sprawy na drogę sądową.
Bardzo istotna będzie współpraca RPP ze związkami zawodowymi, a jedną z kluczowych funkcji Rzecznika powinna być edukacja zakresu praw pracowniczych oraz promowanie działalności związkowej wśród pracowników, tak aby udział członków organizacji pracowniczych sukcesywnie wzrastał. Rzecznik będzie nie tylko mężem zaufania społecznego, instytucją interwencyjną (na poziomie regionalnym). Na poziomie centralnym będzie prowadzić aktywność ustawodawczą, proponować zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy i działalności związków zawodowych.
Ogromnie ważne jest, aby RPP skutecznie współpracował nie tylko ze związkowcami, ale i Państwową Inspekcją Pracy oraz z sądami pracy. W obliczu nakładających się różnych problemów na rynku pracy i pogarszającej się pozycji osób zatrudnionych, każda instytucja wspierająca zatrudnionych może pomóc w zrównoważeniu stosunków pracy.
Jednym z argumentów przeciwko powołania RPP jest kwestia finansowa. Krytycy uważają, że będzie to zbyt kosztowna instytucja. Co ciekawe, nie kwestionuje się w ogóle sensu istnienia rzecznika praw konsumentów (działającego od niemal dekady) czy powołanego w październiku 2015 roku (w miejsce Rzecznika Ubezpieczonych) Rzecznika Finansowego, który wspiera klientów ubezpieczycieli, banków i firm świadczących usługi finansowe. Obie wspomniane instytucje chronią szeroką rzeszę konsumentów oraz klientów banków i firm ubezpieczeniowych przed nieuczciwymi praktykami usługodawców. Tym pracownikom, którzy aktualnie są pozostawieni samym sobie, takie wsparcie w ich problemach z pracodawcami jest również potrzebne.

http://rzecznikprawpracowniczych.tumblr.com/
Fot. Cezary Żurawski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275763

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …