Sprawa gazu

Jesteśmy w ostatnich dniach świadkami zdarzeń, które potwierdzają, że tak, jak Amerykanie skutecznie korzystają ze swoich marines i pocisków ze zubożonym uranem, tak Rosjanie nie mają oporów przed wykorzystaniem zimą gazu, a właściwie ograniczenia dostaw gazu. Skutkuje to podobnie – i jedno i drugie jest bronią, mającą na celu wzmocnienie nacisków politycznych i osiągnięcie celów mocarstwowych.
Właściwie w całej sprawie ograniczeń dostaw gazu rosyjskiego na Ukrainę z biznesowego punktu widzenia wszystko jest w porządku. U nas, w Polsce też nie zapłacony rachunek za gaz skutkuje jego wyłączeniem. Mamy jednak kontekst polityczny i międzynarodowy. I tutaj nie wszystko jest takie proste.
Polska będąc w sojuszu z USA nie musi obawiać się marines, ale powinna głęboko zastanawiać się, jak poruszać się po światowej szachownicy, aby zapewnić właściwy dopływ energii, pozwalający na zaspokojenie potrzeb społecznych i rozwój. Nie jest ważna tutaj orientacja polityczna rządzącej w Polsce koalicji. Ważne jest to, czy jako państwo posiadamy rozsądną, wieloletnią strategię rozwoju i polityki gospodarczej, oraz służącą temu politykę zagraniczną, akceptowane przez wszystkie siły polityczne w ramach parlamentarnego konsensusu. Ostatnie lata rządów, szczególnie ugrupowań konserwatywno-prawicowych, pokazują znaczący rozziew pomiędzy tymi dwoma dziedzinami, wynikający z prymatu ideologii i uprawianej polityki historycznej nad interesami gospodarczymi. Jest wiele przykładów to potwierdzających z historii najnowszej naszych stosunków np. z Rosją, Chinami i innymi partnerami.
Rosja poprzez swój Gazprom realizuje program czysto biznesowy – sprzedaje gaz do Europy, co daje jej środki na rozwój i jest jednym z ważniejszych źródeł dochodów. Nie może pozwolić sobie na wstrzymanie dopływu środków. W związku z tym, co najwyżej stać ją na czasową grę taktyczną, która służy wymuszaniu warunków kontraktów.
Rosja prowadzi też politykę mocarstwową, dąży do powrotu na światową scenę, jako jeden z graczy odbudowującego się świata wielobiegunowego, przy słabnących Stanach Zjednoczonych, które przeżywają gwałtowny kryzys.
Ani Rosji ani USA nie stać na konflikt globalny, który musiałby by mieć charakter nuklearny, więc trwa światowa gra w oparciu o konflikty lokalne. Obszar byłej, pojałtańskiej Europy i byłych republik ZSRR jest poważnym polem takiej konfrontacji. Rosja przeszła do ofensywy globalnej – widać to m.in. po skutkach konfliktu gruzińskiego a dziś po zaostrzających się relacjach Rosja – Ukraina.
Rosyjska polityka energetyczna ma bez wątpienia charakter monopolistyczny. Potwierdza to trwająca do dziś pełna kontrola źródeł energii oraz ropociągów i gazociągów na całym obszarze postradzieckim, a także nie dopuszczanie do usamodzielnienia się kogokolwiek. Dotyczy to takich zdarzeń, jak kolejne wojny czeczeńskie, konflikt gruziński, relacje Rosji z państwami basenu Morza Kaspijskiego itd. Przypadek Ukrainy jest istotny – przez ten kraj przebiega gazociąg „Przyjaźń” transportujący gaz do Wiednia i dalej do Europy Zachodniej. Drugi główny gazociąg „Jamał-Europa” biegnie przez Białoruś i Polskę do Berlina i dalej na zachód. Trzeci gazociąg w budowie tzw. Gazociąg Północny przebiegać będzie po dnie Bałtyku do Niemiec i dalej na zachód. Planowany jest także gazociąg tzw. Południowy Strumień, który zaopatrywać ma państwa bałkańskie i Włochy.
Polska powinna brać tę sytuację pod uwagę, tym bardziej, że bardzo różne są na zaistniałą sytuację reakcje innych państw Unii Europejskiej. Są one spokojne, ale nacechowane świadomością, że Europa bez rosyjskiego gazu nie przeżyje, szczególnie w środku zimy bez alternatywnych źródeł zasilania. Również w dłuższym okresie jest to niemożliwe, bowiem cykle inwestycyjne w energetyce np. jądrowej są wieloletnie.
W ostatnich dniach rośnie zainteresowanie w zachodniej Europie przyłączeniem się do Gazociągu Północnego. Poza Niemcami, które są udziałowcem tej inwestycji, zainteresowanie wyraziła np. Holandia.
Gazeta „Dziennik” twierdzi, że konfliktem z Rosją na tle dostaw gazu zainteresowane są ukraińskie elity polityczne. Trwa bowiem konfrontacja na linii Juszczenko – Tymoszenko przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w tym kraju. Ten, kto rozwiąże konflikt z Rosją, ma w kieszeni wygraną. Niedawni sojusznicy w „Pomarańczowej Rewolucji” stoją dziś po dwóch stronach barykady. Zachodzi pytanie, jeśli jest to prawda, czemu wciągają całą Europę w konflikt i zagrożenie egzystencji wielu milionów ludzi.
Polska powinna w tej sytuacji zachowywać się bardzo racjonalnie. Powinien być wypracowany konsensus wszystkich sił parlamentarnych z udziałem prezydenta w sprawie polityki energetycznej. Warto przyspieszać działania dotyczące alternatywy w postaci gazu skandynawskiego. Warto też rozważyć, szczególnie dziś przy wspólnej polityce energetycznej Unii Europejskiej, czy nie przystąpić do projektu Gazociągu Północnego. Nieobecni w tym, jak się okazuje już nie tylko niemiecko-rosyjskim projekcie, mogą nie mieć racji.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241355

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …