Jesteśmy już na wojnie

Jesteśmy już na wojnie, choć mam nieodparte wrażenie, mało kto z Was ma tego świadomość. Blisko 30 lat, zgłębiam z wielką pasją historię konfliktów zbrojnych. Wiele z nich osobiście pamiętam, jak I Wojnę w Zatoce, Operację NATO przeciwko Jugosławii czy Afganistanowi, II Wojnę w Zatoce czyli wojnę z Irakiem, wojnę w Libii.
Zawodowo na łamach prasy jako dziennikarz opisywałem Wojnę 5 dniową w Gruzji, konflikt na wschodniej Ukrainie w 2014, czy wojnę w Syrii.  
Wojna Azerbejdżanu i Armenii i Górny Karabach stała sie przedmiotem moich naukowych dociekań. Teraz , przekleństwem losu, przychodzi mi obserwować wojnę u wrót mojej ojczyzny , w sąsiedniej  Ukrainie , która wbrew pozorom wojną Rosji i Ukrainy nie jest.
To wojna na obszarze nieszczęsnej Ukrainy,  Rosji wspieranej przez Chiny i wojsk  Ukrainy wspieranej przez USA i całe NATO.
Dziś już  50  dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę.  Nocą był  atak na rosyjski krążownik "Moskwa" , płynie  rzeka uzbrojenia ciężkiego, jadąca z Rzeszowa na wschód. Zaangażowanie militarne NATO, przekroczyło właśnie granice tzw. wojny hybrydowej.  Tam są nasze czołgi, artyleria, doradcy, a operacje militarne są prowadzone z udziałem i uzgodnieniu z NATO. Z wolna stajemy się "stroną wojującą".
Cenzura i agresja informacyjna odcięła Nas od obiektywnego obrazu rzeczywistości. Fb i media społecznościowe stał się areną starć różnej maści trolli (nicki bez twarzy, profile ze zwierzątkami itd), ludzi opłacanych - agentura wpływu, wreszcie zawodowców - żołnierzy wojsk od cyberprzestrzeni itd.
Strona rosyjska zakończyła wielkie przegrupowanie. Zmieniła dowódcę, jest nią "mój stary znajomy" z okresu publikacji o wojnie w Syrii , dowodzący udanie rosyjskim kontyngentem, w przełomowym momencie wojny  - generał Alekander Dwornikow. Rosjanie pojęli, ze to nie jest operacja specjalna i szykują się do pełnoskalowej wojny. Tzw. II faza rosyjskiej ofensywy,  rozpocznie moim zdaniem w ciągu 48 - 72 godzin
I puenta - Może to wojna słuszna, moralnie uzasadniona i Rosję da się pokonać. A może czeka nas los armii  Karola XII (Wojna Północna), Napoleona (wojna z Rosja) , Hitlera (atak III Rzeszy na ZSRR 1941-1945). Może jak pisze kilku moich znajomych,  Rosję jak Kartaginę trzeba wymazać z mapy świata, raz na zawsze.
Tak czy inaczej, jedząc święconkę, oglądając wedle gustu TVP jak wyborcy PiS, czy TVN jak wyborcy PO-KO warto chyba wiedzieć, że wpełzujemy  na wojnie z Rosją,  która z wojny hybrydowej wchodzi w tzw. fazę gorącą i z dużym prawdopodobieństwem może zahaczyć o nasz kraj. Bo na pokój, czy nawet rozejm nie ma na dziś w zgodnej ocenie analityków ze wschodu i zachodu najmniejszych widoków.
A może ja się mylę i nie znam na wojnie, geopolityce i technice wojskowej.  Wolałbym się mylić,  niż składać wieńce,  chodzić w zadumie po nowych miejscach pamięci narodowej.

Krzysztof Podgórski - Facebook 15 kwietnia 2022 roku

PS. "Wojna zaczyna się, gdy odchodzą z tego świata, ostatni świadkowie poprzedniej".

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880205

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …