Grzegorz Kołodko na konwencji ZL

10 października 2015 roku w Warszawie odbyła się kolejna konwencja Zjednoczonej Lewicy. Gościem specjalnym był prof. Grzegorz Kołodko b. minister finansów i wicepremier w rządach SLD-PSL.

Liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że najbliższe wybory parlamentarne są inne niż poprzednie. – Te wybory są o kształt demokracji, w której chcemy żyć – oceniła. Zapewniała, że lewica będzie upominać się o każdego dyskryminowanego. – To będzie siła, która upomni się o dyskryminowanych, bez względu na to, czy są dyskryminowani ze względu na płeć, wiek, dochody, o to, kogo kochają lub w co wierzą. Upomnimy się o każdego, nawet najmniejszego dyskryminowanego przez państwo, przez system, przez wymiar sprawiedliwości – mówiła.

Nowacka tłumaczyła, że zadaniem lewicy w przyszłym parlamencie będzie obrona wolności. – Ta wolność była jednym z fundamentów, które konstytuowały 25 lat temu wolną niepodległą Rzeczpospolitą i o tę wolność my, ludzie lewicy, będziemy walczyć. Wiemy, że dziś Polki i Polacy potrzebują gwarancji, że ktoś obroni ich wolność, ich prawo do decydowania o sobie. I to będziemy my, nikt inny, tylko Zjednoczona Lewica, bo my mamy siłę, odwagę, ekspertów i umiejętności – przekonywała. I dodała, że to właśnie rządy lewicy pokazały potrafi ona doprowadzić do wzrostu gospodarczego. – Jest z nami jeden z autorów tego wzrostu gospodarczego, największego wzrostu gospodarczego w 25 latach, profesor Grzegorz Kołodko.

Prof. Grzegorz Kołodko w swoim przemówieniu podkreślił, że Polska potrzebuje dzisiaj szybkiego wzrostu i gospodarki opartej na wiedzy, a nie na nierealnych obietnicach, jakie składa m.in. Platforma czy PiS. – Polska może i powinna wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju społeczno-gospodarczego. Dobrą strategię rozwoju społeczno-gospodarczego można oprzeć tylko na poprawnej teorii ekonomicznej, a nie na „mambo-jumbo”, nie na banialukach, nie na głupotach, które głoszą teraz, ogłupiając elektorat. Bo dla nich to jest elektorat, a nie społeczeństwo, żeby pozyskać ich jakimiś obietnicami bez pokrycia – przekonywał prof. Kołodko. I zaznaczył: – Po co się mylić, skoro można dokonywać właściwych wyborów. Dokąd zmierza Polska? Wbrew rządowej propagandzie, musimy zdać sobie sprawę, że marnujemy czas, nie wykorzystujemy go optymalnie. Za czasów rządów PO-PiS pozycja międzynarodowa Polski się osłabiła.

Jego zdaniem, by Polska mogła się rozwijać, nie może opierać się na skompromitowanej idei nadwiślańskiego neoliberalizmu. – Dzisiaj trzeba odrzucić także koncepcję kapitalizmu państwowego, gdzie przerosty administracyjne, biurokracja, nieefektywne przedsiębiorstwa powiązane z koteriami politycznymi, które są skorumpowane, żerują na tych, którzy potrafią zorganizować produkcję, potrafią wydajnie pracować – tłumaczył były wicepremier. I podkreślił: – Odpowiedzią na polskie wyzwania jest nowy pragmatyzm, który pokazuje, jak konstruować dynamiczną, długofalową, potrójną równowagę, nie tylko ekonomiczną, ale także równowagę społeczną i ekologiczną.

Kołodko podkreślił także, że Polska może być coraz bogatszym krajem, a przy tym być sprawiedliwa. – Polska może i będzie coraz bogatsza, ale musi być także coraz czystsza i bardziej sprawiedliwą, bo bałamuctwem i głupotą ekonomiczną jest twierdzić to, że narastające nierówności w podziale dochodów i majątków sprzyjają rozwojowi. To jest neoliberalna koncepcja, która służy wzbogacaniu nielicznych kosztem większości – stwierdził.

Były minister finansów skrytykował decyzję rządu PO-PSL o zwiększeniu nakładów finansowych na zbrojenie. – Polska gospodarka nie może opierać się na służbach mundurowych, wieprzowinie i węglu zamiast na wiedzy – mówił. – Trzeba zwiększać nakłady, ale na naukę, oświatę i służbę zdrowia – dodał.

Kołodko wspominał też rządy lewicy, kiedy to Polska odnotowywała największy wzrost gospodarki. – Szybki wzrost, sprawiedliwy podział, korzystna integracja, skuteczne państwo. Co to jest szybki wzrost? Co najmniej 5 proc. średnio rocznie – mówił o dokonaniach lewicy. – To postsolidarnościowe rządy zdołowały polską – wytknął prawicy. Wypominał także, że to za rządów prawicy najwięcej Polaków wyemigrowało z kraju. – Kiedy dziś ponad 2 mln Polaków opuściło Polskę, warto przypomnieć, że za czasów lewicy więcej Polaków wracało do kraju, niż wyjeżdżało – przypomniał.

Zaznaczył także, że gdyby nie determinacja rządu lewicy, która negocjowała warunki wejścia Polski do Unii Europejskiej, możliwe że Polska do dziś starałaby się o przyjęcie do Wspólnoty.

źródło: PAP, newsowi.pl

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 206 gości 

Statystyka

Odsłon : 7268060

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …