Czarzasty powiedział

Przewodniczący SLD zapytany przez dziennikarza kto będzie kandydatem SLD na prezydenta Wrocławia odpowiedział: ja nie jestem Grzegorzem Schetyną i nie przywożę kandydatów w teczkach. Kandydata wybierają lokalne struktury partii.


Na konwencji wojewódzkiej SLD przewodniczący uderzył się w pierś za błędy poprzednich kierownictw. Za Magdalenę Ogórek, za fatalną koalicję wyborczą w 2015 roku. Ubolewał, że w minionych latach w centrali nie dostrzegano mrówczej pracy SLD w samorządach i terenie. Ta partia przetrwała najtrudniejszy okres dzięki strukturom partii w powiatach. Zarazem podkreślił, że wszyscy liderzy partii mieli lepsze i gorsze czasy w swojej działalności. Te lepsze karty byłych liderów chcemy nadal wykorzystywać. Byłoby dobrze, gdyby byli premierzy z SLD startowali w wyborach do europarlamentu.
Będziemy bronić i doskonalić pomysły PiS, takie jak 500+. Dzięki temu programowi o 95 procent spadła w kraju ilość niedożywionych dzieci. Krytykują je (programy) ci, którzy ich nie umieli wymyśleć i wdrożyć. SLD krytykuje aparat PiS za jego niedemokratyczne metody rządzenia, ale nie atakuje elektoratu partii. Jutro może to być elektorat SLD. Proponujemy program 3x2100, czyli renta, emerytura i najniższa pensja powinny być na tym samym poziomie. Opowiadamy się za tzw. wdowią rentą. Po śmierci jednego z małżonków, drugi miałby prawo zachować 80 procent jego emerytury i oczywiście swoją.
Partia jest za rozdziałem kościoła od państwa, za państwem świeckim. Dążenie kościoła by Sejm prawem cywilnym nakazywał przestrzeganie kanonów wiary świadczy o wielkiej jego słabości. Takie, siłowe rozwiązania zawsze kończą się źle dla ich zwolenników. W przyszłości będziemy zabiegali o zmienne zapisów w konkordacie. Jesteśmy za liberalizacją aborcji i wyprowadzeniem religii ze szkół. Nie wstępujemy przeciwko wierze, ale klerowi, który wtrąca się w nasze prywatne życie.
Nie będzie w wyborach samorządowych koalicji PO-N-SLD. Zbyt wiele nas dzieli programowo, a chimeryczność PO sprawia, że ustalenia dzisiejsze mogą być jutro złamane.
Nie dbaliśmy o naszą polityczna tożsamość, o socjalistyczne tradycje, o poszanowanie dorobku czasów PRL. Teraz musimy do tego nawiązywać. Starsi wyborcy dobrze wspominają tamte, często niełatwe czasy, a prawa obywatelskie starszego człowieka są takie same jak innych.

Czesław Cyrul

Wpis na Facebooku

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242078

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …