Do przyjaciół z SLD

Za nami Zarząd Krajowy SLD. Mimo, iż wielu Sojusz już pogrzebało, swoją droga wiele tych styp już w przeszłości było, to jednak ogromne zainteresowanie mediów utwierdza w przekonaniu, że lewica jest w Polsce niezbędna. Wszyscy domagali się dymisji Leszka Millera, zapominając, że to nie Zarząd odwołuje szefa partii.

 

Przewodniczący SLD miał zapłacić głową za decyzję, którą kolegialnie podjął Zarząd, desygnując Magdalenę Ogórek na urząd Prezydenta RP. Jakoś nikt nie zwrócił uwagi, aby rozliczać Janusza Piechocińskiego, którego kandydat zdobył żenująco niski wynik. Tam nikt nie domagał się ściętych głów, dymisji, gorzkich żali. Przewodniczącego SLD stać było na słowo „przepraszam”. Dobrze, że ono padło. Wyborców lewicy nie wolno pozostawiać bez alternatywy. Za słaby wynik odpowiedział szef sztabu Magdaleny Ogórek, poseł Leszek Aleksandrzak, który zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego SLD. To bardzo uczciwe postawienie sprawy. Swoją drogą. czy ktoś w ogóle słyszał, jak się nazywał szef sztabu Adama Jarubasa? Stanowisko SLD w sprawie II tury wyborów prezydenckich jest bardzo rozsądne. Sojusz nie będzie depozytariuszem głosów wyborców SLD, tym bardziej, że w II turze zmierzą się dwaj politycy prawicy.
Sojusz znalazł się dziś w bardzo trudnej sytuacji, to prawda. Eksperyment wyborczy się nie powiódł, należy to przyznać i przeprosić wyborców SLD- nigdy więcej kandydatury, która odcina się od programu partii, która wręcz się z nim nie utożsami i w końcu, odcina. Środowisko Sojuszu jest bardzo specyficzne, przywiązane do swojego szyldu i nazwy. Dorobek partii zobowiązuje. Zaledwie 30% wyborców SLD zdecydowało się poprzeć kandydaturę Magdaleny Ogórek. To o czymś świadczy. Niezależność od partii, którą zdobyła dla niej podpisy, pracowała na jej rzecz w kampanii, w końcu, dystans od partii, musiało skończyć się wyborczą klęską. O Magdalenie Ogórek należy jak najszybciej zapomnieć i wyeksponować swoją lewicową alternatywę dla mas. Wnioski z tej kampanii być muszą i wierzę, że będą.
Nie czas teraz na zmianę kierownictwa w SLD. Ta może przyjść, ale po wyborach parlamentarnych. Przykład brytyjski jest bowiem wzorem. Lider opozycyjnej Partii Pracy, po przegranych wyborach, podaje się do dymisji. Kilka miesięcy przed wyborami, to nie jest najlepszy moment na zmianę kierownictwa partii. Po pierwsze dlatego, że dziś Sojusz to Leszek Miller. Zadajmy sobie uczciwie pytanie- kto miałby stanąć na czele SLD dziś? Kto byłby w stanie udźwignąć ciężar partii? Odpowiadam uczciwie- nikt. Taka jest prawda. Wybory prezydenckie rządzą się innymi prawami. Szef partii odpowiada za wyniki wyborów parlamentarnych. I to tu główny test czeka Leszka Millera jak i całej lewicy. Konsolidacja całej lewicy jest nie tylko potrzebna, ale konieczna. Lewicowy wyborca nie może zostać pozostawiony sam sobie. Zielona wyspa, smoleńska histeria czy populizm Pawła Kukiza, to jest wyzwanie na dziś.
Z jakim programem powinien Sojusz iść w jesiennym wyborach? Odpowiedź nasuwa się sama- z socjaldemokratycznym, z wyeksponowaniem tego, co w programie SLD najbardziej istotne dla wyborców- bieda, wykluczenie społeczne, nierówny podział dóbr, progresja podatkowa, prawa pracownicze, prawa kobiet. Parlamentarzystki i parlamentarzyści SLD nie mogę zapominać, że reprezentują ludzi pracy, a słowo lewica nie może być powodem do wstydu, wręcz przeciwnie. Patologii na rynku pracy nie brakuje, dlatego walka z umowami śmieciowymi winna być dla SLD tematem, który narzuci wyborczą narrację i zmieni tę patologię, w której Polska na tle innych państw UE, przoduje. Lider Sojusz naszkicował główne tematy, które scalić mają lewice na jesieni- „Wspólna lista lewicy powinna być konstruowana w oparciu o katalog wartości podzielanych przez całą lewicę: sprawiedliwość społeczna, równość szans, sprzeciw wobec komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia oraz oświaty, świeckie państwo, poszanowanie praw kobiet, ochrona praw wszelkich mniejszości i pokojowa polityka zagraniczna. Postulatami łączącymi lewicę powinno być również obniżenie wieku emerytalnego lub jego uzależnienie od stażu pracy”.
Minimum programowe dla SLD to socjalne państwo. Tak zohydzane przez rodzimych liberałów. Są bowiem dziś tacy, którzy chcą, aby osoby pobierające renty, emerytury i inne świadczenia od państwa, były w ogóle pozbawione prawa głosu. Co gorsza, polityk, który podnosi te postulaty, ma obecnie większe poparcie niż SLD. Potrzebna jest też szersza formuła SLD. Taka, który przyniosła sukces w 2001 roku, kiedy to wokół SLD zgromadziło się kilkadziesiąt podmiotów, ruchów społecznych, partii politycznych i organizacji.
Sojusz jest nam potrzebny. Polska to kraj, gdzie wszystko co lewicowe, jest obrzydzone. Przez 25 lat nie udało się w Polsce zorganizować innej, lewicowej formacji, która byłaby w stanie, wyjść poza nawias debaty publicznej. Można SLD opluwać, gniewać się, wytykać błędy. Krytyka bowiem bywa twórcza. Ale takie działania zepchną jedyną jak na razie lewicową formację , do katakumb. Czego sobie i lewicy nie życzę. Wszystkie ręce na pokład!
Nie ma wroga na lewicy. To hasło, które towarzyszy nam od lat, staje się nader aktualne. Polska bowiem staje się ewenementem na tle reszty Europy. Dlaczego? Na jesieni może nie być lewicy w Sejmie, to realne. Dlatego wszelka mobilizacja i konsolidacja całej lewicy jest konieczna. Wszystkie ręce na pokład. Dalsze obrażanie się na SLD spowoduje pogłębienie się kryzysu, na którym wygrać mogą tylko prawicowi populiści. Nie wyobrażam sobie Sejmu bez lewicy, gdzie na sejmowych ławach zasiadać będą Jarosław Kaczyński, Stefan Niesiołowski, Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke i Leszek Balcerowicz. Bez lewicy demokracja jest iluzoryczna.

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240693

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …