Powrót Luli do władzy w Brazylii

Były lewicowy prezydent 220-mln Brazylii, największego państwa Ameryki Łacińskiej (6. gospodarka świata), kiedyś porównywany jako związkowiec z Wałęsą – jako szef państwa (2003-2011) dość skutecznie zmniejszał ogromne nierówności społeczne. Potem przez 19 miesięcy nawet więziono go pod zarzutami, które Sąd Najwyższy uznał w 2019 r. za fałszywe.
Mógł więc Luiz Inacio Lula da Silva kandydować raz jeszcze w tym roku w wyborach prezydenckich. W I turze , przed miesiącem, Lula uzyskał najwięcej głosów spośród 11 kandydatów-48%, a więc już był bliski zwycięstwa. Obecny szef państwa – miłośnik Donalda Trumpa, skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro zdobył 5% głosów mniej. W tę niedzielę odbyła się II tura – niezwykle zacięta, która dobitnie pokazała jak bardzo spolaryzowana politycznie jest Brazylia. Trzeba przecież pamiętać, iż w tym ogromnym kraju (8, 5 mln km kw.) przez ponad dwie dekady, jeszcze stosunkowo niedawno (1964-1985) u władzy utrzymywała się prawicowa dyktatura wojskowa. A Bolsonaro jest byłym wojskowym. Zrodziły się więc nawet wątpliwości, czy w razie przegranej odda on ster rządów (głosowanie tam jest całkowicie elektroniczne, a system polityczny-prezydencki).
Okazało się, iż druga tura wyborów była jeszcze bardziej zacięta niż pierwsza. Na Lulę oddano 60 mln głosów, a na Bolsonaro 58 mln (procentowo 50, 9% do 49, 1%). Kilka milionów głosów uznano za nieważne. O ostatecznej wygranej lidera Partii Pracujących moim zdaniem przesądziły dwa czynniki. Pierwszy to dobra pamięć o poprzednich kadencjach Luli, gdy w sporym stopniu poprawiła się sytuacja ekonomiczna najbiedniejszych grup ludności. Drugi zaś to ewidentne błędy obecnie rządzącej ekipy. Fatalnie była prowadzona walka z pandemią Covid-19; wystarczy powiedzieć, że zmarło ok. 700 tys. osób. Prowadzono katastrofalną politykę niszczenia lasów Amazonii. Wreszcie, niezwykle wzrosła skala przestępczości, szczególnie w miastach.
Sukces lewicy brazylijskiej ma symboliczne i psychologiczne znaczenie w szerszej skali, nie tylko Ameryki Łacińskiej. Osłabić może w jakimś stopniu ofensywę sił prawicowo-konserwatywnych, a także nacjonalistycznych, widoczną ostatnio np. we Włoszech i Szwecji. Ale może też mieć pewien wpływ na sytuację w USA, gdzie rośnie wyraźnie znaczenie wyborców o korzeniach latynoskich. Przekonamy się o tym być może już 8 listopada w niezwykle ważnych tzw. wyborach połówkowych w  Stanach Zjednoczonych. Zmarły jakiś czas temu wybitny politolog amerykański Samuel Huntington, którego miałem okazję poznać kiedyś w Harvardzie, w ostatniej swej książce dopuszczał nawet możliwość rozpadu USA na dwa państwa – w jednym mówiłoby się po angielsku, a w drugim po hiszpańsku. Wprawdzie w Brazylii mówi się oficjalnie po portugalsku, ale tamtejsza wersja tego języka jest nader zbliżona do hiszpańskiego.

prof. Tadeusz Iwiński Facebook 31.10.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880322

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …