Obchody Święta 1 Maja

Lewica tradycyjnie w całym kraju obchodziła w dniu 1 maja Święto Pracy. To piękna tradycja, która ma ponad 100 lat, a hasła głoszone podczas kolejnych manifestacji przypominają o nieustającym konflikcie kapitał – praca, który w latach koniunktury neoliberalnej wyraźnie się zaostrzył. Polska Partia Socjalistyczna obchodziła Święto 1 Maja w Warszawie oraz m.in. w Płocku.


W Warszawie liczna grupa działaczy i sympatyków PPS złożyła wieńce pod kamieniem upamiętniającym robotniczy protest z 1904 roku na Placu Grzybowskim. W uroczystości wzięła udział delegacja OPZZ.
Działacze PPS spotkali się także przy ulicy Wareckiej w Warszawie, gdzie złożono kwiaty w miejscu, gdzie znajdowała się, zniszczona w 1939 roku, siedziba władz naczelnych PPS oraz redakcja „Robotnika”.
Duży wiec z udziałem kilku tysięcy działaczy lewicy odbył się w Warszawie przed siedzibą OPZZ. Uczestniczyli w nim tradycyjnie ludzie lewicy z różnych ugrupowań m.in. z SLD, Unii Pracy i PPS.
Podczas wiecu głos zabrali: Jan Guz – przewodniczący OPZZ, Martin Schulz – przewodniczący Parlamentu Europejskiego, działacz niemieckiej SPD oraz Leszek Miller – przewodniczący SLD.
Mówcy wypowiadali się w sprawach konieczności rozwiązywania nabrzmiałych problemów Europejczyków, do których zaliczyli głównie nierówności społeczne i bezrobocie, szczególnie ludzi młodych. Nawoływali do głosowania na lewicę socjaldemokratyczną, która ma duże szanse aby po obecnych wyborach stać się główną siła polityczną w Parlamencie Europejskim. Trzeba zwrócić uwagę, że obecny na wiecu Martin Schulz zapowiedział kandydowanie w nowych władzach europejskich na funkcję szefa Komisji Europejskiej.
Jan Guz i Leszek Miller zdecydowanie w kontekście wyborów europejskich eksponowali hasło: „czas na zmiany”.
W godzinach popołudniowych w Parku Kultury przy ulicy Rozbrat odbył się z inicjatywy SLD piknik europejski z bogatym programem kulturalnym. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób.
Działacze PPS poza Warszawą zorganizowali samodzielnie lub w sojuszu z innymi siłami lewicy manifestacje, wiece i pikiety w Płocku, Wrocławiu, Bydgoszczy.


Zieloni za europejskim prawem pracy

Z okazji święta 1 maja Partia Zieloni zorganizowała happening przed gmachem siedziby Komisji Europejskiej w Warszawie. Na symbolicznych drzwiach do Unii politycy kandydujący do Parlamentu Europejskiego, Agnieszka Grzybek, Maciej Konieczny i Marcelina Zawisza przybili postulaty dotyczące pracy i praw pracowniczych w Polsce i w Europie oraz wprowadzania w Polsce europejskich standardów zatrudnienia.

Polska konkuruje w Unii Europejskiej niskimi płacami, słabą ochroną pracowników oraz niskimi kosztami pracy – mówił Maciej Konieczny, kandydat Zielonych z okręgu warszawskiego. Nie służy to ani pracownikom, ani samej Unii Europejskiej. Unia, która nie ma wspólnych standardów socjalnych i prawa pracy, która opiera się na wyzysku pracowników jest Unią nietrwałą i nie ma szans przetrwać.

Agnieszka Grzybek wskazała na kilka rozwiązań, które proponuje Partia Zieloni. To przede wszystkim inwestycja w zielone miejsca pracy związane z sektorem energetyki odnawialnej, w przyjazny środowisku transport zbiorowy oraz energooszczędne budownictwo. Uważamy, że dzięki tym inwestycjom będzie można stworzyć setki lokalnych miejsc pracy oraz pobudzone zostaną innowacyjne sektory gospodarki – twierdzi Grzybek.

W europejskim parlamencie Zieloni będą zabiegać o zwiększenie budżetu UE na wyrównywanie standardów w zakresie ochrony środowiska oraz politykę społeczną i tworzenia nowych miejsc pracy. Za konieczne uważają również walkę z tzw. „umowami śmieciowymi” oraz z bezrobociem wśród młodych. Dlatego apelują do Donalda Tuska o wdrożenie w Polsce programu „Gwarancja dla młodych”, której inicjatorem na poziomie Parlamentu Europejskiego była Grupa Europejskich Zielonych.

Z okazji Święta Pracy partia Zieloni wystosowała list otwarty do związków zawodowych, w którym przedstawiają główne postulaty związane z polityką unijną, tak aby Unia stała się bardziej przyjazna pracownikom i aby obowiązywały w niej te same standardy socjalne. Główne postulaty partii Zieloni to:

Europa może być inna – Europa może być lepsza!

Potrzebujemy Zielonego Nowego Ładu – inwestycji w energetykę odnawialną, przyjazny środowisku transport zbiorowy, ambitnych programów energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. Stworzą one nowe, lokalne miejsca pracy, stymulować będą innowacje oraz zmniejszą koszty energii ze źródeł odnawialnych.

Potrzebujemy ujednolicania standardów na unijnym rynku pracy – przeciwdziałania niskiej jakości, często bezpłatnym stażom, omijaniu prawa pracy poprzez niestabilne formy zatrudnienia, nierównemu traktowaniu pracowników delegowanych czy nierównym płacom kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Potrzebujemy wsparcia dla europejskich młodych – na skuteczne działanie Europejskiej Gwarancji dla Młodych, udostępnienia jej oferty dla osób w wieku od 24 do 30 lat, zwiększenie dostępności wymiany studenckiej oraz naukowej.

Potrzebujemy nowej polityki ekonomicznej, która zapobiegnie kolejnym kryzysom – uregulowania sektora finansowego poprzez oddzielenie działalności detalicznej i spekulacyjnej, przejęcia przez banki odpowiedzialności za problemy finansowe sektora, walki z rajami podatkowymi oraz porozumień handlowych, których priorytetem będzie promowanie wysokich, europejskich standardów społecznych i ekologicznych na świecie.

Potrzebujemy śmiałych wizji – poważnej dyskusji nad unijnym zasiłkiem dla bezrobotnych, wspólnotowymi standardami w płacy minimalnej.

Zapis happenigu znajduje się na kanale You Tube: zielonitv.com

Pełna treść listu znajduje się na naszej stronie: partiazieloni.pl

Politycy Partii Zieloni wzięli również udział w Marszu Sprawiedliwości Społecznej, na który przybyły także reprezentantki Partii Kobiet, wchodzący w koalicję z Zielonymi na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wspólnie maszerowali pod hasłem wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej i ochrony praw pracowniczych.

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276212

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …