OPZZ w sprawie sytuacji w górnictwie

OPZZ, jak podano w komunikacie w dniu 14 stycznia 2015 roku z uwagą śledzi sytuację w górnictwie i konflikt narastający w związku z planami rządowymi likwidacji kolejnych kopalń.


Poniżej publikujemy stanowiska podjęte w tej sprawie przez Prezydium OPZZ.



Stanowisko
Prezydium OPZZ i Rady OPZZ Województwa Śląskiego
podjęte w dniu 14 stycznia 2015 r.
w sprawie rządowego planu likwidacji kopalń

OPZZ zdecydowanie odrzuca rządowy Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA, który de facto jest planem likwidacji nie tylko czterech kopalń, ale w zamyśle likwidacją potencjału wydobywczego całej Kompanii.
Realizacja tego planu niesie za sobą tragiczne skutki ekonomiczne i społeczne dla tysięcy rodzin, nie tylko związanych pracą z Kompanią Węglową. Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej rozumieją trudną sytuację finansową, wyraziły w lutym 2014 roku zgodę na wiele ustępstw płacowych.
Raz zamkniętych kopalń nie da się już uruchomić, przynajmniej w dotychczasowej formie. Plan, zwany naprawczym, powstał bez konsultacji ze stroną społeczną, co dobitnie świadczy o lekceważeniu przez rząd partnerów społecznych i opinii publicznej, a przede wszystkim mieszkańców Ziemi Śląskiej.
OPZZ wielokrotnie w minionych latach zwracało uwagę rządzącym na popełniane błędy w stosunku do gospodarczej polityki wobec regionu. Obecne działania będą miały również wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego kraju.
Nie można oceniać efektywności ekonomicznej polskiego górnictwa przez pryzmat wyników jednego roku. Górnictwo wpłaca do publicznego budżetu miliardowe kwoty. Ten ubytek odbije się niekorzystnie na finansach publicznych. Nie można zapomnieć, że jedna trzecia kosztów wydobycia węgla to koszty generowane przez państwo w postaci podatków i opłat. Uporządkowania wymaga system handlu węglem. Należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ocena detaliczna węgla jest dwa razy wyższa od tej, za jaką sprzedaje ją Kompania.
Polska energetyka miała się opierać na węglu kamiennym i pewnie będzie nadal, ale na tym z Federacji Rosyjskiej. To tam polski rząd będzie tworzył miejsca pracy. Działania takie stoją w jawnej sprzeczności z wielokrotnie deklarowaną przez polityków potrzebą budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski.
OPZZ oskarża polski rząd o publiczne kłamstwa, brak rzetelnych analiz i niedotrzymywanie obietnic. Pół roku temu premier Donald Tusk publicznie zapewniał, że nie będzie likwidacji kopalń i nikt nie straci pracy. Jeszcze w listopadzie premier Ewa Kopacz podtrzymała to stanowisko. Dziś działania rządu prowadzą do konfrontacji społecznej i poróżnienia społeczeństwa. To szkodliwe i wręcz niedopuszczalne działania. OPZZ wzywa rząd Ewy Kopacz do zaniechania likwidacji kopalń i powrotu do stołu rokowań.
OPZZ, w imieniu wszystkich zrzeszonych w niej branż, w pełni solidaryzuje się z protestującymi górnikami i pracownikami górnictwa w ich słusznej walce o miejsca pracy i godne życie.
W razie potrzeby, organizacje zrzeszone w OPZZ udzielą czynnego wsparcia protestującym.

Prezydium OPZZ i Rada OPZZ Województwa Śląskiego




UCHWAŁA
Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
z dnia 14 stycznia 2015 roku
w sprawie poparcia postulatów organizacji związkowych działających w górnictwie, kontynowania prac w ramach Międzyzwiązkowego Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz upoważnienia kierownictwa OPZZ do podejmowania wszelkich niezbędnych działań w zakresie sporów zbiorowych, strajków i innych form protestu


Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w obliczu narastających problemów w polskim górnictwie, zamykania kopalń oraz po zapoznaniu się z sytuacją
w tej branży, wyraża poparcie dla postulatów organizacji związkowych działających
w górnictwie. Ponadto uznając podjęte przez stronę rządową działania za szkodliwe
dla pracowników, przemysłu wydobywczego i bezpieczeństwa energetycznego kraju w pełni solidaryzuje się z protestującymi pracownikami górnictwa. Z uwagi na powyższe Prezydium OPZZ uchwala co następuje:

§ 1 Prezydium OPZZ na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 7 ust. 1 Statutu OPZZ podejmuje decyzje o kontynuowaniu prac w ramach Międzyzwiązkowego Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

§ 2 Prezydium OPZZ na podstawie art. 15 ust. 3 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 2 upoważnia kierownictwo OPZZ do podejmowania wszelkich niezbędnych działań w zakresie sporów zbiorowych, strajków i innych form protestu.

§ 3 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Prezydium
Ogólnopolskiego Porozumienia
Związków Zawodowych


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241182

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …