Dedykacja na 1 Maja

Tradycyjnie, jak każdego roku przedstawiciele lewicy demonstrować będą swoje poparcie dla słusznych żądań pracowniczych dotyczących pracy, warunków pracy, możliwości uzyskania godnych zarobków na utrzymanie rodzin. Jest to niekończący się proces protestów, które trwają i trwać muszą, bowiem nigdy na polu relacji właściciele kapitału (środków produkcji) – robotnicy (pracownicy najemni) nie było i nie będzie dobrze.


W Polsce w ostatnich latach maleje zainteresowanie tą formą zaznaczenia swojego miejsca w społecznym podziale pracy. Zarówno pracownicy, jak i ich przedstawiciele – związki zawodowe i partie lewicy zbierają na 1 majowej demonstracji coraz mniej ludzi chcących wesprzeć słuszny przecież protest. To pewien fenomen w Europie – w krajach Europy Zachodniej, w Niemczech, Francji, Włoszech demonstracje na 1 maja mają wielotysięczny charakter.
W tym roku demonstracji centralnej, organizowanej przez centralę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych nie będzie. Mazowiecki OPZZ wraz z Polską Partią Socjalistyczną organizują wiec na Placu Grzybowskim w Warszawie. Podobnie kilka innych ugrupowań, m.in.  tradycyjnie już radykalna lewica na Rondzie de Gaulle’a w Warszawie.
Wiadomo, że na polu realizacji praw pracowniczych zapisanych w Konstytucji i Prawie pracy nie jest dobrze, można powiedzieć, że raczej fatalnie. To m.in. z powodu warunków pracy wyjechało już z Polski kilka milionów ludzi, a rozważają ten desperacki akt następni. Problem na tym polu, jaki powstał w wyniku neoliberalnej samowoli nie jest dziś problemem tylko i wyłącznie polskiej lewicy – to problem państwa.
Podczas świętowania 25 lat polskiej wolności wydaje się, że zapomniano o znaczącej części społeczeństwa, która rewolucję 1980 roku i transformację 1990 roku zaakceptowała pod warunkiem poprawy warunków pracy, życia, uzyskania podmiotowości nie tylko politycznej, ale również pracowniczej.
Stało się inaczej, statystyki wskazują, że udało się to „polskie marzenie” nielicznym. Dobrym tego przykładem, wręcz symbolem zaprzedania intencji robotniczych z Porozumień Sierpniowych, jest robotniczy baron – Frasyniuk, który od czasu do czasu pokrzykuje na wszystkich w prywatnych telewizjach, zapominając o swych korzeniach (choć może to też legenda, jak wiele innych z tamtego czasu).
Przy okazji 1 Maja 2015 warto sformułować kilka uwag aby przypomnieć wszystkim, co do nich należy:
- sprawa poszanowania Konstytucji w jej całokształcie, a szczególnie w zakresie problemów sprawiedliwości społecznej, to sprawa państwa i prezydenta
- sprawa rozwarstwienia w Polsce, to problem państwa, szczególnie Sejmu tworzącego coroczne budżety i rządu, który je realizuje
- sprawa systemu zatrudnienia to problem rządu i organizacji pracodawców oraz samych pracodawców, których nikt nie zmusza do poszanowania prawa
- sprawa zdecydowanego upominania się oprawa pracownicze to problem związków zawodowych, organizacji społecznych i partii lewicy.
Mam nadzieję, że podsumowanie najbliższego roku ma szansę być nieco lepsze niż ostatniego, gdzie widać wyraźny regres.
Szczególnie śladowe manifestacje lewicy to wyraz rozpaczy i bezsilności.
Coś trzeba z tym zrobić!

Andrzej Ziemski

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7240628

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …