Nie tylko zagrożenie

Janusz Palikot może mieć ożywczy wpływ na ideową i programową aktywność polskiej Lewicy. A to - dla ludzi wierzących w Lewicę, a nie tylko SLD - powinno stanowić jakąś wartość.
„Poseł z Lublina” od miesięcy jest królem polskich mediów. Przebijał się przez największe kongresy, zjazdy, wiece i inne imprezy swoich konkurentów.
W środowisku polskiej Lewicy (dziennikarzy, działaczy, intelektualistów) od dawna stykamy się z nurtem, który stara się zdezawuować jego działalność, pozbawić ją sensu i treści. Raz na jakiś czas ktoś rzuci frazesem „No tak, zwraca uwagę na ważne kwestie, ale sposób, w jaki to robi...”, lecz głębszej refleksji nad tym, jakie szanse może przed polską Lewicą otworzyć Palikot, nie widać. A - zupełnie abstrahując od oceny jego działalności - może.
Jeżeli „poseł z Lublina” przeniesie się na lewo, to zmieni w ten sposób swą rolę i znaczenie w polskiej polityce. Wcześniej stanowił „bulteriera w wersji PO”, który miał dać (i dawał skutecznie) odpór pisowskiemu Kurskiemu, czy Ziobrze. Dziś na froncie PO-PiS nie jest już potrzebny, gdyż PiS - z prezesem na czele - pogrąża się sam. Palikot przeskakuje na „lewy” odcinek, przeciw SLD. Pociągnie to za sobą szereg następstw. Od wielu lat Lewica nie miała lepszej okazji, by wyłamać się z medialnej izolacji. Jeżeli Palikot - „król mediów” - przedmiotem swego ataku i krytyki uczyni SLD, to media siłą rzeczy będą oczekiwały od SLD reakcji. Oznacza to nie tylko czas antenowy na przepychanki i wzajemne docinki, lecz również pole do zaprezentowania lewicowego programu i lewicowych wartości.
By być ideologicznie obecnym w mediach, trzeba mieć coś do powiedzenia. Janusz Palikot może mieć ożywczy wpływ na ideową i programową aktywność polskiej Lewicy. A to - dla ludzi wierzących w Lewicę, a nie tylko w SLD - powinno stanowić jakąś wartość. Obecność Palikota -centrolewicowca oznacza obecność myśli centrowej i lewicowej w dyskursie społecznym nie w charakterze ciekawostki czy dziwactwa, lecz jako jednej z możliwych i poważnych alternatyw dla centro- i katoprawicy.
Palikot jest również szansą na złamanie szeregu równań „Lewica=SLD=Afera Rywina+korupcja+komunizm”. Nawet, jeżeli polska Lewica nie przyjmie Palikota do swego grona, to ma on sporą szansę na zmianę sposobu myślenia na temat tego, co „lewicowe”.
„Partia Palikota” otwierałaby również polityczną drogę przed wieloma młodymi ludźmi, dla których SLD jest albo zbyt hermetyczny, albo nieatrakcyjny i nijaki. Jako partia ludzi młodych (jak zapowiada sam Palikot) mogłaby nadać Lewicy atrakcyjniejszy dla młodych charakter (jest tu jeszcze sporo do zrobienia).
W końcu Palikot - obok sporej grupy swoich wielbicieli - doczekał się nie mniejszego grona zaciekłych wrogów. Dotychczas ciągnęło ich w stronę krytykowanego przezeń PIS-u, teraz przedmiotem krytyki miałby być SLD, więc i kierunek zyskiwania sympatii winien się zmienić. Nie przeceniałbym przepływu wyborców o takim charakterze, ale to zawsze może odegrać jakąś rolę. Dla -nastoprocentowego Sojuszu każdy wyborca jest cenny.
Palikotowi trzeba oddać jedno - od lat utrzymuje się „na topie”. Dzisiejsza polityka jest w końcu polityką bardzo medialną. Kogo nie ma w mediach, ten nie istnieje. Palikot jest bardzo cenną szansą, by polska Lewica wróciła do dyskursu publicznego.

Jakub Pakulski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Koniec stycznia. Drawsko Pomorskie. Mój pierwszy zimowy poligon. Minus dziewiętnaście stopni. Rozkładamy wojskowy namiot. Grabieją dłonie,

Więcej …
 

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Statystyka

Odsłon : 6335387

Temat dnia

Jak to z gazem było i jak będzie?

Słucham tych wszystkich bzdur dot. sytuacji po wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i zastanawiam się czy więcej jest kompletnych ignorantów, czy więcej cynicznych kłamców, czy więcej skrajnych idiotów. Takich, którzy z sensem komentują tę sytuację praktycznie brak.

Więcej …

Na lewicy

Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej opublikowało w dniu 9 maja 2022 roku list otwarty do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Kamińskiego w sprawie przyzwolenia na akcje hańbiące godność Polski i Narodu Polskiego wobec delegacji Ambasady Federacji Rosyjskiej na czele z Ambasadorem Siergiejem Andrejewem, na Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Dniu Święta Zwycięstwa w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …
 

W dniu 21 marca 2022 roku na Cmentarzu Południowym w Warszawie odbył się pogrzeb zmarłego w dniu 14 marca dra inż. Mirosława Nizielskiego, działacza PPS, działacza samorządowego, nauczyciela akademickiego.

Więcej …
 

W dniu 19 marca 2022 roku w Warszawie obradował XLIV Kongres PPS. Miał on charakter sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …
 

W dniu 14 marca 2022 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Obradowano na temat planowanego na 19 marca XLIV Kongresu PPS. W spotkaniu uczestniczyli delegaci wybrani na kongres w ostatniej wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej oraz członkowie władz naczelnych z Mazowsza.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 24 lutego 2022 roku stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Więcej …
 

W dniu 15 lutego 2022 roku w 78. rocznicę, przedstawiciele​ piotrkowskich organizacji lewicowych złożyli wieńce w hołdzie rozstrzelanym więźniom politycznym. W imieniu Polskiej Partii Socjalistycznej  wieniec złożył Towarzysz Bogdan Chrzanowski, przewodniczący Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Piotrkowie Trybunalskim.

Więcej …
 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej przesłał do Wojewocy Mazowieckiego List otwarty w sprawie pozbawienia Szkoły Podstawowej Nr 8 w Legionowie,imienia „I Warszawska Dywizja Piechoty”.

Więcej …
 

W dniu 26 stycznia 2022 roku odbyło się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Prezydium Rady Mazowieckiej PPS. Omówiono szereg spraw organizacyjnych związanych z działalnością partii m.in. problem konsekwentnego przestrzegania obowiązków statutowych, w ramach których mieści się organizowanie życia partyjnego na Mazowszu i w obszarach sąsiednich objętych tradycyjnie działalnością Rady.

Więcej …