Co po „hazardowej”?

„Hazardowa komisja śledcza” zakończyła swoją działalność. Efekt końcowy był łatwy do przewidzenia. Większość komisji zagłosowała za raportem przewodniczącego Sekuły, który stwierdza, że nie było afery Platformy Obywatelskiej, wszystkiemu jest winne Prawo i Sprawiedliwość z byłym szefem CBA Mariuszem Kamińskim na czele. Niemniej jednak jest to wyłącznie zaklinanie rzeczywistości przez PO. Cała Polska słyszała, jak czołowi politycy Platformy Obywatelskiej są zakładnikami swoich kolegów od hazardu.
Premier Tusk poświęcił kariery polityczne Zbigniewa Chlebowskiego, Mirosława Drzewieckiego oraz po części Grzegorza Schetyny i Sławomira Nowaka by wyjść z medialnego potrzasku afery hazardowej. Dziś nie ma partii, która ma moralne prawo nazywać się ugrupowaniem, które nie ma żadnych związków z korupcją. Słowa Jarosława Kaczyńskiego „musimy być uczciwi, uczciwi i jeszcze raz uczciwy” brzmią kuriozalnie, gdy patrzymy na nagrania, na których Adam Lipiński składa ofertę korupcji politycznej posłance Samoobrony Renacie Beger. „Rycerz” rywinowskiej komisji śledczej Jan Rokita jest poza polityką, zaś jego partyjni koledzy z PO nie różnią się niczym od osób uwikłanych w słynne „lub czasopisma”.
Jakie wnioski należy wyciągnąć z tego politycznego trzęsienia ziemi? Otóż to, że na lewicy drzemie niebywały potencjał. Bartosz Arłukowicz ze społecznika, lekarza pediatry oraz lokalnego szczecińskiego posła stał się medialną gwiazdą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej lewicy, rokującego wspaniale na przyszłość. Bystrość umysłu, umiejętność szybkiego uczenia się, dryg medialny oraz cięte riposty u wielu wyborców Sojuszu Lewicy Demokratycznej wzbudziły podziw oraz dumę, że są wyborcami szeroko pojętej lewicy. Ten młody poseł, mówiący rzetelnym i fachowym językiem o nadużyciach przy pisaniu ustaw dotyczących hazardu, wzbudził niebywały szacunek także u publicystów i obserwatorów życia politycznego, których trudno podejrzewać o sympatię lewicowe.
Przed Bartoszem Arłukowiczem wiele pracy zarówno parlamentarnej jak i intelektualnej, niemniej jednak już dziś pokazał, że „lewica potrafi”. Stał się symbolem nowego pokolenia lewicy, która nie boi się rozmawiać o rzeczach ważnych, używając jednocześnie silnej argumentacji socjaldemokratycznej. Myślę, że idą dobre czasy dla lewicy. Jeśli rówieśnicy Bartosza Arłukowicza: Grzegorz Napieralski, Wojciech Olejniczak, Katarzyna Piekarska, Krzysztof Matyjaszczyk, Tomasz Kamiński, Anita Błochowiak, Grzegorz Pisalski i wielu, wielu innych młodych działaczy lewicy zdecyduje się na grę zespołową, zostanie wydać komendę „Nałożyć cięższe zbroje, idziemy walczyć o Polskę równą, wolną i sprawiedliwą”.

Bartosz Rydliński (ur. 1985), politolog, student II roku studiów doktoranckich z dziedziny nauk o polityce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242088

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …