Czy będzie wojna?

Opinia społeczna w Polsce nie kieruje się racjonalnym oglądem polityki światowej. Teraz toczy się dyskusja nad ostrzeżeniami wywiadów USA, Wlk. Brytanii i Ukrainy przed atakiem wojskowym Rosji. I bezmyślnie się w to wierzy. A przecież historia pokazuje, że to USA przed kolejnymi wojnami rozpętywało propagandę wskazującą na zagrożenie z jakiejś strony. A potem rozpoczynali wojnę. Czy pamiętacie Państwo, jak było np. z Irakiem?
Dziwne jest ekscytowanie się przemieszczaniem wojsk Rosji na terenie swojego kraju w sytuacji, gdy wojska amerykańskie gromadzone są w bazach wokół granic Rosji. Przecież to nie wojska Rosji i Chin odbywają manewry przy granicach USA, tylko wojska USA ćwiczą u granic Rosji i Chin. Rosja atakowała Gruzję, ale w wojnie rozpoczętej atakiem wojsk gruzińskich. Nie można w tej sprawie kłamać, bo wtedy wnioskowanie jest fałszywe. Rosja zajęła Krym i wsparła bunt na wschodzie Ukrainy, ale znów w reakcji na groźbę wejścia baz amerykańskich na te tereny u granic Rosji. Teraz Amerykanie silnie zbroją Ukrainę. Pamiętam dobrze, co było gdy ZSRR chciał zbroić Kubę.
Trzeba patrzeć na mapę. I  nie dać się nabrać na propagandę przygotowującą kolejną wojskową akcję. USA po II wojnie światowej wywołały kilkadziesiąt konfliktów wojskowych, co służyło utrzymaniu dominację nad światem. Po zwycięstwie nad Rosją w „zimnej” wojnie USA miały nadzieję na podporządkowanie sobie tego kraju. Gdy to nie udało się, wrócono do rywalizacji z tworzeniem zagrożeń militarnych, co było ważnym czynnikiem wygrania w „zimnej” wojnie. Chodzi o to, że słabsza ekonomicznie Rosja nie wytrzyma konkurencji w nakręcaniu zbrojeń. Teraz próbuje się wrócić do tej rywalizacji.  
Ale historia nie powtórzy się, bo są Chiny, które mają potencjał ekonomiczny do podjęcia wyzwania w wyścigu zbrojeń. I to jest ważniejsze od konfliktów z Rosja. Ciekawe są perspektywy pozyskania Rosji dla neutralności lub wsparcia jednego lub drugiego imperium. Odbywa się to w drodze nacisków ekonomicznych i czasem presji wojskowej. Teraz mamy do czynienia z takim wydarzeniem.
Polsce w tej sytuacji nie grozi żadna wojna, chyba że wyślemy gdzieś kontyngent wojskowy wspierający interwencję armii USA. Ale podgrzewanie nastrojów zagrożenia dobrze służy władzy. Czy powinniśmy to wspierać? Ja nie będę.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 23.11.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241408

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …