Ławnik

W projektach dotyczących reformy sądownictwa pojawia się idea zwiększenia roli suwerena w ocenie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości a szczególnie pracy sędziów. Miałby także wzrosnąć udział obywateli w procesie orzekana, co gwarantuje art. 182 Konstytucji. Obecnie artykuł ten realizowany jest poprzez instytucję ławnika (niezawodowy członek składu orzekającego).
Prawo reguluje udział ławników w składzie orzekającym w zależności od rodzaju sprawy. Ławnicy orzekają jedynie w I instancji. Kandydaci na ławników rekomendowani są między innymi przez organizacje społeczne, samorządowe, można też zgłosić swoją kandydaturę popartą przez 50 obywateli. Jakość sprawowania funkcji ławnika mają zapewnić ograniczenia dotyczące kandydatów, między innymi wiek, wykształcenie, ograniczenia dotyczące wykonywanego zawodu lub funkcji społecznej. Funkcja ławnika jest płatna.
W propozycjach przedstawionych przez prezydenta udział ławników w orzecznictwie sądowym ma sięgać aż do szczebla sądu najwyższego. Zmiana ma także dotyczyć sposobu powoływania ławników.
Wielkim orędownikiem tego rozwiązania jest Ruch Kukiz’15. Jak rozumiem posłowie tego ugrupowania chcą realizować w ten sposób większą rolę suwerena w bezpośrednim procesie władania państwem. Bardzo często powołują się oni na anglosaski system sądowniczy.
Myślę, że nie wszystko, co brytyjskie musi być dla nas dobre. Mają nienajlepszą kuchnię i fatalną pogodę. Posiadają także prawo precedensowe, które w polskich realiach raczej się nie sprawdzi. Dopiero niedawno Brytyjczycy znieśli karę za czarownictwo.
Nie przekonuje mnie sprawiedliwość dwunastu gniewnych ludzi, targanych emocjami, wyciągniętych przez system z biur, warsztatów i gospodarstw domowych. Wielka Brytania zrezygnowała z kary śmierci z powody kilku tragicznych pomyłek sądowych i skazaniu na karę główną niewinnego człowieka przez ławę przysięgłych, która orzekła „winny”.
Nie mam zaufania do sędziów wybieranych przez lokalne, często interesowne społeczności, lub osoby, którym się tylko wydaje, że wiedzą, co dobre a co złe. Możemy sobie przypadkiem zafundować, na wzór amerykański, rodzimych Wyattów, Earpów.
Czuję się bezpieczniejszy w państwie, w którym osądzi mnie niezawisły sędzia w oparciu o prawo stanowione przez władzę ustawodawczą, doświadczenie i wiedzę prawniczą oraz sumienie.
Nikomu nie życzę konfrontacji z sądem w charakterze oskarżonego, ale jest taka mądrość ludowa: Jeżeli stwórca chce kogoś doświadczyć, to spełnia jego marzenia.
Jeżeli przykładowo ktoś ze środowiska artystów estradowych stanie przed sądem za obrazę uczuć, nieobyczajność, prezentowanie w opinii oskarżyciela, treści społecznie szkodliwych, a niestety zdaża się to coraz częściej, a w składzie orzekającym będą ławnicy, z których jeden prywatnie jest dziennikarzem skrajnie prawicowego pisma a drugi pracownikiem lokalnego magla, to, na jaki wyrok może liczyć?

Cezary Żurawski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7274855

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …