Polski rząd ludowy

W trudnych dla państwa i społeczeństwa okresach Polacy potrafili zawsze znaleźć rozsądne rozwiązania ustrojowe, wypływające z ducha jedności i interesów całej zbiorowości. Takim dobrym przykładem jest kształtowanie się równo 99 lat temu zrębów niepodległej Rzeczypospolitej. Lublinianie i cała społeczność lewicy socjalistycznej każdego 7 listopada obchodzą kolejną rocznicę powstania rządu z premierem Ignacym Daszyńskim na czele.
Przypomnijmy, że decyzja o powołaniu rządu Daszyńskiego zapadła ostatecznie w dniu 2 listopada 1918 roku na naradzie w Warszawie, w której uczestniczyli przedstawiciele PPS, PPSD. PSL-Wyzwolenie, Stronnictwa Niezawisłości Narodowej i POW. Po posiedzeniu Daszyński oświadczył, że ani Rada Regencyjna, ani Polska Komisja Likwidacyjna nie są w stanie sprostać zadaniom chwili, a Polsce potrzebny jest rząd robotniczo-chłopski.
Atmosfera na ziemiach polskich była wówczas napięta, mimo ustania walk po wygaszeniu I wojny światowej, trwały i narastały konflikty na tle klasowym m.in. rewolucja w Rosji i przejęcie władzy przez socjaldemokrację w Niemczech i Austro-Węgrzech. Nastroje rewolucyjne zdominowały ówczesną Europę. W Polsce powstawały Rady Delegatów Robotniczych, które dążyły do władzy politycznej w oparciu o założenia rewolucyjnie nastawionych partii: SDKPiL oraz PPS-Lewicy. Prawica prowadziła działania w ramach Rady Regencyjnej, również próbowano utworzyć rząd, nie uzyskał on jednak szerszego poparcia wśród czynnych stronnictw i partii politycznych.
Tylko PPS i PPSD miały wówczas przywódców, którzy potrafili łączyć interes tworzącego się państwa z interesem ogólnonarodowym, co zaowocowało powstaniem skutecznej koalicji socjalistyczno-chłopskiej. PPS stała na stanowisku, że Rady Delegatów Robotniczych powinny reprezentować wyłącznie postulaty robotnicze wobec nowotworzących się władz państwowych.
Rząd Daszyńskiego w opublikowanym w Lublinie w nocy 6/7 listopada 1918 roku Manifeście zapowiadał m.in.: kontynuowanie walki o odzyskanie pełnej niepodległości z dostępem do morza; wprowadzenie republikańskiego systemu rządów; zwołanie Sejmu Ustawodawczego pochodzącego z demokratycznych wyborów; równouprawnienie obywateli; wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy; przymusowe wywłaszczenie wielkiej własności ziemskiej i oddanie ziemi w ręce chłopów pod kontrolą państwa; upaństwowienie kopalń, dróg, lasów; udział robotników w zarządzaniu zakładami produkcyjnymi; wprowadzenie prawa o ochronie pracy; powszechne, obowiązkowe świeckie nauczanie w szkole; organizację ludowego wojska i ludowej milicji.
Manifest miał doniosły charakter, stanowił podstawę programową kolejnych rządów, choć przyznać trzeba, że do końca istnienia II RP w pełni nie został zrealizowany. Rozwinięte w nim idee zostały przeniesione do tzw. Programu Radomskiego PPS w 1937 roku. Ten z kolei był inspiracją dla tworzenia programu społecznego i gospodarczego Polski Ludowej w 1944 roku.
Rząd lubelski Daszyńskiego znalazł się od początku w trudnej sytuacji. Z jednej bowiem strony był atakowany przez odradzającą się prawicę i silne układy wielkiego, ponadnarodowego kapitału. Z drugiej strony znajdowała się skrajna lewica, która dążyła do zmian rewolucyjnych i wprowadzenia dyktatury proletariatu na wzór przekształceń trwających wówczas w Rosji. Rząd działał zgodnie z doktryną polityczną wypracowaną w Deklaracji kongresu założycielskiego PPS z 1892 roku, w której na pierwszym miejscu stawiano sprawę niepodległości i odrodzenia Państwa Polskiego. Rząd miał co prawda charakter lokalny, powstał jednak niezależnie od okupantów i stanowił potwierdzenie samodzielności ówczesnych lewicowo-postępowych sił polskich odwołujących się do demokratycznego charakteru przyszłej konstrukcji Rzeczypospolitej. Miał on szczególne znaczenie dla patriotycznych mas pracujących, a także dla ruchu socjalistycznego i ludowego.
Rząd Daszyńskiego otworzył drogę do proklamowania w dniu 11 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego powrotu niepodległej Rzeczypospolitej.
Także dziś socjalistyczne i ludowe siły w Polsce odwołują się do tradycji rządu Daszyńskiego, wskazując na jego postępowy i demokratyczny charakter.
Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, bo taką nosił oficjalnie nazwę, przetrwał co prawda tylko tydzień, niemniej miał znaczenie symboliczne, a jego Manifest zawierający filozofię polityczną, jaka legła u podstaw tworzenia niepodległej Polski ważny jest nie tylko ze względów historycznych. Był i nadal powinien być aktualnym wskazaniem dla następców, którzy przejmując w Polsce władzę, również w XXI wieku, rozpoczynają od nowa kształtowanie modelu państwa i jego ustroju społeczno-politycznego. Istnieje bowiem takie pojęcie jak ciągłość historii, państwa, jego tradycji i pamięć bohaterów narodowych.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276654

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …