Powrót Luli do władzy w Brazylii

Były lewicowy prezydent 220-mln Brazylii, największego państwa Ameryki Łacińskiej (6. gospodarka świata), kiedyś porównywany jako związkowiec z Wałęsą – jako szef państwa (2003-2011) dość skutecznie zmniejszał ogromne nierówności społeczne. Potem przez 19 miesięcy nawet więziono go pod zarzutami, które Sąd Najwyższy uznał w 2019 r. za fałszywe.
Mógł więc Luiz Inacio Lula da Silva kandydować raz jeszcze w tym roku w wyborach prezydenckich. W I turze , przed miesiącem, Lula uzyskał najwięcej głosów spośród 11 kandydatów-48%, a więc już był bliski zwycięstwa. Obecny szef państwa – miłośnik Donalda Trumpa, skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro zdobył 5% głosów mniej. W tę niedzielę odbyła się II tura – niezwykle zacięta, która dobitnie pokazała jak bardzo spolaryzowana politycznie jest Brazylia. Trzeba przecież pamiętać, iż w tym ogromnym kraju (8, 5 mln km kw.) przez ponad dwie dekady, jeszcze stosunkowo niedawno (1964-1985) u władzy utrzymywała się prawicowa dyktatura wojskowa. A Bolsonaro jest byłym wojskowym. Zrodziły się więc nawet wątpliwości, czy w razie przegranej odda on ster rządów (głosowanie tam jest całkowicie elektroniczne, a system polityczny-prezydencki).
Okazało się, iż druga tura wyborów była jeszcze bardziej zacięta niż pierwsza. Na Lulę oddano 60 mln głosów, a na Bolsonaro 58 mln (procentowo 50, 9% do 49, 1%). Kilka milionów głosów uznano za nieważne. O ostatecznej wygranej lidera Partii Pracujących moim zdaniem przesądziły dwa czynniki. Pierwszy to dobra pamięć o poprzednich kadencjach Luli, gdy w sporym stopniu poprawiła się sytuacja ekonomiczna najbiedniejszych grup ludności. Drugi zaś to ewidentne błędy obecnie rządzącej ekipy. Fatalnie była prowadzona walka z pandemią Covid-19; wystarczy powiedzieć, że zmarło ok. 700 tys. osób. Prowadzono katastrofalną politykę niszczenia lasów Amazonii. Wreszcie, niezwykle wzrosła skala przestępczości, szczególnie w miastach.
Sukces lewicy brazylijskiej ma symboliczne i psychologiczne znaczenie w szerszej skali, nie tylko Ameryki Łacińskiej. Osłabić może w jakimś stopniu ofensywę sił prawicowo-konserwatywnych, a także nacjonalistycznych, widoczną ostatnio np. we Włoszech i Szwecji. Ale może też mieć pewien wpływ na sytuację w USA, gdzie rośnie wyraźnie znaczenie wyborców o korzeniach latynoskich. Przekonamy się o tym być może już 8 listopada w niezwykle ważnych tzw. wyborach połówkowych w  Stanach Zjednoczonych. Zmarły jakiś czas temu wybitny politolog amerykański Samuel Huntington, którego miałem okazję poznać kiedyś w Harvardzie, w ostatniej swej książce dopuszczał nawet możliwość rozpadu USA na dwa państwa – w jednym mówiłoby się po angielsku, a w drugim po hiszpańsku. Wprawdzie w Brazylii mówi się oficjalnie po portugalsku, ale tamtejsza wersja tego języka jest nader zbliżona do hiszpańskiego.

prof. Tadeusz Iwiński Facebook 31.10.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276954

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …