Wizerunek lewicy

W ciągu najbliższych trzech lat czekają nas cztery kampanie wyborcze. W bieżącym roku ważne, bo przez wszystkie siły polityczne uznane za sprawdzian wiarygodności – wybory samorządowe. Od ich wyniku zależeć będzie przyszły kształt sceny politycznej w Polsce, zmiany, wyprowadzania sztandarów i powstanie nowych formacji. Trwające już dziś przetasowania, widoczne szczególnie w walce na forum parlamentarnym pokazują na trwającą już konfrontację o przyszłe miejsca we władzach lokalnych, jak też na forum państwa (Sejm, Senat i inne instytucje władzy).
Lewicy nie ma w Sejmie i w Senacie od ponad dwóch lat, wcześniej przez wiele lat po 2005 roku stanowiła opozycję bez możliwości wpływania na proces legislacyjny i decyzje rządowe, miała jednak udział w procesie parlamentarnym i proporcjonalny dostęp do mediów publicznych. Aktualny stan nie powinien być akceptowany zarówno przez samą lewicę, jak i inne siły polityczne wyznające zasady demokracji – czymś nienaturalnym w naszej sferze cywilizacyjnej jest bowiem brak reprezentacji bardzo istotnej części społeczeństwa w stanowieniu prawa i kontroli jakości rządzenia. Stan, w którym lewicy pozostało jedynie narzędzie protestów ulicznych jest unikalny w Europie.
Jeśli spojrzymy na udział lewicy w władzach państwa w okresie po roku 1990, to można wyznaczyć kilka aktywnych okresów, w których lewica i lewicowa narracja w mniejszym lub większym stopniu miała wpływ na myślenie społeczne i proces legislacyjny. Trzeba tutaj wymienić dwie kadencje prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1995-2000 i 2000-2005), który do dziś spotyka się z bardzo pozytywnymi ocenami okresu sprawowania władzy. Lewica miała także czterech premierów: Józef Oleksy (1995-1996), Włodzimierz Cimoszewicz (1996-1997), Leszek Miller (2001-2004) z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Marek Belka (2004-2005) bezpartyjny. Nieprzerwanie do roku 2015 lewica miała w Sejmie swój klub parlamentarny.
Podobna sytuacja była w okresie II Rzeczypospolitej. PPS jak i inne ugrupowania szeroko rozumianej lewicy uczestniczyły w procesie parlamentarnym, premierami kolejnych rządów byli ludzie wywodzący się z PPS: Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski, Józef Piłsudski, Walery Sławek, Janusz Jędrzejewicz, Aleksander Prystor i Władysław Sikorski. Przeszli oni do historii jako wielcy patrioci i sprawni administratorzy. Podobnie sytuacja wyglądała w samorządach, np. w Radzie Warszawy aktywnie działał Stanisław Dubois.
Brak dziś obecności lewicy na forum publicznym zastanawia, bowiem sytuacja społeczna, szczególnie trwający stan rozwarstwienia i praktyka polityczna prawicy i neoliberałów zmierzająca do ograniczenia demokracji i łamania Konstytucji tworzy bardzo sprzyjający grunt pod działania ruchów i organizacji protestu, kierujących się ideami lewicy. Gdzieś został popełniony błąd, zaniechanie, gdzieś zabrakło wyobraźni. Stan spraw społecznych wymaga w najbliższych miesiącach radykalnych przedsięwzięć i wyciągnięcia wniosków z sytuacji, w której wizerunek publiczny lewicy nie skłania wyborców do jej poparcia i nie buduje wiary i nadziei w jej siłę sprawczą na forum państwa.
Wizerunek polskiej lewicy został w ostatnich latach mocno nadwyrężony. Mała, kilkuprocentowa część  opinii publicznej ma zaufanie do głoszonych przez liderów lewicy poglądów, jak też prezentowanych programów. Na ten stan rzeczy składa się zarówno zestaw brutalnych działań propagandowych przeciwników lewicy, a jest ich wielu i posiadają potężne instrumenty działania, jak również brak dobrego pomysłu lewicy na opisanie rzeczywistości wokół nas i zaproponowanie lewicowej alternatywy wobec realizowanej dotychczas z marnym skutkiem neoliberalnej wersji kapitalizmu.
Wiadomo, że świat – zarówno Stany Zjednoczone, jak i większość państw Unii Europejskiej, a także Chiny odrzucają neoliberalizm i próbują tworzyć nowe, przyszłościowe wersje ustrojowe w oparciu o modele wywodzące się ze społecznej gospodarki rynkowej i zaprzęgnięcia rynków, w tym finansowych, do realizowania interesów państw lub ugrupowań ponadnarodowych. Polska myśl polityczna i ekonomiczna jest jeszcze dalej w erze Konsensusu Waszyngtońskiego i retoryki Balcerowicza.
Polska lewica nie ma wyjścia – musi dojść sama ze sobą do porozumienia i uporządkować sytuację wokół siebie, wyłonić liderów, którzy mogą stanowić alternatywę polityczną i osobową wobec takich postaci prawicy, jak Jarosław Kaczyński. W oparciu o posiadane zasoby w sferze programowej zbudować alternatywę ustrojową, którą zrozumie i przyjmie społeczeństwo. Powinniśmy wystrzegać się błędów w sferze programowej i personalnej popełnionych podczas ostatniej kampanii, która pogrzebała marzenia o władzy snute o dość iluzoryczną koncepcję Zjednoczonej Lewicy.
Lewica musi zadbać o swój mocno nadwątlony wizerunek.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264371

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …