Uwagi na przyszły rok

W Polsce PIS żyje się znacznie lepiej, niż w czasie poprzednich rządów. Jednak żyjemy ponad stan. Popieram program poprawy warunków życia biedniejszej części społeczeństwa. Ale to musi być jakimś kosztem. Zmniejszenie różnic dochodowych powinno oznaczać nie tylko wzrost dochodów biedniejszych, ale także zwiększenie obciążeń bogatszych. W tych krajach europejskich gdzie wsparcie socjalne kierowane jest do wszystkich, to równocześnie występuje silnie progresywny system podatkowy. Wydatki i przychody muszą się bilansować. Silny i sztuczny wzrost popytu w krótkim czasie generuje wzrost gospodarczy, w dłuższym inflacje i zahamowanie wzrostu. Finansowanie popytu spowodowało już kryzys zadłużeniowy, który jest częściowo ukrywany poza budżetem.
Po drugie mamy inflację, częściowo z przyczyn zewnętrznych, ale w dużym stopniu  wynikającą z nadmiernego popytu w stosunku do oferowanych produktów i usług. W tej sytuacji jedni odczuwają dotkliwy wzrost kosztu codziennych zakupów, a drudzy spadek wartości zgromadzonych oszczędności. Inflację nie zwalczy się tarczami ochronnymi, jak by to cynicznie nie brzmiało. To przećwiczyliśmy w latach osiemdziesiątych. Jedyną drogą jest zabranie części pieniędzy z rynku. Przecież na tym polegała walka z inflacją w reformie Balcerowicza. Podniesiono dramatycznie stopy procentowe, kursy walut i ograniczono wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych (słynny popiwek). Tarcze osłonowe należy stosować, ale powinny być kierowane tyko do najbiedniejszych. Można oczywiście zaklinać rzeczywistość, ale innej drogi walki z inflacją nie ma.  
Po trzecie rządy PIS silnie wzmacniały konsumpcję kosztem inwestycji. Stąd niedostatek produktów i usług. Przykład szczegółowy:  rząd sprzedaje firmom prawa do emisji CO2 i ma przychody roczne w wysokości dwudziesty kilku miliardów, które przeznacza na konsumpcje, zamiast inwestować w transformację energetyki, np. budowę elektrowni jądrowej. Efektem jest utrzymywanie drogiego węgla, jako podstawowego surowca energetycznego. Wiem, że tego nagle nie można zmienić, ale nie można też nic nie robić.
Życie ponad stan musi zakończyć się klapą. I ona się zbliża. Opozycja powinna mieć plany ratunkowe, które nie należy ogłaszać, póki skutki kryzysu nie będą odczuwane przez społeczeństwo. Sytuacja jest skomplikowana, bo władza ma możliwość finansowania jeszcze życia ponad stan, co zwiększa skalę przyszłego kryzysu. Ale społeczeństwo teraz w to nie uwierzy, póki nie doświadczy tego własnym portfelem.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 27.12.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Statystyka

Odsłon : 6880194

Temat dnia

Proces brzeski: wreszcie uniewinnienie!

W czwartek 25 maja 2023 roku w największej sali Sądu Najwyższego odbyła się rozprawa kasacyjna ws. „procesu brzeskiego” z lat 30. XX wieku, w którym skazano sześciu posłów Polskiej Partii Socjalistycznej, dwóch posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast” i dwóch posłów PSL „Wyzwolenie”. Kasację złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2023 roku w Warszawie i w innych miastach odbyły się uroczystości obchodów Święta Pracy, które każdego roku zbierają liczne gremia lewicy, związków zawodowych i obywateli uznających, że walka o prawa i przywileje świata pracy trwa i od ponad 100 lat ma swoje uzasadnienie.

Więcej …
 

W dniu 17 marca 2023 roku przedstawiciele lewicy w ramach akcji promocyjnej „Lewica w trasie" po Polsce zaaranżowali spotkania w całej Polsce. Jednym z miast na tej liście był Piotrków.

Więcej …
 

W dniu 10 marca 2023 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS Mazowsze.

Więcej …
 

W dniu 7 marca 2023 roku w Warszawie obradował zorganizowany z inicjatywy prof. Marii Szyszkowskiej Kongres Pokoju, na którym zgromadzili się przedstawiciele środowisk naukowych, działacze społeczni różnych orientacji ideowych, literaci, dziennikarze.

Więcej …
 

W dniu 27 lutego 2023 roku w Warszawie, w siedzibie Senatu RP wiodące partie lewicowe: Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica, Lewica Razem i Unia Pracy podpisały porozumienie, którego celem jest wspólny start w wyborach parlamentarnych oraz następujących po sobie wydarzeniach cyklu wyborczego.

Więcej …
 

W dniu 5 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się ważne posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W posiedzeniu uczestniczyli poza członkami Rady Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Centralnego Sądu Partyjnego członkowie Koła Parlamentarnego PPS.

Więcej …
 

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …