Polska w świecie

W Polsce informacje publiczne sprowadzają się do przepychanek polityków i zdarzeń lokalnych w rodzaju: pies ugryzł człowieka. Programy publicystyczne są trochę ambitniejsze i odnoszą się do szkodliwości Nord Stream, knowania Putina i konieczności obrony Polski przez wojska USA. Tymczasem na świecie rozgrywa się walka wynikająca z zależności czynników geograficznych i historycznych, ale przede wszystkim ekonomicznych i wojskowych. Mocarstwa realizują swoje cele polityczne. Odniesienie się do tej gry pozwala lepiej rozumieć polską politykę, której samodzielność odnosi się tylko do upowszechniania narodowych fobii i mitów. Część polityków uznaje jeszcze geniusz myśli Giedroycia, który za Piłsudskim proponował rozbicie Rosji i utworzenie pod przewodem Polski grupy państw buforowych. Teraz nawiązuje do tego równie bezsensowna koncepcja „Trójmorza”, w którym nikt nie chce akceptować kierowniczej roli naszego kraju. Ale na spotkanie mogą przyjechać. A ponieważ jednoznacznie jest to wymierzone w Rosję, więc i Tramp poprze. USA akurat w tym obszarze realizują swoje interesy, Polska tylko kompleksy.
Po wygraniu zimnej wojny Zachód uważał, że Rosja będzie obszarem jej ekspansji gospodarczej, przy bierności politycznej. Rosji z kolei wydawało się, że zostanie partnersko włączona do zachodniego świata. Koncepcje były sprzeczne i stąd wzięła się silna pozycja Putina, gdy przeciwstawił się amerykańskiemu konsumowaniu zwycięstwa w zimnej wojnie. Nastąpiło umocnienie niezależnej Rosji. USA rozpoczęły więc nową rywalizację w celu dobicia przegranego w zimnej wojnie.
Chiny po 1990 r. uznawały światowe przewodnictwo USA, rozwijając gospodarkę i rozgrywając równocześnie swoje relacje z USA i Rosją. Teraz stały się potęgą, która chce politycznie i wojskowo dorównać sile gospodarczej. USA opierają swoją siłę na dolarze, dominującym w międzynarodowych rozliczeniach i armii toczącej ciągle wojny, w celu umocnienia dominacji politycznej, za czym stoją twarde cele gospodarcze. Siła przyciąga talenty i tworzy innowacje, pozwalające jeszcze USA dominować w różnych obszarach. Chiny umacniają swoje wpływy w Afryce i Ameryce Południowej inwestycjami i transakcjami handlowymi. Równocześnie zbroją się korzystając z opanowania najnowocześniejszej techniki. Szykują się do odparcie wojskowej dominacji USA wokół granic ich państwa.
Polska nie definiuje własnych interesów. Żyje w sferze fobii wobec sąsiadów, jest na uboczu UE. Politykę zagraniczną opiera na ścisłym sojuszu z USA, za co jest gotowa dużo płacić. Polscy politycy nie rozumieją, albo boją się o tym mówić, że sztuczne jest straszenie zagrożeniem wojskowym ze strony Rosji, która sama jest otaczana amerykańskimi bazami i wzniecanymi konfliktami w obszarze jej wpływów. W tej sytuacji jedynie co może nam grozić, to wezwanie USA, abyśmy uczestniczyli przy ich boku w nowej wojence, którą wywołają. W polityce dominują interesy, a nie wartości o których obłudnie się mówi. Można zauważyć, że Erdogana nie spotkały reakcje podobne do tych, które dotykają teraz Łukaszenkę, mimo że w Turcji represje są dużo większe, niż w Białorusi.
Jasno widać, że nasza polityka zagraniczna jest funkcją polityki krajowej. Władzy opłaca się rozwijać rusofobię i niechęć do Niemców oraz Unii Europejskiej, bo nic tak nie spaja wspólnoty, jak wskazanie wroga. Więc bronimy się przed nieistniejącymi wrogami, płacąc za to USA inwestycjami militarnymi oraz odcięciem od wielkiego rynku wschodniego. Dla gospodarki to jest szkodliwe, dla prowadzonej polityki potrzebne. Sądzę, że nie jestem osamotniony w takim widzeniu naszych spraw. Ale trudno z podobnymi poglądami przebić się do głównego nurtu dyskusji publicznej. Obowiązuje ostrożne trzymanie się narzuconej poprawności w fałszywym nazywaniu polskiej racji stanu. Postawa taka służy umacnianiu polityki obecnych władz, ich wiarygodności. Świadczy o tym, że nie ma innego objaśniania świata i odmiennych koncepcji działania.

Wiesłwa Żółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242250

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …