Prekiel pyta Palikota

1. Jak to było z tym OZON–em? Był Pan jego wydawcą charakter tego tygodnika był ultrakatolicki. Czy nie widzi Pan sprzeczności ze swoimi antyklerykalnymi hasłami dziś głoszonymi?

2. Opowiedział się Pan za wprowadzeniem parytetów na listach wyborczych. Idea oczywiście słuszna, ale dlaczego nie protestował Pan, gdy Bronisław Komorowski, za którym Pan optował w kampanii prezydenckiej naśmiewał się z idei parytetów i podtrzymywał patriarchalne uprzedzenia?

3. Dlaczego w Pana postulatach zabrakło postulatów socjalnych? Czy naprawdę uważa Pan, że nie należy tu nic zmieniać? Wg OECD 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa. W naszym kraju na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do tej organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została również oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, które uwzględniono w raporcie UNICEF. Nie można mówić o nowoczesności nie odnosząc się do takich spraw! Co więcej, dane są szokujące – około 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, aby wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. Po 20 latach od upadku „realnego socjalizmu” po i prawie 6 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – te wstrząsające dane opublikował Eurostat. Skoro chce Pan uchodzić za posła lewicowego to kwestie kulturowe nie mogą zastępować ekonomicznych! To powinno iść w parze!

4. Co sądzi Pan na temat roli związków zawodowych? Czy jako człowiek lewicy, będzie Pan bronił praw związkowców przed wyzyskiem pracodawców? Proszę podąć kilka przykładów, kiedy stanął Pan po ich stronie.

5. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji? Czy jest to wg. Pana jedyna słuszna recepta na poprawę polskiej gospodarki? Tak uważa obecny rząd, który rozumiem Pan popiera?

6. Jak odniesie się Pan do likwidowania całych branż i zamykania kolejnych zakładów pracy? Przypomnę, że nie dawno został uśmiercony – dosłownie – polski przemysł stoczniowy. Premier Tusk twierdził wówczas, że zbawczy będzie „tajemniczy inwestor z Kataru”, co było jawnym i wielkim oszustwem, gdyż nic z tego nie wyszło. Jak by starał się Pan bronić miejsc pracy?

7. Jaką ma Pan receptę na poprawę warunków pracy w Polsce? Wg danych, co roku w Polsce ginie ponad 600 osób! Przecież praca to nie wojna! Oni nie musieli zginąć!

8. Czy poparłby Pan postulat zwiększenie płacy minimalnej?

9. Rzeczywiście popiera Pan ideę związków partnerskich osób tej samej płci? Proszę w taki razie sięgnąć po gotowy projekt autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej, który nie został zrealizowany. Acha – ile razy był Pan na Paradzie Równości?

10. Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, gdy na antenie TVN–u ujawniła (zapytała) o preferencje seksualna pewnego aktywistę. To wywołało burze – również Pana. Ale dlaczego Pan publicznie pyta ludzi o ich skłonności? Przypomnę pytał Pan Jarosława Kaczyńskiego – „–  Ja – niepytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?”. Nie uważa Pan tego za wprowadzenie podwójnych standardów?

11. Mówił Pan dużo o poprawie relacji państwo–Kościół. Czy nie jest to koniunkturalizm z Pana strony? Jest Pan posłem partii prawicowej i konserwatywnej – co sam Pan podkreśla. W 2009 roku klub Lewicy zaskarżył w 2009 ustawę regulującą działalność komisji do Trybunału Konstytucyjnego. Czy poparł Pan ten projekt?

12. W Sejmie złożono ponad 250 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie emerytur po 35 i 40 latach pracy. Czy podziela Pan premiera, który chce, aby Polacy pracowali dłużej?

13. Dlaczego w Pana postulatach nie mowy o budowie żłobków, przedszkoli, edukacji, ekologii i służby zdrowia? Czy są to postulaty, które Polaków nie interesują?

14. Dużo mówił Pan o odbiurokratyzowaniu administracji. Jaką możemy mieć pewność, że spełni Pan ten postulat, skoro jak sam Pan przyznał, pańscy koledzy z Komisji „Przyjazne Państwo” blokowali Pana pomysły? Nowi koledzy też mogą to zrobić…

15. Jakie ma Pan poglądy na temat wojny w Iraku i Afganistanie? Czy wojna w Iraku, za którą głosowali niemal wszyscy, była Pana zdaniem uzasadniona?

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Koniec stycznia. Drawsko Pomorskie. Mój pierwszy zimowy poligon. Minus dziewiętnaście stopni. Rozkładamy wojskowy namiot. Grabieją dłonie,

Więcej …
 

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 6335479

Temat dnia

Jak to z gazem było i jak będzie?

Słucham tych wszystkich bzdur dot. sytuacji po wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i zastanawiam się czy więcej jest kompletnych ignorantów, czy więcej cynicznych kłamców, czy więcej skrajnych idiotów. Takich, którzy z sensem komentują tę sytuację praktycznie brak.

Więcej …

Na lewicy

Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej opublikowało w dniu 9 maja 2022 roku list otwarty do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego w sprawie przyzwolenia na akcje hańbiące godność Polski i Narodu Polskiego wobec delegacji Ambasady Federacji Rosyjskiej na czele z Ambasadorem Siergiejem Andrejewem, na Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Dniu Święta Zwycięstwa w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …
 

W dniu 21 marca 2022 roku na Cmentarzu Południowym w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego w dniu 14 marca dra inż. Mirosława Nizielskiego, działacza PPS, działacza samorządowego, nauczyciela akademickiego.

Więcej …
 

W dniu 19 marca 2022 roku w Warszawie obradował XLIV Kongres PPS. Miał on charakter sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …
 

W dniu 14 marca 2022 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Obradowano na temat planowanego na 19 marca XLIV Kongresu PPS. W spotkaniu uczestniczyli delegaci wybrani na kongres w ostatniej wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej oraz członkowie władz naczelnych z Mazowsza.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 lutego 2022 roku stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Więcej …
 

W dniu 15 lutego 2022 roku w 78. rocznicę, przedstawiciele​ piotrkowskich organizacji lewicowych złożyli wieńce w hołdzie rozstrzelanym więźniom politycznym. W imieniu Polskiej Partii Socjalistycznej  wieniec złożył Towarzysz Bogdan Chrzanowski, przewodniczący Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej …
 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej przesłał do Wojewocy Mazowieckiego List otwarty w sprawie pozbawienia Szkoły Podstawowej Nr 8 w Legionowie,imienia „I Warszawska Dywizja Piechoty”.

Więcej …
 

W dniu 26 stycznia 2022 roku odbyło się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Prezydium Rady Mazowieckiej PPS. Omówiono szereg spraw organizacyjnych związanych z działalnością partii m.in. problem konsekwentnego przestrzegania obowiązków statutowych, w ramach których mieści się organizowanie życia partyjnego na Mazowszu i w obszarach sąsiednich objętych tradycyjnie działalnością Rady.

Więcej …