Przymusowe lądowania

Wymuszone lądowanie na lotnisku w Ankarze. W 2012 roku myśliwce tureckich sił powietrznych zostały podniesione w powietrze, aby zmusić syryjski samolot pasażerski do lądowania na lotnisku w  Ankarze. Samolot leciał , na trasie z Moskwy do Damaszku, był podejrzewany o przewóz ładunków wojskowych. Tę wersję wygłosił  osobiście premier Turcji Recep  Erdogan.
Wymuszone lądowanie prezydenckiego samolotu Evo Moralesa, prezydenta Boliwii. W lipcu 2013 roku amerykańskie służby wywiadowcze podejrzewały prezydencki samolot boliwijskiego przywódcy Evo Moralesa o przewiezienie Edwarda Snowdena. Wszystko dlatego, że przyleciał On  na negocjacje  do  Moskwy. Samolot lecący w przestrzeni powietrznej Austrii  zmuszono do  natychmiastowego lądowania w Wiedniu.  To  wydarzenie bez precedensu, ponieważ naruszało wszelkie międzynarodowe i dyplomatyczne prawa chroniące przywódców  innych krajów. Snowdena na pokładzie samolotu nie było .

Wymuszenie przez Ukrainę lądowania  samolotu  pasażerskiego Belavia (białoruskie linie lotnicze) w Kijowie. W 2016 roku samolot linii Belavia wystartował z kijowskiego lotniska „Zhuljany”. Na 50 ok. kilometrów przed wejściem w przestrzeń powietrzną Białorusi kontroler polecił pilotom natychmiastowy powrót na lotnisko odlotu.
W przypadku odmowy groził, że myśliwce Sił Powietrznych Ukrainy   przechwycą samolot i zmuszą do lądowania. Wszystko po to, by usunąć z pokładu  pewnego obywatela Armenii. Później strona ukraińska zaprzeczyła faktowi zagrożeń, ale sieć zachowała zapis rozmów pilotów samolotu Belavia z ukraińskim dyspozytorem.

W 2020 media ukraińskie poinformowały, o skandalu w najwyższym kręgu władz Ukrainy i "przecieku"  długo planowanej operacji wywiadu. W/g planu miano wybawionych rosyjskich najemników z firmy "Wagner" , zakontraktować  do służby w Libii. Najemnicy mieli lecieć z Mińska do Stanbułu. Nad Ukrainą, myśliwe ukraińskie miały zmusić samolot do lądowania, a pozostający na pokładzie rosyjscy najemnicy postawieni przed sądem za zbrodnie na Donbasie w tym zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malezji.

Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisana w Chicago dnia 7 grudnia 1944 dopuszcza prawo kraju nad którym leci samolot do przymuszenia do lądowania jeśli są do tego przesłanki.
Reasumując, wydarzenia w Mińsku nie są pierwszym przypadkiem tego typu działań, ani nie są sprzeczne z prawem międzynarodowym.  
Skąd zatem awantura? Relacje pomiędzy blokiem państw zachodnich (liberalnej demokracji) w starciu z Rosją i jej sojusznikami,  stale się pogarszają, gdyż oba obozy toczą od lat niewypowiedzianą "wojnę hybrydową".  Operacja służb specjalnych Białorusi (we współpracy prawdopodobnie ze służbami rosyjskimi - FSB) i przejęcie Pana Protasiewicza, była kolejną odsłoną tego starcia.
My jako Polska, jesteśmy członkiem zachodniego obozu demokracji liberalnej i w tej hybrydowej wojnie z Rosją i jej sojusznikami aktywnie uczestniczymy. Nie bądźmy hipokrytami.  
Raz są sukcesy tego obozu (Ukraina czy Gruzja), a  raz są porażki (Białoruś).
Nie popadajmy zatem w histerię, nic nowego.  Szklaneczka zimnej wody. A, że nie zmierza to wszystko w dobrym kierunku, to zupełnie inna historia.
16 czerwca w Genewie (Szwajcaria) spotyka się Pan Prezydent USA Joe Biden i Prezydent FR Władimir Putin, może dojdzie do deeskalacji. Oby.

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Statystyka

Odsłon : 5965412

Temat dnia

Unia Europejska socjalna a nie liberalna

Spór polskiego rządu na wielu frontach z instytucjami UE rozpala znaczną część opinii publicznej w Polsce do granic czerwoności. Jedni – strona rządowa i jej gorący zwolennicy i tzw. “eurosceptycy” – uparcie twierdzą, że to walka o polską suwerenność i że nie dało się tego uniknąć. Druga z kolei, czyli jak to lubią o sobie mówić – “euroentuzjaści” – mobilizują się pod hasłem “walki o przyszłość Polski w Unii” i “obrony europejskich wartości”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …