Rocznicowo, edukacyjnie

24 marca 1999 roku czyli 23 lata temu NATO bez zgodny ONZ, w myśl koncepcji przekształcenia się  z sojuszu obronnego,  w sojusz aktywnie działający militarnie  poza granicami państw członków rozpoczęło operację wojenną przeciwko Jugosławii

Wojnę poprzedziła tzw. prowokacja w Raczaku ( kierownik misji OBWE William Walker (obywatel USA)  oskarżył stronę serbską o dokonanie masowej egzekucji na ludności cywilnej. Zatajony raport medyczny i późniejsze ustalenia tego nie potwierdziły. Nieważne, tak jak słynne "próbówki Collina Powella, uzasadniły atak na Irak" tak "masakra w Raczaku" powielona przez media uzasadniła atak na Jugosławię.
W trakcie operacji , małe słabe państwo przez 4 miesiące bombardowało lotnictwo USA i krajów NATO.
Naloty cechowały liczne "pomyłki":
- podczas nalotu na most, trafiono jadący nim pociąg pasażerski (setki rannych i zabitych cywilów).
- zniszczono siedzibę TV , zabijając tam pracujących dziennikarzy
- zbombardowano omyłkowo ambasadę Chin w Belgradzie wraz jej dyplomatami
- omyłkowo zbombardowano wiele domów mieszkalnych , zabijajac licznych cywilów w tym kobiety i dzieci.
Po wojnie na terenach walk w Kosowie (teren ówczesnej Jugosławii) powstała  Camp Bondsteel – główna amerykańska baza wojskowa  w basenie Morza Śródziemnego   znajdująca się w pobliżu miasta Uroševac . Baza służy jako natowska kwatera główna misji Multinational Task Force East (MNTF-E).
Samo Kosowo wbrew zasadom Karty Narodów Zjednoczonych , decyzją separatystycznego parlamentu (nie było referendum), uznanego przez kraje zachodnie, uznano za odrębne państwo. To dziś taki protektorat NATO.
To 24 marca 1999,  ówczesny premier Rosji, Jewgienij Primakow, leciał do Waszyngtonu z od dawna pieczołowicie przygotowywaną, ważną wizytą. Kiedy był na środku Atlantyku przyszła wiadomość, że NATO bombarduje Belgrad, o czym nikt przedtem Moskwy nie zawiadomił,  ani na forum ONZ to z nią  uzgodnił. Primakow wydał wtedy polecenie pilotowi  zawracać. Samolot zawrócił, wizytę w ostatnim momencie odwołano.  
Od tego "zawrócenia" , symbolicznie , wielu politologów przyjmuje koniec partnerskiej przyjaznej-pokojowej współpracy Rosja - USA.  
Rosyjskie elity przyjęły pogląd , że "zimna wojna" i jej cele się nie zakończyła w 1991.  Że słabość polityczna i  militarna Rosji  i ogromna przewaga militarna USA i NATO , może sprawić, że wbrew prawu międzynarodowemu, z ominięciem USA mogą zaatakować i zniszczyć Rosję. Na bazie tych lęków i obaw, zaczęło się budowanie nowej polityczno -państwowej narracji rosyjskiej.
Od tego momentu 24 marca 1999 USA oraz NATO zaczęły z Rosją otwarcie  rywalizować. Okres idealistów, chcących budować jednolitą przestrzeń gospodarczą pokojową  od Gibraltaru do Władywostoku odszedł do historii.

 

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.03.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880220

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …