Przymusowe lądowania

Wymuszone lądowanie na lotnisku w Ankarze. W 2012 roku myśliwce tureckich sił powietrznych zostały podniesione w powietrze, aby zmusić syryjski samolot pasażerski do lądowania na lotnisku w  Ankarze. Samolot leciał , na trasie z Moskwy do Damaszku, był podejrzewany o przewóz ładunków wojskowych. Tę wersję wygłosił  osobiście premier Turcji Recep  Erdogan.
Wymuszone lądowanie prezydenckiego samolotu Evo Moralesa, prezydenta Boliwii. W lipcu 2013 roku amerykańskie służby wywiadowcze podejrzewały prezydencki samolot boliwijskiego przywódcy Evo Moralesa o przewiezienie Edwarda Snowdena. Wszystko dlatego, że przyleciał On  na negocjacje  do  Moskwy. Samolot lecący w przestrzeni powietrznej Austrii  zmuszono do  natychmiastowego lądowania w Wiedniu.  To  wydarzenie bez precedensu, ponieważ naruszało wszelkie międzynarodowe i dyplomatyczne prawa chroniące przywódców  innych krajów. Snowdena na pokładzie samolotu nie było .

Wymuszenie przez Ukrainę lądowania  samolotu  pasażerskiego Belavia (białoruskie linie lotnicze) w Kijowie. W 2016 roku samolot linii Belavia wystartował z kijowskiego lotniska „Zhuljany”. Na 50 ok. kilometrów przed wejściem w przestrzeń powietrzną Białorusi kontroler polecił pilotom natychmiastowy powrót na lotnisko odlotu.
W przypadku odmowy groził, że myśliwce Sił Powietrznych Ukrainy   przechwycą samolot i zmuszą do lądowania. Wszystko po to, by usunąć z pokładu  pewnego obywatela Armenii. Później strona ukraińska zaprzeczyła faktowi zagrożeń, ale sieć zachowała zapis rozmów pilotów samolotu Belavia z ukraińskim dyspozytorem.

W 2020 media ukraińskie poinformowały, o skandalu w najwyższym kręgu władz Ukrainy i "przecieku"  długo planowanej operacji wywiadu. W/g planu miano wybawionych rosyjskich najemników z firmy "Wagner" , zakontraktować  do służby w Libii. Najemnicy mieli lecieć z Mińska do Stanbułu. Nad Ukrainą, myśliwe ukraińskie miały zmusić samolot do lądowania, a pozostający na pokładzie rosyjscy najemnicy postawieni przed sądem za zbrodnie na Donbasie w tym zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malezji.

Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisana w Chicago dnia 7 grudnia 1944 dopuszcza prawo kraju nad którym leci samolot do przymuszenia do lądowania jeśli są do tego przesłanki.
Reasumując, wydarzenia w Mińsku nie są pierwszym przypadkiem tego typu działań, ani nie są sprzeczne z prawem międzynarodowym.  
Skąd zatem awantura? Relacje pomiędzy blokiem państw zachodnich (liberalnej demokracji) w starciu z Rosją i jej sojusznikami,  stale się pogarszają, gdyż oba obozy toczą od lat niewypowiedzianą "wojnę hybrydową".  Operacja służb specjalnych Białorusi (we współpracy prawdopodobnie ze służbami rosyjskimi - FSB) i przejęcie Pana Protasiewicza, była kolejną odsłoną tego starcia.
My jako Polska, jesteśmy członkiem zachodniego obozu demokracji liberalnej i w tej hybrydowej wojnie z Rosją i jej sojusznikami aktywnie uczestniczymy. Nie bądźmy hipokrytami.  
Raz są sukcesy tego obozu (Ukraina czy Gruzja), a  raz są porażki (Białoruś).
Nie popadajmy zatem w histerię, nic nowego.  Szklaneczka zimnej wody. A, że nie zmierza to wszystko w dobrym kierunku, to zupełnie inna historia.
16 czerwca w Genewie (Szwajcaria) spotyka się Pan Prezydent USA Joe Biden i Prezydent FR Władimir Putin, może dojdzie do deeskalacji. Oby.

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241744

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …