Krytyczny ogląd polityki

Polska scena polityczna nie dzieli się tylko na Zjednoczoną Prawicę i opozycję. Podziały są wielorakie i w różnych kierunkach. I nie tylko partie polityczne je generują. Większą rolę pełnią takie ośrodki opiniotwórcze, jak TVP, TVN, Gazeta Wyborcza. Adam Michnik zrozumiał to dawno i porzucił bezsensowną paplaninę w Sejmie na rzecz budowania opiniotwórczej gazety.
Dzisiaj można powiedzieć, że PIS i TVP walczą z PO, TVN i Gazetą Wyborczą. Ale równocześnie obie grupy w różnym nasileniu walczą z Lewicą i PSL. PIS robi to jawnie i ostro. TVN i Gazeta Wyborcza walczy na miękko. TVN zaprasza do dyskusji publicystów silnie związanych z PIS-em. Nigdy nie zapraszają do dyskusji publicystów Trybuny, Przeglądu, czy NIE, choć zapraszają przedstawicieli lewicowej, ale koncesjonowanej Krytyki Politycznej oraz ludzi z jakiś nieznaczących fundacji. Wprawdzie w tych mediach goszczą posłowie Lewicy, ale tylko na zasadzie sejmowego parytetu. Dzieli wciąż to, że ”niektórym mniej wolno” oraz tragiczny dla obu stron, zainicjowany przez Michnika zwyczaj nagrywania rozmówców. Liczni  kontynuatorzy tej praktyki nigdy już takich efektów nie osiągnęli.     
Równocześnie media odwołujące się do mitu założycielskiego III RP oddają szacunek tzw. ojcom założycielom, niezależnie od tego, jak bardzo się później skompromitowali. Działa określona wspólnota rodowodów PO i PIS, wielu było przecież w jednym AWS i tworzyło POPIS. Jest to widoczne także w relacjach z Kościołem. Dla PIS Kościół jest fundamentem, dla PO i PSL źródłem istotnych wartości. Nawet wśród Lewicy są zarówno zdecydowani przeciwnicy roli Kościoła w państwie, jak i uznający jego miejsce w polskiej tradycji. Hołownia jest w tej sprawie nieokreślony, mimo że coś mówi.
Odrębnym obozem są nacjonaliści różnych barw. Niby są przeciwnikiem dla wszystkich, ale równocześnie nadzieją na współpracę dla PIS i oczekiwaniem liberałów, że może z jakiś taktycznych pobudek wesprą obalenie władzy PIS.  
Niejasna jest sprawa nowego bytu, jakim jest ruch Hołowni. Jego współpracownicy to znani liberałowie gospodarczy i konserwatyści obyczajowi. Nie wypada ich ostrzej atakować z różnych powodów. Dla PIS Hołownia jest błogosławieństwem, bo osłabia PO. Partiom opozycyjnym nie wypada jawnie krytykować ruchu Hołowni, bo to niedemokratyczne.
W tej mozaice brutalnie jednoznaczny jest tylko PIS i w części spraw Lewica, ale na obrzeżach sceny politycznej. Te obrzeża wynikają z tego, że Lewica dodatkowo dzieli się stosunkiem do PRL i reakcją na radyklane przemiany obyczajowe.
Taka mapa polskiej polityki pokazuje, że w obecnej konstelacji trudno oczekiwać jakiś przełomów wywołanych przez działanie partii politycznych. Partie są samowystarczalne w obsłudze konfliktu politycznego, co jest mało zrozumiałe dla społeczeństwa. W tej sytuacji zmiany w kraju są możliwe tylko jako następstwo załamania się gospodarki lub odkrycia wydarzeń kryminalnych na szczytach PIS, ale musiałoby to być coś jeszcze większego, niż dotychczasowe liczne afery.

Wiesław Żółtkowski - Faceboo 17.03.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241737

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …