Krzyż dzieli

Sprawa przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego okazała się trudniejsza, niż ktokolwiek przypuszczał. Grupa fanatyków religijnych, mieniących się obrońcami krzyża, sparaliżowała władze państwowe oraz kościelne. Krzyż po raz kolejny wpisał się w konflikt polityczny.
Największymi przegranymi w tej sytuacji okazały się władza państwowa, która nie potrafiła wyegzekwować wcześniejszego porozumienia oraz Kościół, który uciekł wręcz od odpowiedzialności, tłumacząc, że nie jest stroną w tym sporze. Nic jednak bardziej błędnego.

Krzyż miał trafić do Kościoła św. Anny, jest symbolem chrześcijaństwa. Kościół podczas 20 lat polskiej demokracji nauczył nas, ale głównie pouczał, wtrącał się w sprawy stricte państwowe. Wszyscy pamiętamy ostre stanowiska Episkopatu w sprawie np. in-vitro, oceny religii na świadectwach, obecności krzyży w miejscach publicznych itd. Jednak, kiedy trzeba było okazać swój autorytet wśród rozmodlonego tłumu abp Nycza i innych biskupów zabrakło – chowają głowę w piasek. Widać dziś, jak bardzo Kościół katolicki jest podzielony od czasu wyborów prezydenckich. W większości hierarchowie poparli kandydata PiS, tracąc tym samym autorytet i wyczucie nastrojów większości.

Tłum pod krzyżem skandował nazwisko Jarosława Kaczyńskiego, który po porażce wyborczej wrócił do dawnej roli, którą cechowało dzielenie społeczeństwa. Po umizgach do lewicy, dziś to wizja „zapateryzmu” jest największym zagrożeniem wg. prezesa PiS. Okazał się on po raz kolejny politycznie nie dojrzały. „Obrońcy krzyża” nie respektowali nawet księży, którzy próbowali przenieść go we właściwe miejsce tj. do Kościoła. Wyzwiska, jakie ich spotkały, musiały zszokować środowiska katolickie i całą opinię publiczną.
Na naszych oczach rozgrywa się właśnie pokoleniowa zmiana światopoglądowa Polaków. Na protesty katolickich fanatyków odpowiedziała grupa młodych ludzi, dla których Konstytucja jest ważniejsza niż Konkordat, którzy pragną żyć w świeckim państwie. Jest więc kwestią czasu, kiedy idea laickiej Polski zdobędzie szersze poparcie społeczne i nie będzie kojarzyć się mylnie z czasami PRL-u, czasami narzuconego ateizmu.
Pojawia się tu pole do popisu dla lewicy i jej priorytetowego hasła, czyli rozdziału Kościoła od państwa. Rozumie to Grzegorz Napieralski, który dzięki właśnie tym hasłom uzyskał świetne trzecie miejsce w wyborach prezydenckich. Jeśli to dobrze rozegra, okaże się być jedynym obrońcą Konstytucji z jednej strony i siłą polityczną, która skupi wokół siebie szersze masy. Młodzi ludzie, którzy tak licznie go poparli mogą okazać się trwałą bazą, na której lewica może wrócić do pierwszej ligi.
Społeczeństwo, które laicyzuje się na naszych oczach czeka na właściwego obrońcę idei świeckiego państwa. Może nim być tylko lewica.

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275800

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …