Donieck, Ługańsk

Jest dramatyczne wydarzenie – Rosja ogłasza uznanie niepodległości republik: donieckiej i ługańskiej. Reakcją jest emocjonalny protest i potępianie tego faktu. To jest uzasadnione. Ale nie podzielam objaśnień tej sytuacji przez ekspertów. To są narzekania niegodne ludzi rozumnych. Dlaczego Rosja tak postąpiła? Po upadku ZSRR uznano, że jest jeden hegemon i tylko USA mogą dowolnie, przy pomocy siły zbrojnej, kształtować sytuację polityczne i gospodarcze na całym świecie. Tych dużych interwencji zbrojnych po 1990 r. było kilkanaście, czasem wykonywanych przez inne państwa (np. Izrael, Arabia Saudyjska) pod parasolem USA. Atakowano instalacje zbrojne innych krajów i zabijano ich liderów. Ofiary wojen liczono w milionach. Po wojnie z Serbią oderwano od tego kraju Kosowo, co zostało zaakceptowane przez kraje Zachodu. Wzorce dla Rosji już są.
Od kilku lat Rosja i Chiny uznały, że mogą zachowywać się tak, jak USA. Nie wiem dlaczego nikt w Polsce o tym nie mówił, a to pozwoliłoby lepiej zrozumieć i przewidywać działanie Rosji.
Można uważać, że USA działają zbrojnie w imię demokracji i praw człowieka, ale można też temu nie wierzyć. Jest wiele przykładów, że USA działały w formule takiej samej, jak teraz Rosja. Wyliczanka może dotyczyć wielu krajów.
Cyniczne objaśnienie dlaczego imperia działają zaborczo sprowadza się do prostej odpowiedzi: bo mogą. Zawsze, gdy silni mogli, to tak działali - odsyłam do historii, a nie głupiej propagandy.
Co teraz będzie? To trochę zależy od sposobu oderwania terenów Doniecka i Ługańska od Ukrainy. Może być wersja łagodniejsza i ostra prowadząca do wojny przy granicy. Będą sankcje Zachodu wobec Rosji. Ale to nie będzie takie proste. Pewnie zatrzyma się gazociąg Nord Stream II , ale to jest sankcja także wobec Niemiec, które z koncepcji tańszego gazu z Rosji zostaną skazane na znacznie droższy z krajów arabskich, Norwegii, czy USA. To zaszkodzi przemysłowi. A straty przemysłu niemieckiego, to także problem dla polskich podwykonawców. Prawie każda sankcja oznacza efekt zwrotny dla krajów UE. Więc ich architektura będzie skomplikowana.
Jeszcze jedno – zarządzający krajem powinni  kierować się chłodnym racjonalizmem, a nie młodzieńczym entuzjazmem, jak to było wiele razy w przeszłości. Obawiam się, że polskie reakcje mogą być zbyt emocjonalne. Rozumiem jeszcze, gdy tak postępują mało ważni politycy i dziennikarze, ale ci poważni powinni zachować się racjonalnie, rzeczowo mierząc koszty i efekty. Nic się nie kończy, nadal będzie Polska sąsiadująca z Rosją.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 22.02.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241316

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …