Na Święto Wojska Polskiego

W Polsce ludzie boją się racjonalnie myśleć i wyłamać ze zmowy milczenia, która dotyczy ważnych spraw. Porozmawiajmy o jednej z nich. Nieprawdą jest, że wojska amerykańskie w Polsce oznaczają nasze bezpieczeństwo. Oznaczają wplątanie Polski w agresywną politykę uprawianą przez USA. Czy Irak niczego nas nie nauczył? Amerykanie po II wojnie światowej prowadzili kilkadziesiąt większych i mniejszych wojen w różnych częściach świata.
Wojska USA są używane w celu realizacji interesów USA. Takie wartości jak prawa człowieka, czy demokracja są tylko wsparciem i propagandowym uzasadnieniem amerykańskich agresji. Trudno znaleźć przykłady ich bezinteresownych działań, tylko dla obrony tych wartości. Teraz armia USA okrąża swoimi bazami Rosję, która ma wartościowe zasoby, a lata dziewięćdziesiąte pokazały, że przy sprzyjającej władzy można po nie sięgnąć. Rozumiem, że w Polsce też są zwolennicy przegranej koncepcji Piłsudskiego, aby rozbić Rosję, wysłać ją do Azji, a tutaj przewodzić grupie państw z nami stowarzyszonych.
Tylko że Rosja ma broń atomową i nikt jej nie zaatakuje, a sąsiednie państwa nie życzą sobie przewodnictwa Polski. Rosja jest groźna ale tylko w obronie swojej bezpośredniej strefy wpływów (to była Ukraina). My do niej nie należymy. Nikt nas nie zaatakuje, jedynie Amerykanie mogą nas wziąć do swojego boku przy kolejnej awanturze wojennej. Sądzę, że mogą chcieć dokończyć zwycięstwo w „zimnej wojnie”, tak jak powtórzyli niedokończoną wojnę w Iraku. Ale Rosja ma silna armię i taka próba oznacza zniszczenie Polski, jako poligonu na którym są wojska amerykańskie.
Polskie wydatki obronne to w dużej części strata pieniędzy. Kupując nowoczesną broń od USA nie mamy suwerenności w jej użyciu. A płacić za nią musimy. Żeby było jeszcze dziwniej, to kupując broń za granicą likwidujemy ekonomiczny sens naszego przemysłu zbrojeniowego, na którym można byłoby ewentualnie zarabiać. Kupując gotowe zabawki wojenne dajemy tylko zarobić zagranicznym firmom. A przecież jesteśmy w sytuacji braku środków na podstawowe cele społeczne (ochrona zdrowia, walka z covid-19, edukacja, emerytury, itp.). Amerykanie domagają się, abyśmy wspierali ich wysiłek wojskowy. Chcą silnego wojska polskiego funkcjonującego pod ich wpływem, a w operacjach wojskowych pod ich dowództwem. W II RP mieliśmy marszałka Focha, w PRL Marszałka Rokosowskiego. Teraz tęsknimy do jakiegoś marszałka amerykańskiego!
Po co Polska w to się miesza? Myślę, że politycznie władza chce korzystać z historycznie ukształtowanej sympatii społeczeństwa do Ameryki. To jeden z powodów chęci udziału w amerykańskiej krucjacie. Drugim jest stwarzanie wrażenia naszej siły płynącej z potęgi sojusznika. Ale czy nie lepiej samemu współpracować gospodarczo z Rosją i innymi krajami spoza UE dla realizacji własnych interesów gospodarczych? Warto korzystać w tym zakresie z doświadczeń choćby mądrzejszych Czech. Trzeba pomyśleć o tym w dniach euforii propagandowej z okazji kolejnego etapu finansowania zbrojeń i pobytu armii USA w Polsce. I nie przyłączać się do większości, która się myli, jak to często bywało w naszej historii.

Wiesław Zółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264901

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …