Powstańcy-socjaliści. Walczyli o niepodległą Polskę

Po upadku Warszawy w 1939 roku Polska Partia Socjalistyczna sfingowała swoje rozwiązanie. Przeszliśmy do konspiracji pod nazwą Wolność-Równość-Niepodległość, w późniejszej historii określanej jako PPS-WRN, która od razu podjęła współpracę ze Związkiem Walki Zbrojnej, następcą Służby Zwycięstwa Polski.
Po latach działalności podziemnej, perspektywa wyzwolenia okupowanej przez Niemców Warszawy przez zachodnich aliantów stała się mrzonką. Stosunki na linii ZSRR-rząd londyński też nie napawały środowisk konspiracyjnych nadzieją. Tak oto narodził się pomysł powszechnego powstania narodu – Akcji „Burza”, w której wzięło wiele grup i środowisk socjalistycznych z PPS na czele.
Trzonem sił zbrojnych PPS-WRN była Gwardia Ludowa WRN pod wodzą Kazimierza Pużaka. Ta, w maju 1944, przekształciła się w Organizację Wojskową Powstańczego Pogotowia Socjalistów. OW PPS była wspierana też przez Milicję Robotniczą PPS-WRN, zajmującą się hamowaniem niemieckiego wysiłku wojennego poprzez sabotaż fabryk i zakładów pracy znajdujących się pod niemiecką kuratelą. Uczestniczyło też kilka pomniejszych organizacji socjalistycznych jak Grupa „Płomienie”, Socjalistyczna Organizacja Bojowa czy Milicja Ludowa Robotniczej Partii Polskich Socjalistów. Profesor Piotr Matusak, historyk ruchu oporu, wskazuje, że w szczytowym okresie GL WRN liczyła ponad 40 tysięcy członków.
Siły zbrojne PPS scaliły się ze strukturą Armii Krajowej. W dniu wybuchu powstania, OW PPS wystawiła do walki kilka batalionów. Dowództwo nad zgrupowaniem warszawskim objął Józef Dzięgielewski, współtwórca Robotniczych Brygad Obrony Warszawy z czasów kampanii wrześniowej. Bataliony były przypisane dzielnicom, każdy z nich dzielił się na plutony, te były przypisane pod AK. Dodatkowo, batalionom towarzyszyły również oddziały milicyjne PPS i Wojskowa Służba Kobiet PPS.
Krwawe walki przetrzebiły odziały PPS. Z powodu rozbicia przez jednostki niemieckie, plutony musiały często łączyć się w ramach innych batalionów Armii Krajowej. Jednym z ostatnich elementów OW PPS byli żołnierze 1. Kompanii IV Batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego, który dzielnie walczył w obronie tzw. „Twierdzy Zmartwychstanek”. Złożyli broń 30 września. Zdarzały się pojedyncze przypadki współpracy OW PPS i komunistycznej Armii Ludowej, najprawdopodobniej w celu zwiększenia możliwości bojowych.
Historia konspiracyjnych jednostek Polskiej Partii Socjalistycznej jednoznacznie zadaje kłam prawicowej narracji historycznej. Skrajna prawica stale usiłuje wymazać socjalistyczny wkład w walkę o wolną Polskę i zarzucić socjalistom bierność w okresie Powstania Warszawskiego. Musimy pamiętać o krwi serdecznej wylewanej z żył socjalistycznych powstańców na ołtarzu narodu i raz jeszcze przypomnieć sobie hasło im przyświecające: Wolność, Równość, Niepodległość.

Julianna Novak

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880238

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …