Materiały polityczne na Konferencję Programową PPS

Drukuj PDF

(tezy i tematy do rozwinięcia w dyskusji przedkongresowej)
Materiał do dyskusji

W dokumentach politycznych Kongresu powinna być zawarta ocena rzeczywistości – na świecie i w Polsce. Powinna być kontynuowana krytyka kapitalizmu i proponowana alternatywa – socjalizm. Walka o socjalizm to walka o pozyskanie społeczeństwa dla socjalizmu, to walka o świadomość społeczną.

Świat


- W 2008 roku kryzys finansowy w USA ujawnił kryzys ideologii „wolnego rynku”, na której opiera się system zachodni. Okazało się, że bez interwencji państwa „wolnorynkowy” system finansowy i gospodarczy rozpadnie się jak domek z kart. Jednocześnie nie da się już ukryć, że zyski trafiają do coraz mniejszej cząstki społeczeństwa. Większość biednieje. Klasa średnia stanowiąca fundament systemu „wolnorynkowego” - pomimo rosnących kwalifikacji -  też  nie bogaci się. Wszystko to powoduje, że świat wchodzi w okres niestabilności społecznej i gospodarczej.
- Istotnym powodem obecnego kryzysu jest neoliberalna doktryna o ograniczaniu funkcji państwa, w tym funkcji kontroli i zarządzania gospodarką. Już wiadomo, że albo rynki będą pod społeczną kontrolą albo przejmą je spekulanci i lichwiarze. Potrzebne też są międzynarodowe reguły funkcjonowania kapitału finansowego.
- Kryzysowi ideologii wolnego rynku towarzyszy kryzys neoliberalnej globalizacji i idei tworzenia wspólnoty europejskiej.
- Kryzys może być impulsem bo budowy sprawiedliwszego świata.
- Świat zmienia się w kierunku wielobiegunowości politycznej i gospodarczej, co stwarza możliwość różnych dróg rozwoju. Daje to także możliwość powstania rozwiązań uniwersalnych. Alternatywą jest wielka wojna o zachowanie dominacji przez system zachodni.

Polska


- Trzeba dokonać bilansu 20-lecia kapitalizmu w Polsce.
# W sferze niematerialnej obywatele uzyskali: formalne swobody polityczne, możliwość emigracji, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Stracili coś w sferze materialnej: banki, fabryki, bezpieczeństwo socjalne, prawa pracownicze.
#  W Polsce stosowane są demokratyczne procedury wyborcze, nie wynika z tego, że wybrane władze działają w interesie wyborców.
#  Elity polityczne i media – 20 lat temu i dziś – z pełną determinacją narzucają społeczeństwu i stosują w praktyce rządzenia Polską, jedynie słuszną neoliberalną ideologię „wolnego rynku”.  Polska i Polacy zapłacili i płacą wysoką cenę za ten tragiczny eksperyment.


# Trzeba przypominać, że:

- Polska utraciła suwerenność ekonomiczną, jak każde państwo, w którym banki należą do  obcego kapitału,
- Polska utraciła ogromny majątek w wyniku jego prywatyzacji i posiada dług publiczny większy   niż  roczne przychody wszystkich obywateli,
- od lat mamy najwyższe bezrobocie w Europie (i to w sytuacji gdy 3 miliony obywateli wybrało emigrację zarobkową),
-  co czwarte polskie dziecko żyje w ubóstwie,
- jesteśmy w czołówce Europy pod względem nierówności społecznych i ekonomicznych,
-  postępuje deindustrializacja Polski, rozpada się wyeksploatowana infrastruktura energetyczna i transport kolejowy
-  upada nauka i technika polska.  


Kapitalizm


- Kapitalizm to system, w którym władzę mają kapitaliści – posiadacze kapitału. Ta grupa, stanowiąca ok. 1% społeczeństwa dysponuje przeważającą częścią środków produkcji i kapitału finansowego. Kapitaliści mogą żyć z renty kapitałowej, ale większość z nich dąży do powiększenia posiadanego bogactwa.
Kapitalizm to system, który działa w interesie posiadaczy kapitału, a przede wszystkim zapewnia im przejmowanie wytwarzanego bogactwa.
Kapitalizm opiera się na egoizmie jednostek i świętej własności prywatnej.
Istotą kapitalizmu jest wyzysk ekonomiczny szerokich rzesz „wolnych najmitów”, którzy pracują w warunkach przymusu ekonomicznego – najefektywniejszej formy przymusu.
- W kapitalizmie jest klasa średnia, której kwalifikacje zapewniają funkcjonowanie gospodarki i kierowanie systemem. Klasa średnia służy posiadaczom kapitału i aspiruje do grupy posiadaczy kapitału.
Około 90% społeczeństwa jest przedmiotem wyzysku lub jest odrzucona przez system.
- Kapitalizm jest ostatnio przedstawiany jako „system wolnorynkowy”. Jest to cyniczne szalbierstwo, ponieważ od więcej niż stu lat rynki krajowe i międzynarodowe są pod kontrolą silnych graczy rynkowych, a zasady wolnego rynku bywają stosowane jedynie w prostej działalności gospodarczej na małą skalę.  
- W krajach „bogatej północy” wyzysk kapitalistyczny nie jest tak widoczny i drastyczny jak w krajach „biednego południa”. Rozwój nauki i techniki jaki dokonał się w XX wieku, spowodował, że dla zapewnienia wszystkim ludziom z „bogatej północy” biologicznej egzystencji potrzebna jest mała część wytwarzanego bogactwa. Dlatego w tym rejonie świata znaczna część społeczeństwa mając zapewnione podstawowe potrzeby egzystencjalne słabo protestuje przeciwko przejmowaniu przez kapitał podstawowej części wytwarzanego bogactwa.
- Kapitalizm jest ze swej natury systemem niesprawiedliwości społecznej i nie może dopuścić do faktycznej demokracji – czyli władzy sprawowanej przez lud w jego interesie.  

Socjalizm


- Socjalizm powstał jako alternatywa dla kapitalizmu.
Socjalizm to ideologia, to system humanistycznych wartości, które kształtowały się na przestrzeni dziejów. Socjalizm wyrósł z dążenia do godnego życia w sprawiedliwym społeczeństwie. Socjalizm wyrastał z chrześcijańskiej miłości do bliźniego i z idei „Wolności, Równości i Solidarności”. Socjalizm jest zaprzeczeniem zniewolenia ekonomicznego, nierówności i egoizmu – immanentnych cech kapitalizmu.
Socjalizm to także system – ustrój oparty na wartościach socjalizmu, w którym władza należy do społeczeństwa i jest sprawowana w jego interesie: realizuje dążenie do sprawiedliwości społecznej.
- Ideologia socjalizmu, socjalistyczny system wartości nie jest poddawany publicznej krytyce. Jest zbyt szlachetny, humanistyczny i uniwersalny by ta krytyka się powiodła. Jest przez przeciwników po prostu odrzucany jako utopijny - nie do zrealizowania. Przeciwnicy ideologii socjalistycznej nie chcą zauważyć, że każdej ideologii można zarzucić utopijność. Chrześcijański dekalog obowiązuje od dwóch tysięcy lat, a znaczna część chrześcijan ciągle słabo go respektuje. Czy zatem zawarte w nim normy etyczne i zachowania religijne należy uznać za utopijne? Nie, ponieważ dekalog zawiera normy etyczne uznane przez chrześcijan.
Podobnie jest z ideologią socjalistyczną. Trzeba ją przyjąć, uznać jej wartości, mając świadomość, że egoistyczne jednostki i aspołeczne grupy nie będą jej respektować.
- Były i są prowadzone próby budowania ustroju socjalistycznego w różnych krajach, w różnych warunkach społeczno-ekonomicznych, kulturowych i geograficznych. Są doświadczenia i wnioski. Z budowania socjalizmu w Europie Wschodniej wynika, że nie należy ludzi uszczęśliwiać na siłę, czy też, że nie należy dawać obietnic bez pokrycia. Najważniejszy wniosek brzmi: większość społeczeństwa musi świadomie wybrać socjalizm i odrzucić kapitalizm.

Państwo i rynek


- Umowa społeczna jaką jest państwo istnieje po to aby zabezpieczać interesy społeczeństwa. Dlatego państwo tworzy i strzeże przyjętego ładu społecznego i gospodarczego.
- Rynek od tysiącleci ma szereg funkcji, a wśród nich, ma określać zapotrzebowanie na towary i usługi oraz ich wartość w gospodarce towarowej.
- Neoliberalny kapitalizm oddał sterowanie procesami gospodarczymi, a w konsekwencji także procesami społecznymi – z pominięciem interesów społecznych - „niewidzialnej ręce wolnego rynku”. Doprowadziło to do kryzysu gospodarczego i do kryzysu całego współczesnego systemu  kapitalistycznego.
- Utopia „wolnego rynku” już nie wróci. Świat musi budować nowy system społeczno-gospodarczy.
- Środowiska socjaldemokratyczne – akceptujące kapitalizm – będą dążyć do równowagi interesów społecznych reprezentowanych przez państwo i interesów egoistycznego kapitału ukrytych za forsowaniem „gospodarki wolnorynkowej”. Socjaliści takie stanowisko mogą traktować jedynie jako doraźny kompromis i etap na drodze do sprawiedliwego społeczeństwa.
  Socjaliści nie mogą uznać za słuszną takiej reformistycznej koncepcji. Socjaliści stawiają interes społeczny jako wartość i cel zorganizowanego społeczeństwa. Dlatego i państwo i rynek muszą służyć zabezpieczeniu interesów i potrzeb społecznych. Towarzyszące rynkowi spekulacje, oszustwa i lichwa muszą być przez państwo bezwzględnie zwalczane. Państwo musi także odrzucić neoliberalny, egoistyczny dogmat o prymacie własności prywatnej.
   

Świadomość społeczna


- 20 lat kontrrewolucji społecznej zmieniło świadomość Polaków. Wielu uznało, że kapitalizm jest systemem bezalternatywnym, a rynek ma decydować o losach społeczeństwa. Socjalizm jest traktowany przez nich albo jako utopia, albo jako system totalitarny,
- świadomość Polaków jest wypaczona na skutek trwającej 20 lat totalnej negacji PRL, za którą należy tylko przepraszać i wbijaniu do głów prawicowej ideologii,
- prawicowa ideologia opiera się na kilku mitach dotyczących kapitalizmu, historii najnowszej i Polski jako przedmurza chrześcijaństwa,
- kultywowany jest mit Solidarności, która wywalczyła wolność, a nie dociera konstatacja, o zdradzie interesów pracowniczych i narodowych przez przywódców i doradców Solidarności,
- z drugiej strony w świadomości społeczeństwa silne jest dążenie do równości i solidarności społecznej
- myśliciel z Trewiru pisał, że „byt kształtuje świadomość”.  Potocznie mówi się, że „bogaty nie zrozumie biednego”, czy „syty nie zrozumie głodnego”. I tak jest. Niewiele się ludziom  wyjaśni, jeśli nie zastosuje się klasowej analizy istniejących sprzeczności.

Lewicowy Program dla Polski


- Mamy deklarację Ideową i Programową, które wskazują cel i sposoby budowy socjalizmu w Polsce. Są one kontynuacją ideową i programową „Programu radomskiego PPS”.
- PPS i cała lewica socjalistyczna potrzebują dokumentu politycznego: „Lewicowy program dla Polski”. Powinniśmy taki dokument zaproponować na Kongresie. Pracuje nad nim Komisja Programowa.

- W „Lewicowym programie dla Polski” należy:
   - odrzucić neoliberalizm i odsunąć od władzy dotychczasowe „elity”,
   - odrzucić prymat własności prywatnej,
   - odrzucić  omnipotencję niewidzialnej ręki rynku,
   - wzmocnić rolę państwa w gospodarce,
   - renacjonalizowć banki aby Polska odzyskała suwerenność ekonomiczną,
   - renacjonalizowć infrastrukturę, przedsiębiorstwa decydujące o bezpieczeństwie socjalnym obywateli i bezpieczeństwie państwa,
   - dążyć do wprowadzenia społecznej gospodarki rynkowej w Polsce – jako etapu na drodze do budowy socjalizmu w Polsce,
- „Lewicowy program dla Polski” powinien stanowić propozycję także dla nurtu socjalistycznego w SLD, który należy popierać.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241853

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …