42. Kongres Polskiej Partii Socjalistycznej opowiedział się za aktywnym udziałem PPS w budowaniu polskiej lewicy.

Drukuj PDF

W uchwałach Kongresu czytamy m.in.:

W dzisiejszej Polsce siły lewicowe są rozbite i rozproszone.  W ostatnich wyborach lewica jako siła społeczna i polityczna została zmarginalizowana. Nie jest to tylko wynik błędów popełnionych w kampanii wyborczej, ale przede wszystkim  wynik wieloletniego odchodzenia sił społecznych i politycznych określających się jako lewicowe od zasad i wartości, które stanowią o lewicowości.
Reprezentanci lewicy w Sejmie akceptowali zmiany systemu społeczno-politycznego jakie wprowadziła realizacja  „planu Balcerowicza”. Lewica nie promowała zapisanej w naszej Konstytucji „społecznej gospodarki rynkowej” na wzór Skandynawi, a zgodziła się na neoliberalny kapitalizm.
Wprowadzenie neoliberalnego kapitalizmu w Polsce po 1990 roku doprowadziło do narastającego rozwarstwienia społecznego , udziałem polski stał się też trwający światowy kryzys systemu kapitalistycznego.
Społeczeństwo utraciła zaufanie do partii reprezentujących w Sejmie lewicę polityczną. Nie ma poczucia, że dotychczasowa lewica sejmowa reprezentowała interes społeczny. Polskiej lewicy grozi rozproszenie i marginalizacja. Elektorat lewicowy czuje się oszukany.
Polsce potrzebne jest porozumienie lewicy. Porozumienie takie oparte musi być na porozumieniu programowym powstałym w wyniku wspólnych, autentycznych dyskusji. Lewica musi przedstawić alternatywę dla obowiązującego neoliberalnego kapitalizmu i mocno uproszczonego pojęcia patriotyzmu, w imię którego manipuluje się ludźmi, strukturami państwowymi oraz historią.
Lewica musi zaproponować społeczeństwu swoją wizję Polski i świata. 
Należy jasno określić negatywne zjawiska w gospodarce i życiu społecznym, definiować płynące stąd zagrożenia i wskazywać w jakim kierunku powinny być dokonywane zmiany. Należy budować więzi społeczne i sojusz pokoleń.

Niektóre propozycje PPS do lewicowego programu zmian w systemie społeczno- gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej   (hasłowo):

1.    Dokonać  zmian umożliwiających realizację zapisu konstytucyjnego „Rzeczypospolita Polska
Jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” (Art.2).  Należy zaczerpnąć wzory ze sprawdzonego w praktyce modelu skandynawskiego. Wyraża on kompromis pomiędzy indywidualizmem i wspólnotowością.
Zakłada on silna pozycje państwa i łączy kapitalistyczny mechanizm rynkowy z programowa realizacją strategii bezpieczeństwa socjalnego.
2.    Państwo realizujące zasady sprawiedliwości społecznej ma w pierwszym rządzie dbać  o interesy klasy dominującej- klasy ludzi pracy. Ludzie pracy z rodzinami to ponad 90% społeczeństwa.  Dobrobyt społeczeństwa powstaje z pracy, a kapitał ma znaczenie wtórne.
Państwo ma bronić interesów pracujących i przeciwdziałać  przekształcaniu społecznej gospodarki rynkowej w gospodarkę korporacyjną, która oznacza rządy oligarchii kapitałowych. Trzeba zapewnić równość praw, ochronę praw  oraz warunki rozwoju wszystkich form własności. Dotyczy to zarówno własności indywidualnej czyli prywatnej jak i własności wspólnej państwowej, komunalnej, spółdzielczej. Przez ostatnich 25 lat własność wspólna była doktrynalnie niszczona.
3.    Globalny kryzys  ekonomiczny i wynikające z niego osłabieni popytu na rynkach światowych powodują, że szans na rozwój gospodarki trzeba szukać w pobudzaniu popytu na rynku wewnętrznym, przede wszystkim na towary i usługi wytwarzane w kraju. Decydujące znaczenie będą mieli nabywcy o dochodach niskich i średnich, którzy tworzą 70- 80% popytu na krajowe towary. Trzeba promować wzrost dochodów niskich i średnich.
Produkcja wytwarzana w kraju i rozwój budownictwa mieszkaniowego zapewnią wykorzystanie polskiej pracy i kapitału. To także sposób na wzmocnienie i rozszerzenie rynku,
zahamowanie odpływu kapitału ludzkiego za granicę oraz ograniczenie wzrostu zadłużenia .
Dla nowej strategii gospodarczej konieczne jest opracowanie nowych instrumentów np. systemu ulg i zachęt inwestycyjnych i propracowniczych.
4.    Polityczne i gospodarcze  i inne związki Polski z zagranicą muszą służyć Polsce i Polakom.
Przez minione 25 lat gospodarka Polski została przejęta w ogromnym stopniu przez międzynarodowy kapitał. Polska utraciła suwerenność ekonomiczną  i pozostaje w kolonialnej zależności od zglobalizowanego międzynarodowego kapitału. Dalszy rozwój naszego kraju wymaga reindustrializacji i stopniowego odzyskiwania decydującego wpływu na sektor finansowy. W Unii Europejskiej musimy silnie wspierać nurt dążący do budowy Europy socjalnej, zamiast dotychczasowej Europy liberalnej.

Na arenie międzynarodowej musimy budować model bezpieczeństwa oparty o pokojowe współistnienie, a nie zbrojenia i budowanie napięć pomiędzy państwami. 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263713

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …