Lewicowe marzenie - albo śmietnik historii

Lewica, formacja którą tworzą SLD i Wiosna,  w 2021 musi przedstawić Polkom i Polakom jasny, czytelny program – ofertę polityczną. Lewicową, atrakcyjną dla obywateli  wizję Polski po covidzie, Polski po rządach  PiS.  Wizji w perspektywie 10-20 lat.
Lewica nie może tak jak PO/KO prowadzić polityki reaktywnej,  polityki jedynie  odpowiadającej wieczną krytyką na działania PiS. Czekania i reagowania na inicjatywy PiS  To jest politycznie bezproduktywne i męczące w odbiorze dla obywateli.  Polacy nie chcą  Polski Kaczyńskiego, ale i nie chcą powrotu Polski Tuska.
Lewica, może i musi przedstawić alternatywną,  przemyślaną, kompleksową wizję  nowoczesnej,  progresywnej silnej  Polski, w silnej Europie, wizji odpowiadającej na wyzwania XXI w.
Program partii Lewica, winien być programem socjaldemokratycznym. Radykalizm lewicowy i światopoglądowy należy pozostawić naszym sojusznikom z partii Razem. Lewica , mając zabezpieczoną „lewicową flankę” , przez lojalnego sojusznika – Razem, musi stoczyć walkę w politycznym przeciwnikiem, jakim jest PO/KO o elektorat centro-lewicowy w tym  liberalno progresywny.
Program partii Lewica powstać może i powinien w oparciu o eksperckie grona SLD i ludzi z nią związanych. Działaczy i sympatyków SLD mających doświadczenie i wiedzę w pracy państwowej, nie zastąpią idealiści snujący wizje przy sojowym late. Pisząc o programie mieszkaniowym trzeba znać realia branży i możliwości państwa, pisząc o czystej energii , trzeba znać się na polskiej energetyce, jej stanie i kosztach technologii. Pisząc o nowoczesnych usługach publicznych trzeba znać się na zarządzaniu szpitalami i znać realia  polskiej służby zdrowia i oświaty.
Nie można na ślepo przepisywać programu zachodnich socjaldemokracji, bo owe formacje wykonały w latach 70-80-90 tych XX w , lewicowe zadania na rzecz swoich społeczeństw, których polska lewica nie zrealizowała. Polskie społeczeństwo i gospodarka jest w innym miejscu niż społeczeństwo i gospodarka Francji, Niemiec czy Szwecji.
Niestety, wyrugowanie przez PO, nie mówiąc o PiS, ludzi lewicy z struktur zarządzania państwem, sprawia,  że tylko dojrzali Koleżanki i Koledzy z SLD i jej sympatycy w świecie nauki i bussinesu są nośnikami wiedzy i doświadczenia zarządzania krajem, w układzie strategicznym. Nic i nikt Nas, dojrzali  Koleżanki i Koledzy z SLD w tym dziele  nie zastąpi.
Dlatego wzywam do  rozpoczęcia prac programowych przed zwołaniem Konwencji Programowej na której odpowiemy jako Lewica na podstawowe pytania:
1. Z czego ma płynąć dla wyborców nowa nadzieja i poczucie szans na przyszłość,  aby głosowali na lewicę?
2. Jakie pola sprawiedliwości społecznej przetrwały i je wzmocnimy, a jakie zobowiązujemy się ustanowić?
3. Czy we wspólnocie poglądów mamy jasne kryteria przemian w strukturze dochodowej społeczeństwa, w strukturze dostatku i biedy, zasad polityki klimatycznej czy postulatów w zakresie emancypacji kobiet?
4. Jaki model konsumpcji preferujemy?
5. Na jakie społeczne zaplecze chcemy liczyć i oddziaływać w sposób trwały, a jakie zdobywać okazjonalnie wedle zaistniałych możliwości?
6. Jaka ma być rola Polski i jej miejsce w radykalnie zmieniających się na naszych oczach:  Unii Europejskiej i Świecie?
To nie a sprawy wybrane na chybił trafił, one są wpisane w istotę socjaldemokracji.
Niesienie nadziei – bez demagogii, walka o sprawiedliwość społeczną – bez populizmu, lansowanie konsumpcji zbiorowej – bez narzuconego kolektywizmu,  przeciwdziałanie  rozchodzeniu się biegunów bogactwa i nędzy, bez zacietrzewienia walki mas z elitami.
Krzysztof Janik w niedawno  opublikowanym artykule na łamach Trybuny  nawołuje oddać władzę na lewicy młodym, bo nową Polskę będą budowały młode pokolenia! Krzyś, gdy po raz pierwszy nawoływałeś, wybraliśmy zamiast Oleksego, młodszego 3 miesiące Leszka Millera. Po raz drugi  apelowałeś, wybraliśmy Olejniczaka, dziś manager sektora bankowego, poza polityką. Po raz trzeci,  był młody Grzegorz Napieralski, dziś senator PO, który sprzedał Rozbrat, czyniąc z SLD bankruta pozbawionego prawie majątku. Ekonomicznie dopiero nas Czarzasty próbuje odbudowywać.
Osobiście przychylam się do tezy, że „młodość to nie zaleta, a dojrzałość to nie wada”.   Pracujmy nad programem, a w tej pracy niech zapał młodości wzbogaca „siwy włos” doświadczenia , dojrzałych państwowych działaczy SLD.  To ważne historyczne zadanie jakie w 2021 kadra SLD powinna wykonać. Program – Lewicy, lewicowej socjaldemokratycznej wizji Polski na najbliższe 20 lat. Inaczej, cytując Lwa Trockiego usłyszymy słowa wypowiedziane przez Niego do Mieńszewików: „Jesteście bankrutami. Odegraliście już swoją rolę. Odejdźcie tam, gdzie jest wasze miejsce – na śmietnik historii.

Krzysztof Podgórski
Przewodniczący SLD Toruń
Facebook 10.01.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276281

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …