Relacje Polska – USA

Rozpocznę od przedstawienia opinii  wygłoszonej kilka lat temu przez nieżyjącego już prof. Zbigniewa Brzezińskiego, który stwierdził, że interesy Polski i Stanów Zjednoczonych są zbieżne, ale nie tożsame, a Polska jest krajem o znaczeniu regionalnym, który w związku z tym powinien mieć własną perspektywę geostrategiczną i nie ograniczać się do popierania we wszystkim Stanów Zjednoczonych. Polska będzie więcej znaczyć w Waszyngtonie z dobrymi stosunkami z Niemcami i z Rosją, a zwłaszcza z silną pozycją w Unii, a tej nie będzie można osiągnąć bez dobrych stosunków polsko-niemieckich.
Opinia ta ma charakter bez wątpienia uniwersalny, zaś jej podstawowym punktem odniesienia są dobre relacje Unii Europejskiej i Niemiec z USA. Od jej prezentacji zaszło szereg nowych faktów: prezydentem USA został Donald Trump, euro stało się konkurencją dla dolara, aktywnym graczem globalnym stały się Chiny, Rosja częściowo zatrzymała amerykański marsz ku uporządkowaniu świata wg swej wizji demokracji, angażując się na Bliskim Wschodzie. Ogólnie można powiedzieć, że zawalił się jednobiegunowy porządek oparty o dominację USA, co stało się po upadku ZSRR i zmianach w Europie w roku 1989.
Nie ulega już dziś wątpliwości, że świat zmierza w kierunku nowej globalizacji opartej o kilka centrów cywilizacyjnych funkcjonujących na zasadzie porozumienia a nie brutalnej konkurencji. Ideę taką głoszą m.in. Chińczycy wprowadzając swój Nowy Jedwabny Szlak i dalej reformując chiński socjalizm.
W dającej się przewidzieć przyszłości XXI wieku, jeśli nie dojdzie do nieprzemyślanego użycia broni masowego rażenia (jądrowa, chemiczna, biologiczna czy psychotroniczna) znajdziemy się w świecie wielobiegunowym z centrami cywilizacyjnymi i politycznymi co najmniej w Waszyngtonie, Moskwie, Pekinie i Brukseli. Zamieszanie wokół Syrii, Ukrainy, Korei wskazuje na powstawanie nowego modelu relacji i partnerstwa światowego. Amerykanie, czy chcą tego, czy nie chcą muszą pogodzić się z tak rysującą się ewolucją współczesnego modelu relacji. Powszechność broni masowego rażenia różnych typów stwarza przymus współpracy, dla której alternatywą jest totalny kataklizm. Mimo powszechnego zamieszania i pokrzykiwania na siebie w ramach konfliktów lokalnych, globalnie świat należy ułożyć od nowa. Powtarza się sytuacja międzynarodowa znana z doświadczeń lat 1815, 1918, 1945 i 1989.
Relacje Polski z USA ukształtowały się po roku 1989 w sposób skomplikowany. Kapitał amerykański, a w jego imieniu częściowo kapitał niemiecki wykupiły za małe pieniądze Polskę. Operację tę przeprowadzał w imieniu swoich mocodawców Georg Soros. Jego prawą ręką był Leszek Balcerowicz. Konsekwencje tej wielkiej operacji dobrze znamy.
Dziś, po blisko 30 latach od rozpoczęcia tzw. transformacji jest pytanie, czy Polska nadal powinna bezwarunkowo wpisywać się w amerykańskie scenariusze uporządkowania świata, czy też zgodnie z zaprezentowaną wcześniej opinią Zbigniewa Brzezińskiego znaleźć swoją oryginalną drogę rozwoju i wybić się na samodzielność wyboru. Są ludzie i kraje, które traktują Polskę jako swoistego „konia trojańskiego USA w Europie”. Uważam, że ta rekomendacja nie daje nam swobody i pola do samodzielnego działania.
Świat wg prezydenta Trumpa dziś, to konflikt i splot wielkich interesów, w tym również ekonomicznych i politycznych. Idąc tą drogą warto zapytać, czy Polska ma interes w bezwarunkowym poparciu polityki amerykańskiej, jeśli są w niej kierunki sprzeczne z naszym interesem narodowym. Podstawowym elementem tej polityki jest zupełnie inne widzenie w Polsce problemów wojny i pokoju jako narzędzia polityki. W obecnym układzie zachęcani jesteśmy do udziału w nowym kolonizowaniu świata w interesie wielkich międzynarodowych korporacji i mnożeniu wydatków na zbrojenia, czemu patronują prawicowe kręgi w Polsce.
Polska Partia Socjalistyczna w swej historii wielokrotnie doświadczyła ciężaru decyzji dotyczących zaangażowania w wojnę i obrony pokoju jako wartości najwyższej. PPS wielokrotnie opowiadała się w praktyce za prowadzeniem i udziałem w wojnach obronnych (1918, 1920, 1939, 1944) i walce o życie i przetrwanie narodu polskiego. Zawsze PPS była przeciwna militaryzmowi, zbrojeniom, agresji.
Dziś, w dobie decydowania się podstawowych kierunków rozwoju globalnego Polska powinna biorąc pod uwagę wyłącznie własny interes narodowy sformułować jednoznaczne zasady polityki własnego bezpieczeństwa, biorąc oczywiście również pod uwagę realne gwarancje i interes sojuszników. Dotyczy to szczególnie relacji Polska – USA.

Andrzej Ziemski


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241479

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …