Uwagi na przyszły rok

W Polsce PIS żyje się znacznie lepiej, niż w czasie poprzednich rządów. Jednak żyjemy ponad stan. Popieram program poprawy warunków życia biedniejszej części społeczeństwa. Ale to musi być jakimś kosztem. Zmniejszenie różnic dochodowych powinno oznaczać nie tylko wzrost dochodów biedniejszych, ale także zwiększenie obciążeń bogatszych. W tych krajach europejskich gdzie wsparcie socjalne kierowane jest do wszystkich, to równocześnie występuje silnie progresywny system podatkowy. Wydatki i przychody muszą się bilansować. Silny i sztuczny wzrost popytu w krótkim czasie generuje wzrost gospodarczy, w dłuższym inflacje i zahamowanie wzrostu. Finansowanie popytu spowodowało już kryzys zadłużeniowy, który jest częściowo ukrywany poza budżetem.
Po drugie mamy inflację, częściowo z przyczyn zewnętrznych, ale w dużym stopniu  wynikającą z nadmiernego popytu w stosunku do oferowanych produktów i usług. W tej sytuacji jedni odczuwają dotkliwy wzrost kosztu codziennych zakupów, a drudzy spadek wartości zgromadzonych oszczędności. Inflację nie zwalczy się tarczami ochronnymi, jak by to cynicznie nie brzmiało. To przećwiczyliśmy w latach osiemdziesiątych. Jedyną drogą jest zabranie części pieniędzy z rynku. Przecież na tym polegała walka z inflacją w reformie Balcerowicza. Podniesiono dramatycznie stopy procentowe, kursy walut i ograniczono wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach państwowych (słynny popiwek). Tarcze osłonowe należy stosować, ale powinny być kierowane tyko do najbiedniejszych. Można oczywiście zaklinać rzeczywistość, ale innej drogi walki z inflacją nie ma.  
Po trzecie rządy PIS silnie wzmacniały konsumpcję kosztem inwestycji. Stąd niedostatek produktów i usług. Przykład szczegółowy:  rząd sprzedaje firmom prawa do emisji CO2 i ma przychody roczne w wysokości dwudziesty kilku miliardów, które przeznacza na konsumpcje, zamiast inwestować w transformację energetyki, np. budowę elektrowni jądrowej. Efektem jest utrzymywanie drogiego węgla, jako podstawowego surowca energetycznego. Wiem, że tego nagle nie można zmienić, ale nie można też nic nie robić.
Życie ponad stan musi zakończyć się klapą. I ona się zbliża. Opozycja powinna mieć plany ratunkowe, które nie należy ogłaszać, póki skutki kryzysu nie będą odczuwane przez społeczeństwo. Sytuacja jest skomplikowana, bo władza ma możliwość finansowania jeszcze życia ponad stan, co zwiększa skalę przyszłego kryzysu. Ale społeczeństwo teraz w to nie uwierzy, póki nie doświadczy tego własnym portfelem.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 27.12.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275640

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …