Barack Obama

Zwycięstwo wyborcze Baracka Obamy w walce o urząd prezydenta USA niesie za sobą lawinę spekulacji. Charakterystyczna jest jednak nadzieja, która wyrażają zarówno Amerykanie, jak i przedstawiciele innych narodowości. Nadzieja ta wynika zapewne z faktu, iż po raz pierwszy w historii mamy czarnego prezydenta w USA, gdzie, jak wiadomo, nie wszystko załatwiono w relacjach biali – czarni. Jedna z polskich gazet przyniosła nawet kilka dni temu tytuł: „Prawdziwy koniec wojny secesyjnej”. Odezwała się też Al-Kaida wyrażając nadzieje na spełnienie obietnic dotyczących wycofania wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu.
Nadzieje te wynikają również z faktu, iż program wyborczy Obamy opierał się o jedno główne hasło – zmiany. Społeczeństwo amerykańskie w znaczącej większości nie akceptuje od dawna poczynań aktualnego jeszcze do stycznia prezydenta – Georga W. Busha. Stał się on symbolem niskiej skuteczności działania, braku szacunku do ludzi i awanturnictwa. Żaden z jego poprzedników nie miał tak niskich notowań na poziomie kilkunastu procent poparcia.
Nadzieje Amerykanów idą w kierunku ustabilizowania sytuacji ekonomicznej w kraju i zażegnania kryzysu, mieszkańcy globu oczekują zmiany polityki USA wobec innych, zaniechanie działań agresywnych, wycofanie wojsk z wielu regionów, gdzie pod pozorem obrony demokracji trwa regularna wojna z siłami narodowymi.
Przy okazji każdego wyboru prezydenta USA pojawia się pytanie, kto rządzi w USA i co może rzeczywiście prezydent. Współczesne demokracje mają to do siebie, że decyzje państwowe są wynikiem kompromisu pomiędzy ugrupowaniami parlamentarnymi. Stany Zjednoczone ze swą specyfiką, że zwycięzca bierze wszystko, mają skomplikowany proces podejmowania decyzji. Wiadomo jedynie, że prezydent uruchamia start rakiet ofensywnych. Inne jego decyzje są efektem działania takich sił, jak Bank Rezerw Federalnych, kompleks zbrojeniowy, Izba Reprezentantów, Senat, Sąd Najwyższy i opinia Wall Street, wyrażająca interesy grupy najbogatszych Amerykanów.
Co uda się zrobić Barackowi Obamie, nie wiadomo. Ma on dziś na głowie przygotowanie programu wyjścia USA z kryzysu ekonomicznego i przygotowania Amerykanów do sytuacji, że nie są i nie będą już jedynym mocarstwem w jednobiegunowym świecie. Muszą się liczyć z działaniami innych: Unii Europejskiej, Rosji, Chin, Indii, Brazylii.
Nowy prezydent będzie musiał również uświadomić Amerykanom, że dobra naszego globu są ograniczone i ograniczać się oni muszą w perspektywie do światowego poziomu konsumpcji. Nie do zaakceptowania jest stan, że USA stanowiące kilka procent ludności świata zużywają 40 proc. zasobów surowców energetycznych.
Trudna rola przypada Barackowi Obamie, ciekawe czy będzie on chciał zrozumieć współczesny świat i prawa innych narodów do życia. Tak się układa, że dziś jedynie takie prawo mają w pojęciu Amerykanów oni sami i je najczęściej egzekwują siłą.
 
Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276316

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …