Bernie Sanders już wygrał

Mimo, że Hilary Clinton nie zdobyła jeszcze oficjalnej nominacji Partii Demokratycznej do ubiegania się o fotel Prezydenta USA, to jest to już tylko kwestią czasu. To jej rywali, Bernie Sanders, osiągnął więcej, niż wszyscy się spodziewali.
Przed kampanią wyborczą mało kto wiedział w ogóle kim jest 76-letni senator ze stanu Vermont. I choć jest najdłużej zasiadającym senatorem w amerykańskim Kongresie, znany był przede wszystkim swoim wyborcom. Poprzez swoją wyrazistą i energiczną kampanię, zyskał wielu sympatyków i zadał kłam tym wszystkim, którzy uważali, że nie ma najmniejszych szans w starciu z amerykańskim establishmentem. Otwarte deklarowanie swoich socjalistycznych poglądów to w USA wielki wyczyn. Co więcej, zdawać by się mogło, że bez wsparcia wielkiego biznesu i grup interesów, gdzie jak gdzie, ale w USA polityki zrobić się nie da, a już na pewno bez większego sukcesu.
W ojczyźnie neoliberalizmu, poglądy Berniego Sandersa miały odbić się o ścianę, narazić go na śmieszność i pogardę. Nic z tych rzeczy. Konsekwentna krytyka ustroju, nie pozbawiona racjonalnych przesłanek, zyskała wielu zwolenników, zwłaszcza wśród młodego elektoratu, co jest nadzieją na przyszłość. Z uporem maniaka mówił o błędach amerykańskiej polityki międzynarodowej, która nie tylko osłabiła pozycję USA, ale poprzez błędne działania której, tuż pod jej nosem, narodziło się Państwo Islamskie. Zaproponował on Amerykanom zupełnie inną politykę ekonomiczną, bardziej sprawiedliwą, opartą na zrównoważonym rozwoju. Rozwarstwienie społeczne w USA, choć o tym się nie mówi, jest jednym z najwyższych w świecie. I choć w USA każdy może zrobić karierę, to amerykański sen nie daje równych szans wszystkim obywatelom. W rzeczywistości dzieci urodzone w biednych rodzinach mają mniej niż 3 proc. szans na osiągnięcie sukcesu. Badania wykazują, że nierówność koreluje z niskim poziomem zaufania społecznego, a także ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Co więcej, USA są wśród trzech krajów na świecie, które nie gwarantują płatnego urlopu macierzyńskiego (dwa pozostałe państwa to Papua Nowa Gwinea i Suazi). Oznacza to, że wiele biednych amerykańskich matek musi wybrać między wychowaniem dzieci a utrzymaniem pracy czy nauką. System edukacji w USA jest nękany przez uprzedzenia rasowe, szkoły są finansowane na poziomie lokalnym, a nie krajowym. Departament Edukacji potwierdził, że szkoły z wysokimi odsetkiem ubogich studentów mają zwyczajowo niższy poziom finansowania. Badania z zeszłego roku wykazały, że w wielu amerykańskich stanach, zwłaszcza na głębokim Południu, długość życia jest niższa niż w Algierii, Nikaragui czy Bangladeszu. USA są jedynym krajem rozwiniętym, które nie gwarantują opieki zdrowotnej wszystkim swoim obywatelom. Batalię o poprawę tej sytuacji stoczył Barack Obama, napotykając na wielki sprzeciw. USA ma również bardzo wysoką śmiertelność niemowląt, a także najwyższy wskaźnik ciąż u nastolatek. Na te i inne patologie amerykańskiego systemu zwracał uwagę, czym zyskał ogromną sympatię tych wszystkich, których nie dotknął „amerykański sen”.
Bernie Sanders przypomniał tym samym, że Partia Demokratyczna jest partią lewicową i te wartości w swojej kampanii podkreślał. Warto bowiem przypomnieć, że prekursorem demokratów w lewicowej wizji USA, był Franklin Delano Roosvelt i jego „New Deal”, czyli państwowy interwencjonizm i wielkie publiczne inwestycje, który pomogły USA wydostać się z Wielkiego Kryzysu, przywracając milionom obywateli nadzieję, na lepsze jutro. Zgromadził wokół siebie masę ludzi, którzy uwierzyli w jego wizję bardziej sprawiedliwych USA i bardziej rozłożonych sił na świecie, bez jednego tylko policjanta, który stoi na straży ładu międzynarodowego. W grupie do 30 roku życia, Bernie Sanders miał największe poparcie i to było widać podczas jego konwencji i spotkań. Przewaga nad byłą pierwszą damą była ogromna, wynosiła ona 43 proc. To wielki kapitał polityczny, którzy może zaowocować w przyszłości. Zgromadził niemal 12 milionów głosów, przy 15,5 miliona głosów dla Hilary Clinton. Hasła i program Berniego Sandersa będą musiały być widoczne u byłej sekretarz stanu, bowiem bez tego, wyborcy senatora z Vermont mogą podczas wyborów zostać w domu. Nie jest bowiem tajemnicą, że dla wyborców Berniego Sandersa, kandydatura Hilary Clinton nie jest wymarzona, jest bowiem ona reprezentantką starego ładu, amerykańskiego establishmentu, który z taką zaciekłością atakował jej partyjny rywal.
Bernie Sanders zmienił amerykańską politykę. Jego idee będą musiały zostać wkomponowane w politykę Hilary Clinton. Warto przypomnieć, iż, gdy ta przegrała walkę o nominację Partii Demokratycznej z Barackiem Obamą, została następnie szefową amerykańskiej dyplomacji. Nawet jeśli tylko część postulatów Berniego Sandersa zostanie wcielona w życie, to będzie on wielkim wygranym amerykańskich wyborów.

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 212 gości 

Statystyka

Odsłon : 7266924

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …