Przeciw TTIP i CETA

Od kilku miesięcy jest głośno w Europie wokół umów TTIP i CETA. Dotyczą one, jak wiadomo, otwarcia rynku europejskiego dla USA i Kanady i wzajemnie, tych krajów dla Europy.
Podobną umowę – NAFTA, Stany Zjednoczone podpisały z Meksykiem i Kanadą. Weszła ona w życie od 1 stycznia 1994 roku. Nastąpiło to przy wielu głosach sprzeciwu i kontrowersjach w Izbie Reprezentantów i Senacie USA. Umowa ta jest pierwowzorem, który wskazuje, jakie następują konsekwencje zarówno gospodarcze, jak też społeczne i polityczne w wyniku porozumienia zupełnie różnych państw.

NAFTA w ciągu 20 lat zmieniła gospodarkę Kanady i przeorała gospodarkę Meksyku, ta bowiem dalece odbiegała od poziomu i standardów amerykańskich. Amerykańskie korporacje, jako silne twory kapitałowe podyktowały warunki słabszym partnerom. Były to warunki oparte o zasady sformułowane w Konsensusie Waszyngtońskim, a więc podstawą jest kryterium zysku oparte o własność prywatną.
Wiadomo powszechnie, że jednym z warunków powodzenia strefy wolnego handlu jest podobny poziom rozwoju gospodarczego (sensu largo rzecz jasna) wszystkich stron ją tworzących. Tak w przypadku NAFTA nie było. Dziś widać konsekwencje we wszystkich sferach życia Kanady, a szczególnie Meksyku.
Przystępując do rozmów z USA przedstawiciele Komisji Europejskiej wiedzieli zapewne wszystko o ewentualnych konsekwencjach umowy TTIP i doświadczeniach Meksyku i Kanady. Z tego zapewne powodu rozmowy utajniono, a dokumenty zamknięto w jedynym pomieszczeniu w siedzibie UE w Brukseli, gdzie utrudniony dostęp mieli i mają europosłowie.
UE występuje w rozmowach z USA (TTIP) i Kanadą (CETA) jako jednolity twór gospodarczy i polityczny, choć takim nie jest, choćby na fakt ograniczoności strefy wspólnej waluty. Diabeł, jak wiadomo tkwi w szczegółach, a one częściowo upublicznione ostatnio wskazują na kierunek płynący zza oceanu – podporządkowania Unii, a więc państw narodowych Unii, bo taka jest konstrukcja – woli i interesom korporacji, głównie amerykańskich, które dominują też w Kanadzie. To układ niepartnerski, a na pewno niekorzystny dla Polski. Zwracają na to uwagę również niektórzy członkowie rządu PiS.
Na tym tle rysuje się refleksja dotycząca miejsca UE i europejskich państw narodowych we współczesnym świecie. Unia to wielki twór gospodarczy, to jedno z największych w świecie skupisk ludności (trzecie po Chinach i Indiach), to wielki potencjał intelektualny i kulturowy. Dziś przedstawiciele Komisji Europejskiej zachowuję się w stosunkach z mocarstwami (USA, Rosja, Chiny), jak ubodzy krewni, choć nie ma sytuacji alarmowej związanej z kryzysem finansowym, zagrożeniem bezpieczeństwa, czy innymi problemami wewnętrznymi. Trwa budowa postzimnowojennego modelu stosunków międzynarodowych i Europę stać na samodzielność, a nie na klientelizm. Europę stać na samodzielność, którą trzeba sobie jednak wywalczyć. Świat przestał być jednobiegunowy, trzeba w związku z tym rozważyć, czy na najbliższe dziesięciolecia nie jest poważnym wyzwaniem dla nas Europejczyków budowa jednego z biegunów, wielobiegunowej na pewno już w XXI wieku cywilizacji.
Może rządzący Unią nie dorośli do swych pozycji, lub nie reprezentują interesu Europejczyków? Uwikłanie nas w szkodliwe ze wszech miar umowy TTIP i CETA wydaje się być działaniem absolutnie nierozważnym. Dziwną pozycję zajmuje tutaj także aktualny rząd Polski.

Trzeba z uznaniem przyjąć demonstracje przeciw TTIP i CETA, które odbyły się w Warszawie i kilku miastach w dniu 15 października. Nie są one tylko wyrazem społecznych lęków, ale także kalkulacji, szczególnie wypływających ze środowisk pracowniczych i rolniczych, które, jak wykazują doświadczenia meksykańskie, ucierpią na tym najbardziej.
To pierwsze polskie demonstracje przeciw umowom. Oby dały one rządzącym do myślenia.

Andrzej Ziemski

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240894

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …