Narodziła się nowa tradycja

Obowiązek opłacania abonamentu RTV odziedziczyliśmy po PRL, ale jest to rozwiązanie typowo europejskie. Dzisiaj tylko w krajach Beneluxu i w Hiszpanii nie płaci się daniny na publiczne media, a w takiej np. Norwegii miesięczna składka sięga kilkuset złotych. Formy ściągania tego parapodatku są najróżniejsze. W zamian publiczne media mają nie emitować uciążliwych reklam, upowszechniać kulturę z wyższej półki i – co najważniejsze – być obiektywnymi politycznie. Nie przypadkiem najlepsze filmy przyrodnicze czy naukowe, z racji wysokich kosztów, produkowane są przez media publiczne np. brytyjską BBC, a nie przez stacje komercyjne, która dostarczają nam taniej rozrywki, sensacyjnych wiadomości i ogromu reklam.
W naszym kraju obywatele, w przeważającej części, nie płacą abonamentu więc publiczna TV zabiega o reklamy, produkuje tanie programy czy seriale (np. sitcomy). O takich serialach jak Chłopi, Daleko od szosy, Lalka, Czterej pancerni i pies, czy Stawka większa niż życie, wyprodukowanych w PRL, dzisiaj możemy tylko pomarzyć. Są za drogie w produkcji, a kasa TV świeci pustkami. Dlatego też publiczne media, od lat obniżają poziom programów. Inną ich słabością jest nadzór polityczny nad nimi rządzących aktualnie partii. Tak było za PRL i tak jest teraz. Ale przed objęciem rządów przez PiS media publiczne w licznych badaniach uchodziły za najbardziej bezstronne albo za najmniej stronnicze: jak kto woli. Obecnie PiS zawłaszczyło media publiczne jak żadna władza dotąd. TVP i i publiczne radio stały się mediami partyjno- rządowymi. Na taką propagandę potrzeba pieniędzy. Jak zmusić odwykłych od płacenia obywateli do oddawania daniny na publiczne media? Na ten temat trwają debaty już od 1990 roku. I nic z tego nie wynika. Dotychczas wszelkie próby kończyły się niczym. Premier Tusk apelował nawet, by obywatele nie płacili abonamentu, co przejdzie do historii, bo oto premier nawołuje obywateli do łamania prawa. Ponieważ partyjnym mediom coraz bardziej brakuje pieniędzy, bo obywatele nie chcą oglądać nachalnej propagandy więc PIS postanowiło wymusić na nich płacenie abonamentu. Pojawiły się jednak obawy, że elektorat PiS i nie tylko on nie przyjmie tego z zadowoleniem i słupki poparcia mogą zacząć spadać. Skoro obecna władza boi się, że 20 złotych miesięcznie zburzy jej partyjne poparcie to musi być ono (poparcie) postawione na glinianych nogach.
Z drugiej zaś strony, ja, płacący od niepamiętnych czasów abonament, zaczynam się zastanawiać czy powinienem go płacić. Mamy telewizję rządową, której natrętnej propagandy znieść nie mogę. Partyjną propagandę PO, w poprzednich latach znosiłem lżej, ale też z trudem. Była jednak zdecydowanie bardziej w wersji soft, a nie hard, jak obecnie. PiS szuka pieniędzy na zaspokojenie swoich propagandowych potrzeb i to obywatele, ci popierający PiS i jego przeciwnicy, mają ponosić tego koszty. Strach PiS-u przed gniewem ludu sprawił, że prace nad ściąganiem abonamentu jakby ucichły i powraca się do jednego z wcześniejszych rozwiązań: pieniądze na partyjno-rządowe media pochodziłyby z budżetu państwa, czyli z naszych kieszeni, tylko że płacilibyśmy je pośrednio. Takie rozwiązanie wprowadzono na Słowacji gdzie obywatele też niechętnie płacili abonament. Na takie rozwiązanie potrzebna jest jednak zgoda UE. A wredna Unia może zrobić PiS-owi kuku i będzie problem. Tak więc prace nad przymuszeniem obywateli do płacenia abonamentu pewnie będą odłożone ad Kalendas Graecas i tym sposobem tradycja niepłacenia abonamentu będzie podtrzymana.

Czesław Cyrul

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276395

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …