Wojna ukraińska z dystansu

Media i politycy cały czas informują tylko o wojnie z silnym, emocjonalnym przekazem jednej strony konfliktu. Pokazują nie statystykę, tylko konkretne ofiary. To jest obraz wstrząsający. Dobrze byłoby, aby do ludzi dotarło, że tak wygląda każda wojna, także te toczone w innych częściach świata. Zawsze giną kobiety i dzieci.
Po zastanowieniu się uważam, że wojnę w Ukrainie racjonalnie można analizować na tle doświadczeń innych konfliktów wojennych. Wcześniejsze wojny prowadzone przez USA pokazywano w Polsce od strony zaprzyjaźnionego wojska. W Iraku widzieliśmy tylko potęgę tysięcy rakiet i samolotów, ale już nie dziesiątki tysięcy zabitych w dywanowych nalotach na miasta. Obecny gen. Polko fotografował się w Iraku na tle flagi, a nie stosów trupów. Ale i tak wojska inwazyjne do Bagdadu dotarły po trzech tygodniach. Były niewielkie straty żołnierzy, ale wielkie wśród ludności.
Analiza wojen prowadzonych przez mocarstwa pokazuje, że sukces zbrojny był uzyskiwany atakami z powietrza, w których zrzucano więcej bomb, niż w II wojnie światowej. Później walki lądowe nie przynosiły już takich sukcesów. Rosjanie nie bombardują dywanowo, atakują punktowo, choć przy tym coraz częściej bombardują też budynki mieszkalne. Funkcjonują nadal linie kolejowe i duża część infrastruktury kraju. Nie jest blokowana dostawa uzbrojenia dla Ukrainy. Dziwne są komunikaty ukraińskie informujące, że zginęło 11 tys. żołnierzy rosyjskich i 2 – 3 tys. cywili. Doświadczenia innych wojen pokazuje, że te proporcje bywały skrajnie odwrotne. W Iraku zginęło ponad 600 tys. ludzi. Wskazując na odmienne taktyki wojenne Rosjanie nie działają wolnej od Amerykanów. Ale regułą wojen jest, że bez totalnego bombardowania nie zdobywa się bronionych miast.
Na tle poprzednich wojen świetnie
prezentuje się armia ukraińska. Trzeba jednak widzieć, jak wielkie i wszechstronne wsparcie ma od krajów NATO. To powoduje, że nie można jej porównywać z armiami innych zaatakowanych krajów, które były osamotnione. Nie wiem na ile prawdziwe są informacje, że armia Ukrainy liczyła 250 tys. żołnierzy plus obrona terytorialna. Inwazyjne wojska rosyjskie liczą do 200 tys. żołnierzy. To znów bardzo dziwne proporcje.
Następna sprawa, po totalnym bombardowaniu z powietrza wygrywano wojny. Ale później walki lądowe w Afganistanie (prowadzone przez Związek Radzicki i USA), Iraku, czy Syrii trwały długo i ostatecznie nie zakończyły się sukcesem. To podpowiada, że czymś normalnym w Ukrainie będzie klęska armii rosyjskiej.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 10.03.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880203

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …