Teoria dwóch wrogów

Po wystąpieniu w Berlinie ministra Radosława Sikorskiego w sprawach kryzysu i zagrożenia Unii Europejskiej odezwały się głosy aprobaty z jednej strony, interesem Polski jest bowiem bycie w silnej Unii, ale jednocześnie liderzy PiS wysunęli w ramach teorii „dwóch wrogów” inicjatywę odwołania ministra za sprzeniewierzenie się Konstytucji.
Najbliższe dni będą zapewne nasycone treściami europejskimi, tak się bowiem składa, że decydować się będą nie tylko w Polsce, ale również w Europie, losy wspólnej waluty – euro.

Kryzys ekonomiczny i finansowy, który dotarł do Europy czyni spustoszenia w kolejnych krajach. Jak wskazuje praktyka ostatnich kilkunastu miesięcy liderzy Unii Europejskiej podejmowali starania o ratowanie upadających krajów i euro spóźnione o kilka miesięcy. Ociężałość Unii w podejmowaniu decyzji wynika z kilku powodów, ale główne są dwa – inercja struktur unijnych i dominacja interesów narodowych szczególnie Niemiec i Francji nad interesem wspólnotowym.
Prognozy dla euro w związku z tym nie są dobre. Wiadomo jednak, że załamanie się wspólnej waluty, która jest spoiwem Unii, pogrąża w perspektywie Unię jako wspólnotę polityczną. Tak więc walka o euro jest walką o przyszłość Unii.
Wspólna waluta – euro ma w świecie swoich zwolenników, którzy lokują w niej swoje aktywa, ma też swoich przeciwników. Problem polega na tym, że to nawet nie wewnętrzna sytuacja Unii, ale światowe rynki finansowe decydują o relacjach pomiędzy głównymi graczami na tym polu: euro, dolarem i juanem. Widać od pewnego czasu, że dolar i euro słabną, a juan pnie się w górę. Są to konsekwencje kryzysu neoliberalnego kapitalizmu, w wyniku którego większość produkcji współczesnego świata przeniosła się na Daleki Wschód a staremu Zachodowi pozostaje w przeważającej części do konstrukcji PKB wolumen usług.
O ile dolar ma poważniejsze szanse odrodzenia, jako główna waluta zapasowa współczesnego świata, o tyle euro jest w złej sytuacji. Amerykanie nauczyli się zarządzać kryzysami poprzez dodruk dolarów, Europejczycy są w o wiele trudniejszej sytuacji, tym bardziej, że dochodzi do głosu dodatkowo konkurencja pomiędzy dolarem a euro.
Ostatnio są czynione próby zdyscyplinowania, w ramach wspólnego systemu, strefy euro. W istniejącej sytuacji ma ona w swej strukturze zamontowane mechanizmy autodestrukcji – euro w istniejącej strukturze jest walutą na czasy pokoju i spokoju a nie kryzysu. Logika ekonomiczna wskazuje na potrzebę połączenia pozytywnych walorów wspólnej waluty z niezbędną dyscypliną budżetową i fiskalną. Wymaga to stworzenia jednego centrum sterującego w sferze euro, które pełniłoby funkcje służby przynależnej dziś każdemu państwu.
To rewolucyjna zmiana, która w perspektywie wpłynie na kształt Unii, jej sposób sterowania, wewnętrzną demokrację i metody podejmowania decyzji. Jeśli ma przetrwać euro i Unia, musi ulec poważnej nowelizacji Traktat Lizboński. Nie wszyscy się chcą na to zgodzić, bowiem z akceptowanej dość powszechnie koncepcji Europy ojczyzn możemy być zmuszeni do wdrożenia mechanizmu federacyjnego przyszłej Europy.
W Polsce przy okazji wstępowania do Unii Europejskiej nie odbyła się poważna debata, ukazująca całą złożoność tej decyzji. Polacy dość powierzchownie potraktowali akt integracji, ciesząc się z pożytków, jakie płyną z faktu napłynięcia funduszy strukturalnych. Dziś przypomniana i wyłożona przez PiS, jako założenie innej organizacji integracji europejskiej, teoria „dwóch wrogów” może być dobrym początkiem debaty, która powinna była odbyć się co najmniej 8 lat temu.
Problemów, na które trzeba odpowiedzieć jest wiele. Zasadniczy, to sprawa znalezienia się w globalizacji, która jest obiektywnym zjawiskiem cywilizacyjnym.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Statystyka

Odsłon : 7261486

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …