Leszek Miller o państwie

Dnia 25 czerwca 2014 roku odbyła się debata sejmowa po wystąpieniu premiera Donalda Tuska na temat afery podsłuchowej. Rząd otrzymał wotum zaufania w głosowaniu różnicą 30 głosów.

Przedstawiamy stenogram z wystąpienia Przewodniczącego SLD, Leszka Millera w trakcie debaty po informacji rządu na ten temat.

Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo!

Nie obchodzi nas, używając języka elit Platformy Obywatelskiej, kto w szeregach tej partii jest starą komuszką, kto jest, tutaj stawiam kropki, a kto jest czymś jeszcze gorszym. Nie obchodzi nas, kto jest nadętym babskiem, kto należy do żulii lwowskiej, w jakiej strukturze rządu jest szambo, kto opowiada najlepsze dowcipy o domach publicznych, a kto o Żydach.

Nie interesują nas troski ministra, który nie może zdobyć armaniaku starego rocznika dla swojego szefa, który martwi się, że z trudem uzyskane cygara kubańskie nie przypadły do gustu jego zwierzchnikowi.

Interesuje nas natomiast, jak to możliwe, że minister spraw zagranicznych głęboko nie zgadza się z prowadzoną przez siebie polityką zagraniczną, a minister spraw wewnętrznych utrzymuje, że państwo, którym premier Tusk zarządza, istnieje tylko w teorii. Interesuje nas stan spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Pan premier uczynił z tej spółki okręt flagowy swojego rządu, okręt, który, jak słyszymy od ministra Sienkiewicza, spoczywa na kupie kamieni i jeszcze paru innych elastycznych wspornikach.

Chcemy dowiedzieć się, jak wygląda stan finansowy tej spółki, w jakie konkretnie inwestycje strategiczne jest ona zaangażowana i na jakim są one etapie. Interesuje nas, jak są dotowane pod stołem lotniska i zagraniczne spółki lotnicze, szczególnie w sytuacji, kiedy dotowany nad stołem LOT może upaść, ponieważ istnieje domniemanie niedozwolonej pomocy publicznej.

Interesuje nas, na czym polega wojna rządu z panem Jakubasem i jego spółkami, jakie są zadania rządowej specgrupy do walki z tym biznesmenem, co ma na myśli minister Sienkiewicz, mówiąc, że trzeba bardziej okraść Zbigniewa Jakubasa. Interesuje nas, kto odpowiada za podpisanie umów z wykonawcami gazoportu, za brak nadzoru nad budową, za niewyciągnięcie konsekwencji wobec opóźniającego się wykonawcy, kto odpowiada za to, że tankowce z gazem nie będą odbierane, kto zapłaci za ten gaz zakupiony przez Polskę w formule: bierz lub płać. Interesuje nas jeszcze wiele innych patologii ujawnionych w nagraniach wysokich urzędników premiera Tuska.

Będziemy kierować odpowiednie wnioski i zapytania do właściwych instytucji i organów państwa. Wszystkie ujawnione patologie muszą być wyjaśnione i osądzone. Dziś złożyliśmy już pierwsze wnioski do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury. Nie pozwolimy na zapudrowanie skandalicznych faktów z uruchomionej właśnie fabryki pudru, bo wyłania się z nich obraz państwa życzliwego dla swoich i bezlitosnego wobec nie swoich.

Wysoka Izbo!

Informacje, które przeniknęły do opinii publicznej spomiędzy talerzy i kieliszków, nie znikną dlatego, że premier wymieni jednych ministrów na drugich. Nie znikną także dlatego, że premier otrzyma dziś wotum zaufania. Nie zmieni się obraz rządu, w którym dominuje odstręczający język, pycha i arogancja. Nie zmieni się ponury obraz prywatnych libacji na koszt podatników. Pan premier chce – oczywiście słusznie – wyjaśnienia, kto i dlaczego nagrywał, słusznie wstydzi się za podsłuchiwanych, ale niestety jedynie z powodu formy ich rozmów. Gdyby bohaterowie nagrań nie posługiwali się wulgarnym językiem, wszystko byłoby w porządku. I to jest w tym wszystkim najgorsze.

Także dzisiaj w swoim wystąpieniu pan premier ani słowem nie odniósł się do merytorycznej oceny wypowiedzi swoich współpracowników, chętnie przeprosił za styl, ale nie za treść. Niewątpliwie rolą i zadaniem odpowiednich służb jest wykrycie autora nagrań. Ważne, kto i po co nagrał, ale jeszcze ważniejsze jest to, co powiedzieli nagrani. Tu się różnimy. Różnimy się, bo – jak rozumiem – koalicja uważa, że ważniejsze jest pytanie o to, kto nagrał, niż o to, co jest nagrane. Ja nie wykluczam, że nagrani są także ludzie SLD, ale to nie zmienia mojego poglądu, że ważniejsza jest treść nagrań, bo z tego można wyciągać wnioski, formułować oceny i budować obraz państwa polskiego.

Zauważyliśmy też, że są ministrowie, którzy mówią szczerze, celnie krytykują politykę swojego rządu, ale niestety czynią to po pijaku. Pan premier – dzisiaj znowu to potwierdził – usiłuje z afery nagraniowej zrobić aferę węglową z Rosjanami w tle. W tle jest także Ukraina i Unia Europejska. My też mieliśmy kłopoty z nagraniami i taśmami, ale do głowy nam nie przyszło, żeby uważać, że Adam Michnik był inspirowany z zagranicy. To samo dotyczyło Józefa Oleksego i jego nagraniowej przygody z Aleksandrem Gudzowatym. Szukaliśmy źródeł tu, w słabości ludzkiej i w niedoskonałości polityków.

Wbrew temu, co koalicja również często mówi, interes Platformy Obywatelskiej i PSL-u nie jest tożsamy z interesem naszego państwa. Kryzys dotyczy obozu władzy, a nie państwa.

Kryzys grozi tym, że trochę ludzi z PO i PSL-u straci stanowiska, ale od tego Polska się nie zawali. Przeciwnie, wszędzie tam, gdzie państwo polskie ma się dobrze, rządząca koalicja ma mniej ludzi i mniej do powiedzenia. Państwo polskie jest silniejsze niż każda koalicja, w tym również ta, która dzisiaj rządzi.

Państwo ma konstytucyjne procedury, które mogą być zastosowane w dobie kryzysu władzy. Pierwszym krokiem jest dzisiejsza informacja, złożona przez pana premiera na wniosek SLD. Dziękuję Sejmowi
za jego realizację. Kilka dni temu zaproponowałem, żeby drugim krokiem było wystąpienie pana premiera o wotum zaufania. Pan premier słusznie wystąpił z tym wnioskiem. Gdy się nie wie, czy się ma większość, łatwo to sprawdzić. Choć muszę powiedzieć, że dla sejmowej elegancji byłoby lepiej, gdyby ten wniosek został złożony choć kilka dni wcześniej. Lakoniczne wystąpienie pana premiera też nie jest najlepszym uzasadnieniem dla tak poważnego wniosku. Ale przyjmujemy to i w stosownym momencie zajmiemy stanowisko w tej sprawie. Jeżeli nic nie pomoże i kryzys będzie się pogłębiał, zostaje krok trzeci: przyspieszone wybory. To nic nowego. W 2005 r. pan premier Tusk nawoływał w Sejmie: gdybyście kierowali się honorem, rozumem, patriotyzmem i poczuciem wstydu, to głosowalibyście za rozwiązaniem tego parlamentu.

A rok później, po ujawnieniu tzw. taśmy posłanki Beger, pan poseł Tusk oświadczył: dzisiaj wszyscy przyzwoici ludzi muszą się domagać natychmiastowego skrócenia kadencji Sejmu i dymisji rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Wysoka Izbo!

Afera podsłuchowa spowodowała, że bieżący podział polityczny to podział na tych, którzy chcą wyjaśnienia tej sprawy, i tych, którzy tego nie chcą. SLD będzie współpracował ze wszystkimi siłami w Sejmie, które zamierzają wyjaśnić aferę podsłuchową do końca.

Zwracam się też do ludzi lewicy, którzy w ostatnim okresie pozytywnie odpowiadali na apel premiera Tuska i w wyborach głosowali na Platformę Obywatelską. Jestem przekonany, że dziś, panie i panowie, jesteście zawstydzeni i zażenowani standardami panującymi w tym ugrupowaniu. Ale nie musicie pozostawać w takim stanie. Premier Tusk usilnie pracuje na powrót Jarosława Kaczyńskiego do władzy, ale nie jest tak, że to jest jedyna alternatywa: albo premier Tusk, albo premier Kaczyński.

Szanowni Państwo, macie SLD, wracajcie do swojego domu, jest gdzie i po co wracać.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264907

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …