Labour Party przesuwa się na lewo?

Od ponad 40 lat Jeremy Corbyn jest aktywnym politykiem brytyjskim. Od 1983 roku reprezentuje Patię Pracy z  londyńskiej dzielnicy  Islington w izbie niższej Parlamentu brytyjskiego. Od 12 września 2015 r. jest nowym przewodniczącym brytyjskiej Partii Pracy, następcą Eda Millibanda.
Wybrany został on większością 59.6%. Pozostałe 40% głosów otrzymało trzech następnych kandydatów. Zdaniem wielu obserwatorów jego wybór na przewodniczącego partii oznacza jej klęskę wyborczą w następnych wyborach brytyjskich, a może nawet rozpad Partii Pracy.
Era „New-Labour” rozpoczęta przez ekipę Tony Blaira dobiega końca. Corbyn będzie starał się przesunąć Partię Pracy na lewo. Niektórzy komentatorzy stwierdzili, że nad londyńskim Big Benem zawiśnie czerwona gwiazda.  Należy sądzić, że pod kierownictwem  Corbyna  zbliża się koniec czasów prywatyzacji wszystkiego co znajduje się pod kontrolą  państwa  i czasów wprost alergicznej nie ingerencji państwa w sprawy społeczne i ekonomiczne. Jego zdaniem, obecny program oszczędzania i redukcji wydatków kierowany przez brytyjskich konserwatystów (pod kierownictwem premiera Camerona i kanclerza skarbu George Osborne’a)  jest „decyzją polityczną, a nie koniecznością ekonomiczną”. Zmiany systemowe proponowane przez Corbyna są fundamentalne. Pozwólmy sobie na krótkie i wyrywkowe „wyciągi” z jego pomysłów i publikacji programowych, bez komentarzy i bez analiz.
Partia Pracy powinna zawsze „popierać sektor instytucji państwowych oraz opiekować się najbiedniejszymi”. Corbyn chciałby z powrotem upaństwowić koleje, największe firmy produkujące energię i pocztę. Jednym z jego argumentów jest  stwierdzenie, że firmy produkujące energię koncentrują się na maksymalizacji własnych profitów. Chce on również stworzyć Narodowy Bank Inwestycyjny (National Investment Bank) finansujący się przez emisję obligacji, które będą skupowane przez Bank of England. Brytyjski rynek mieszkaniowy wymaga interwencji (inwestycyjnej i kontrolnej) państwa. „Nie ulega wątpliwości, że wolny rynek zawiódł w tym zakresie”. Redukcja wypłat socjalnych i opłaty za studia muszą  zostać zlikwidowane. Dodatkowo należy wprowadzić „prawo do nauki przez całe życie”. Pełne utrzymanie bezpłatnej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii musi być dalej utrzymane.
Dodając jednak stwierdzenia, że pod jego rządami Wielka Brytania „będzie żyła w zakresie swoich możliwości”.
Team Corbyna chce uzyskać 210 miliardów Funtów (290 miliardów Euro) przez skreślenie wielu subsydiowanych projektów oraz przez konsekwencję w ściąganiu podatków. Brytyjskie finanse tracą co roku 20 miliardów funtów przez wyrachowane unikanie płacenie podatków i dalsze 80 miliardów poprzez (legalne) omijanie podatków. Podwyżki podatków będą dotyczyły tylko tych, których na to stać. „Podatków nie należy uważać za obciążenie. Są one opłatą członkowską za życie w cywilizowanym społeczeństwie”.
W swoim przemówieniu po wyborze stwierdził on, że nierówności społeczne w Wielkiej Brytanii osiągnęły groteskowe rozmiary i wzywał do stworzenia lepszego społeczeństwa.
Może warto podpatrzyć pewne z jego pomysłów? Przecież żyjemy w czasach, gdy nawet Jeffrey Sachs w jednym ze swoich wywiadów potwierdził, że ograniczenie władzy super bogatych może mieć sens.

Peter Ligezinski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264885

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …