SLD o wyborach

Obradująca w Warszawie w dniu 7 czerwca 2014 roku Rada Krajowa SLD zaapelowała do wyborców lewicowych o budowę wspólnego bloku wyborczego wokół partii. Powołano też szefa sztabu wyborczego na wybory lokalne, którym został sekretarz generalny partii, Krzysztof Gawkowski.
Apelujemy do wyborców, którzy poparli w wyborach do Parlamentu Europejskiego inne listy odwołujące się do wartości lewicowych o budowę wspólnego z SLD bloku lewicy. Jesteśmy otwarci na dialog z wyborcami, którzy nie odnajdują reprezentacji swoich poglądów w sporze pomiędzy dwiema prawicowymi formacjami. Z myślą o przyszłości już dzisiaj zapraszamy do współpracy w ramach Komitetu Porozumiewawczego Kongresu Polskiej Lewicy - napisali w uchwale członkowie Rady Krajowej SLD. Apelujemy również do tych ludzi lewicy, którzy nie pierwszy raz ulegli mirażom roztaczanym przez przywódców innych ugrupowań politycznych o zrewidowanie swego stanowiska - dodano w dokumencie.
Sojusz od dłuższego czasu przygotowuje się do samorządowych wyborów. Najpierw powstał raport o stanie samorządu, potem kierownictwo partii ruszyło w teren odbywając pond 1000 spotkań  w lokalnych społecznościach, a już teraz rozpoczęło się formułowanie sztabu wyborczego.
Dziś Rada Krajowa powołała sekretarza generalnego SLD, Krzysztofa Gawkowskiego na funkcję szefa sztabu wyborczego. Jednym z celów Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach samorządowych jest zablokowanie marszu po władzę populistycznej prawicy. Przykład wyborów w Starachowicach pokazał, że na poziomie lokalnym partia nie powinna obawiać się konfrontacji z PO i PiS. W Starachowicach to SLD pokonało PO w pierwszej, a PiS w drugiej turze wyborów samorządowych. Udowodniliśmy, że na poziomie samorządowym SLD może być skuteczną tamą przed rządami PiS-u. Naszym celem jest także zwiększenie liczby miast rządzonych przez lewicowych prezydentów - mówią politycy Sojuszu.



Uchwała Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej
w sprawie sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego
Sojusz Lewicy Demokratycznej z zaniepokojeniem przyjmuje wynik skrajnej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W naszej ocenie przyczyną wzrostu popularności sił eurosceptycznych jest błędna strategia walki z kryzysem gospodarczym.
W Polsce powstała nowa sytuacja polityczna, w której realne staje się objęcie władzy po wyborach przez prawicową koalicję. Marsz do władzy potencjalnej prawicowej koalicji PiS-Kongres Nowej Prawicy może zostać zatrzymany tylko przy udziale SLD.
Sojusz Lewicy Demokratycznej potwierdził swoją dominującą pozycję po lewej stronie sceny politycznej. Po niespełna dwóch i pół roku Sojusz wrócił na miejsce na politycznym podium. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że żaden projekt na lewicy bez SLD, czy przeciwko SLD, nie powiedzie się. Jednocześnie uzyskany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wynik wyborczy jest niesatysfakcjonujący. Wyzwaniem dla całej formacji jest jego znacząca poprawa w wyborach samorządowych. 
Apelujemy zatem do wyborców, którzy poparli w wyborach do Parlamentu Europejskiego inne listy odwołujące się do wartości lewicowych o budowę wspólnego z SLD bloku lewicy. Jesteśmy otwarci na dialog z wyborcami, którzy nie odnajdują reprezentacji swoich poglądów w sporze pomiędzy dwiema prawicowymi formacjami. Z myślą o przyszłości już dzisiaj zapraszamy do współpracy w ramach Komitetu Porozumiewawczego Kongresu Polskiej Lewicy.
Apelujemy również do tych ludzi lewicy, którzy nie pierwszy raz ulegli mirażom roztaczanym przez przywódców innych ugrupowań politycznych o zrewidowanie swego stanowiska.


Uchwała Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej
w sprawie wyborów samorządowych
Wybory do samorządu terytorialnego mają fundamentalne znaczenie dla demokracji. To one decydują w największym stopniu o jakości codziennego życia każdego obywatela. Wynik wyborów samorządowych ma bezpośrednie przełożenie na budowę chodnika, czy funkcjonowanie przedszkola w naszej gminie. Wybrany za kilka miesięcy samorząd zdecyduje na co zostaną przeznaczone fundusze europejskie w latach 2014-2020. To ostatnia tak szczodra europejska perspektywa finansowa dla Polski. Mądry wybór przesądzi o kierunkach rozwoju cywilizacyjnego gmin, miast, powiatów i województw.
Wybory samorządowe mają też fundamentalne znaczenie dla kształtu systemu politycznego. To one decydują o sile i zakorzenieniu społecznym najważniejszych formacji politycznych. Samorząd terytorialny jest najlepszą szkołą racjonalnego rządzenia. Tylko partia posiadająca silną reprezentację w samorządzie może skutecznie walczyć o władzę na poziomie centralnym.
Jedynie wysoka frekwencja w wyborach samorządowych pozwoli na kształtowanie losów naszych małych ojczyzn w zgodzie z interesem szerokich grup społecznych. Dlatego już teraz apelujemy do wszystkich obywateli o udział w jesiennych wyborach.
Jednym z celów Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach samorządowych jest zablokowanie marszu po władzę populistycznej prawicy. Przykład wyborów w Starachowicach pokazał, że na poziomie lokalnym nie powinniśmy obawiać się konfrontacji z PO i PiS. W Starachowicach pokonaliśmy PO w pierwszej, a PiS w drugiej turze wyborów samorządowych. Udowodniliśmy, że na poziomie samorządowym SLD może być skuteczną tamą przed rządami PiS-u.
W jesiennych wyborach naszym celem jest przejęcie większości wojewódzkich samorządów z rąk prawicy. Samorządowi potrzebna jest zmiana w podejściu do wydawania funduszy europejskich. Dołożymy wszelkich starań, aby jak największa ich część została przeznaczona na cele społeczne.
Naszym celem jest także zwiększenie liczby miast rządzonych przez lewicowych prezydentów. Dzisiaj co czwarte polskie miasto na prawach powiatu ma prezydenta wywodzącego się z lewicy. Miasto rządzone przez lewicę to miasto, które na pierwszym miejscu stawia interes swoich mieszkańców. To miasto dbające o zrównoważony rozwój oraz zapewnienie wszystkim mieszkańcom równego dostępu do usług publicznych – edukacji, ochrony zdrowia, transportu.
Idziemy do wyborów samorządowych, aby służyć Polakom oraz korygować na poziomie regionalnym i lokalnym skutki antyspołecznej polityki rządu koalicji PO-PSL. Czas na kurs na zmianę. Czas na samorząd stojący po stronie ludzi!

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276599

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …