Rada Naczelna PPS

W dniu 18 października 2014 roku odbyło się  w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Mówiono o aktualnych problemach Polski i polskiej lewicy w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych. RN przyjęła dokument „Samorząd terytorialny w działalności PPS”, oraz „Stanowisko PPS w sprawie wyborów samorządowych w dniu 16 listopada 2014 roku”.

Stanowisko PPS przyjęte przez Radę Naczelną PPS
dniu 18 października 2014 roku


Samorząd – demokratyczne zarządzanie wspólnotą terytorialną
Mamy dwie formy demokracji: demokracja bezpośrednia i demokracja przedstawicielska. W początkowym okresie rozwoju społeczeństw dominowała demokracja bezpośrednia: o zasadniczych sprawach decydowali wszyscy członkowie wspólnoty na  zgromadzeniach wspólnoty.  Mieliśmy do czynienia z samorządną wspólnotą.
Samorząd był, jest i pozostanie naturalną formą organizowania się ludzi i decydowania o swoich sprawach.
W miarę powstawania i kształtowania się państw, demokracja bezpośrednia, a więc samorządność wspólnoty zaczęła być zastępowana przez władze państwowe. Rządzili panowie, książęta, królowie, tyrani i dyktatorzy.
W Europie, po Wielkiej Rewolucji Francuskiej samorządy zaczęły odzyskiwać podmiotowość jako część składowa struktury państwa demokratycznego opartego na demokracji przedstawicielskiej. Na grunt samorządów przeniesiono formy organizacji demokratycznego państwa, a przede wszystkim zarządzanie poprzez wybranych w wyborach powszechnych przedstawicieli. Towarzyszy temu działalność partii politycznych na szczeblu lokalnym, które w mniejszym czy większym stopniu podporządkowują politykę lokalną interesom partii na szczeblu krajowym.

Samorząd w Polsce
W Polsce duża część zadań lokalnych i regionalnych należących do władzy państwowej  jest realizowana przez samorząd terytorialny. Struktury samorządowe w pierwszym rzędzie realizują delegowane do nich zadania i obowiązki administracji państwa, reprezentując przy tym interesy wspólnoty lokalnej. Uzależnienie samorządów od struktur partyjnych, które układają listy wyborcze, powoduje, że w wielu przypadkach interesy wspólnoty lokalnej znajdują się w cieniu interesów administracji centralnej państwa, uzależnionej od polityki władz partyjnych.
Reforma administracji państwa przeprowadzona przez  rząd Buzka zatrzymała strukturę władz samorządowych na poziomie  sejmików wojewódzkich. Nie przekształcono Senatu, jak to powszechnie było postulowane, w Izbę Samorządową.

Co oznacza Samorząd dla PPS
PPS dąży do tego, aby ludzie żyli w przyjaznej wspólnocie korzystając z należnych im praw i realizując ustalone obowiązki. Ta wielka wspólnota zaczyna się od wspólnot lokalnych, od miejsca gdzie żyjemy. Samorządowe władze przedstawicielskie mają zarządzać sprawami wspólnoty lokalnej w jej interesie i w jej imieniu.
Samorząd terytorialny realizuje ideę wspólnotowości i ustala jej trwałe miejsce w świadomości ludzi. Dziś, gdy we współczesnym neoliberalnym kapitalizmie egoizm, indywidualizm i utrata więzi z innymi ludźmi są wszechobecne, samorządność lokalna staje się częścią innego świata. Świata, w którym ludzie wspólnie rozwiązują swoje wspólne problemy i  dbają o wspólne interesy.
Samorządy to niezwykle ważna sfera stosunków społecznych. Zajęci polityką krajową czy międzynarodową, często zapominamy, że życie toczy się w społecznościach lokalnych. Tu decyduje się o wielu sprawach, które nas  dotyczą i czynią, że  nasze życie jest mniej lub bardziej spokojne  i szczęśliwe.
Samorządy to niezwykle ważna sfera  działania i oddziaływania PPS. Wynika to z deklarowanych przez PPS celów ideowych i programowych. Celem PPS jest rozwijanie i umacnianie wspólnotowości w życiu społecznym i zawodowym. Wyraża się ono w samorządnym zarządzaniu wspólnotą.   

Zadania dotyczące wszystkich samorządów
Są sprawy i problemy, które dotyczą wszystkich samorządów. Wybory samorządowe to okazja aby o nich mówić. Ze spraw i problemów, które dotyczą wszystkich samorządów można przykładowo wymienić:
* brak wystarczających środków finansowych na realizację powierzonych zadań. Państwo zleca samorządom prowadzenie zadań społecznych jak oświata, opieka społeczna czy opieka zdrowotna. Nie przekazuje jednak samorządom wystarczających środków finansowych. Dramatycznie odczuwają to biedniejsze gminy i powiaty. Wiele z nich jest już zadłużona ponad miarę;
* wyprzedaż ziemi i nieruchomości należących do samorządu, aby pozyskać środki na inwestycje ale także aby sfinansować zadania zlecone przez administrację państwa. Trzeba odstąpić od wyprzedaży majątku społecznego. Środków należy szukać w dzierżawie gruntów i nieruchomości!
* prywata działaczy samorządowych. W wielu przypadkach przybiera ona formy przestępcze. Trzeba usunąć z samorządu ludzi, o których wiadomo, że nie reprezentują interesu społecznego, a wybrani radni powinni podlegać bieżącej ocenie wyborców, z możliwością ich odwołania;
* problemy z utrzymaniem świeckiego charakteru szkolnictwa publicznego;
* prywatyzacja służby zdrowia, powodująca, że prywatne kliniki i szpitale nie są zainteresowane nisko płatnymi procedurami ratowania życia ludzkiego. Należy ponownie uspołecznić sprywatyzowane placówki medyczne!
* aktywne ingerowanie kleru w sprawy nie mające związku z kościołem. Samorząd jako reprezentant wspólnoty powinny stać na straży świeckości państwa, ponieważ  samorządy nie są reprezentantem interesów i poglądów hierarchii kościelnej;
* władze samorządowe prowadzą politykę sprzyjania deweloperom, którzy budują mieszkania dla bogatych, kosztem budownictwa komunalnego i spółdzielczości mieszkaniowej;
* odbywa się prywatyzacja komunalnych przedsiębiorstw infrastrukturalnych, których podstawowym zadaniem jest realizacja zadań służących zaspakajaniu potrzeb mieszkańców, a nie zysk;
* bezrobocie i wykluczenia społeczne. Zadaniem wszystkich samorządów jest  tworzenie nowych miejsc pracy na swoim terenie, a także organizacja nie zbiurokratyzowanej, lecz skutecznej pomocy społecznej.

Zadania dotyczące spraw lokalnych
Każda wspólnota samorządowa ma swoje własne sprawy i problemy. Wynikają z nich zadania formułowane w lokalnych programach wyborczych w wyborach samorządowych.
Zadaniem członków PPS jest poszerzanie samorządności m.in. poprzez wprowadzenie w większym stopniu elementów demokracji bezpośredniej. Oznacza to organizowanie szerokich konsultacji ze społecznością lokalną i stowarzyszeniami zawodowymi, dotyczących polityki gospodarczej, inwestycyjnej, kulturalnej, edukacyjnej, zdrowotnej na terenie działania samorządu. Przywrócenie znaczenia przesłuchań publicznych przy inwestycjach budzących kontrowersje, czy wreszcie poddawanie spraw najważniejszych pod osąd publiczny przez przeprowadzanie referendów.
We wszystkich sprawach PPS reprezentuje najlepiej pojęty interes lokalnej wspólnoty.

Wybory samorządowe 2014
Tam gdzie jest to możliwe tworzymy własne Komitety Wyborcze Wyborców lub uczestniczymy w lokalnych koalicjach wyborczych. Popieramy kandydatów, którzy są godni poparcia, a startują w wyborach na listach innych komitetów wyborczych.
Ważne, aby w wyborczych kampaniach propagandowych i informacyjnych podnosić ogólne lub lokalne problemy czy zadania, które wymagają podjęcia przez wybierane samorządy.
Obserwujemy kryzys zaufania do głównych partii politycznych. Znajdzie to swój wyraz w wyborach samorządowych. Niestety posłuch uzyskują środowiska prawicowe uprawiające polityczną demagogię i głoszące hasła populistyczne. Stanowi to poważne zagrożenie dla interesu społecznego w wyniku nadchodzących wyborów.

Wybory samorządowe w 2014 roku rozpoczynają zwiększenie aktywności PPS w sprawach samorządów i samorządności.



Stanowisko PPS
w sprawie wyborów samorządowych w dniu 16 listopada 2014 roku
przyjęte przez Radę Naczelną PPS w dniu 18 października 2014 roku



Powinnością i obowiązkiem każdego obywatela jest udział w wyborach samorządowych. Rezygnacja z tego prawa i obowiązku powoduje, że wybór władz samorządowych przestaje być demokratyczny, a wybrane władze będą reprezentować interes jakiejś mniejszości.

Trzeba wszystkim o tym przypominać i wzywać do powszechnego udziału w wyborach!

Wyborcy muszą rozważyć kogo obdarzyć zaufaniem i dokonać świadomego wyboru, wyrazić świadome poparcie dla wybranych list kandydatów do władz samorządowych.

Jest kryzys zaufania do głównych partii politycznych. W społecznym odczuciu, przez minione 25 lat nie reprezentują one w sposób właściwy interesu społeczeństwa, państwa i narodu polskiego. Znajdzie to swój wyraz w wyborach samorządowych. Większe niż dotychczas poparcie społeczne uzyskają lokalne Komitety Wyborcze Wyborców. Można przewidywać, że poparcie uzyskają Komitety, które będą podkreślać w programach walkę o interes narodowy, często wyrażany z pozycji nacjonalistycznych.

Wyborcy muszą odróżnić „ziarno od plewy”. Lepiej wybrać mniejsze zło, niż wpaść w sidła prawicowej demagogii czy taniego populizmu.

PPS popiera listy, na których są członkowie i sympatycy PPS. 
Jest wiele lokalnych Komitetów Wyborczych Wyborców, które tworzą ludzie zaangażowani, gotowi działać w interesie społecznym. Zasługują one na nasze poparcie.

W niedzielę 16 listopada 2014 roku dokonujemy świadomego wyboru władz samorządowych!

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241471

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …