Marek Balicki, idealnym kandydatem

Były minister zdrowia Marek Balicki jest idealnym kandydatem lewicy na urząd prezydenta w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie powinien więc szukać daleko.
Ideowość w polityce to rzecz pożądana. Jednak nader często obserwujemy w życiu publicznym rozminięcie się ideowości z praktyką rządzenia. To głównie przez ten fakt frekwencja wyborcza jest mizerna, żeby nie rzecz, żałosna.

Marek Balicki należy jednak do tego grona polityków, którzy nie rozmijają się z ideowością w życiu publicznym. Przeciwnie, to łączące spoiwo, które sprawia, że polityka w jego wykonaniu, jest z jednej strony przewidywalna, a z drugiej skuteczna.
Poglądy byłego ministra zdrowia wpisują się w tożsamość zachodniej socjaldemokracji. Jest przede wszystkim, co należy w naszej rzeczywistości do rzadkości, do przeciwników komercjalizacji w służbie zdrowia. Wszechobecne kolejki po zdrowie, to zdaniem Marka Balickiego, wynik komercjalizacji opieki zdrowotnej, co nie może przejść niektórym nawet przez myśl. Jego zdaniem środki publiczne powinny płynąć jedynie do tych placówek, które działają na zasadzie non profit, czyli nie dla zysku. Marek Balicki powołał się na przykład Holandii, gdzie szpitale funkcjonują wyłącznie w oparciu o formułę non profit. A - jak mówił - Holandia w ostatnim rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o jakość opieki zdrowotnej i dostęp do niej. Tymczasem - podkreślił Balicki - obecnie w Polsce nawet publiczne szpitale wybierają te usługi, za które można otrzymać wyższą zapłatę, a ograniczają te, które są nieopłacalne, niedostatecznie finansowane przez NFZ. Według byłego ministra zdrowia odejście od komercjalizacji szpitali nie zagrozi kondycji finansowej placówek. - Nie od formy działania zależy, czy szpital się zadłuża czy nie, ale od tego jaki ma zarząd, jakie są procedury wewnętrzne - dowodził Balicki. Tylko publiczna służba zdrowia, jej bezpłatny dostęp finansowany ze środków publicznych pochodzących z podatku zdrowotnego, może ożywić chora służbę zdrowia. Zdrowie jest ważniejsze niż rynek.
Marek Balicki należy również do wąskiego grona zwolenników depenalizacji niewielkiej ilości narkotyków na tzw. własny użytek. Co więcej, nie były to puste słowa. Taką bowiem propozycję zakładał przygotowany w okresie pełnienia przez niego funkcji ministra zdrowia w 2005 projekt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii- Uważam, że należy jak najszybciej zdepenalizować posiadanie wszystkich narkotyków na własny użytek. Jeśli są one i tak powszechnie dostępne, nie powinno się karać za konsumpcję. Jej delegalizacja sprzyja tylko przestępczości. Karać należy handlarzy, nie konsumujących. Popieram też legalizację konopi, jako mniej szkodliwych od wielu innych powszechnie dostępnych substancji psychoaktywnych, np. alkoholu. W przypadku tzw. twardych narkotyków miałbym jednak poważne wątpliwości- argumentował. Polityka narkotykowa w Polsce dopiero raczkuje więc fakt, iż alkohol jest bardziej szkodliwy od niektórych narkotyków, jest nie do przyjęcia. Alkohol jednak jest u nas dostępny bardziej niż pieczywo, a skutki takiej polityki są nad wyraz widoczne.
Wyborcy lubią wyrazistych polityków, takich, którzy wiedzą czego chcą i potrafią argumentować swoje racje. Oraz takich, którzy bez zapiekłości potrafią wdać się w polityczną dyskusję. Do tego potrzebna jest ogłada i kultura, coś, co w polityce jest na wymarciu. Temat aborcji w Polsce jest tematem tabu. Prawica oraz Kościół sprawiły, że mamy najbardziej restrykcyjna ustawę aborcyjną w Europie. A co gorsza, co rusz pojawiają się pomysły, aby jeszcze ją zaostrzyć. Politycy prawicy twierdzą bowiem, ż kobieta powinna, z nie wiadomo jakich racjonalnych przyczyn, rodzić z gwałtu. Pojawia się wówczas w ich ustach słynne motto- „obrona życia od poczęcia aż po naturalną śmierć”. W tym przypadku pojawia się pytanie, czy zarodek jest człowiekiem? Nauka twierdzi, że człowiekiem staje się od mniej więcej 12 tygodnia, kiedy wytwarza się mózg, które może reagować na ból, nie wcześniej. Nasze społeczeństwo, umiarkowanie konserwatywne, wciąż jednak ulega prawicowo-klerykalnej propagandzie, choć na szczęście wzrasta społeczna świadomość, ciągle jednak jesteśmy w europejskim ogonie, kobiety w naszym kraju nie mogą doczekać się nawet ratyfikowania Konwekcji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.
Marek Balicki, na początku lat 90. zaangażował się w zbieranie podpisów obywateli na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie dopuszczalności aborcji. Jest więc tym politykiem, który nie zmienił poglądów, jak niektórzy Ci, którzy najpierw, używając prawicowego języka, mordowali nienarodzone dzieci, dokonując aborcji, jak Bolesław Piecha czy prof. Bogdan Chazan. Kiedyś przymilali się władzy ludowej, dziś kościelnej. Świetnie te postawę skomentował prof. Roman Dębski- „ Znam lekarzy, którzy nawrócili się, przestali przerywać ciążę, jak już „wyskrobali” sobie dwa porządne mieszkania w Warszawie albo piękną willę. (…) Żonie obrońcy życia terminowałem ciążę z zespołem Downa. Pytałem: Jak to jest, przecież jesteście przeciw”. A oni mówili: słuchaj, to naprawdę wyjątkowa sytuacja. Wyjątkowa, bo dotyczyła ich osobiście, a nie ich pacjentek”.
Wybory dla lewicy mają znaczenie symboliczne. Nie ma się co oszukiwać, że Bronisław Komorowski po raz kolejny wygra walkę o prezydenturę. Ale wywieszenie białej flagi nie wchodzi w grę. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych w wyborach prezydenckich oraz samorządowych, partie ponoszą pełny koszt kampanii, nie otrzymują państwowych subwencji. Pamiętajmy, że rok 2015 to rok dwóch wyborów- parlamentarnych i prezydenckich. Dla SLD ważniejsze są te pierwsze. To bowiem w małym pałacu rozgrywa się prawdziwa polityka. Potrzebny jest więc kandydat, który jest rozpoznawalny i może zachęcić wyborców niechętnych prawicy.
Marek Balicki może również liczyć n poparcie pozaparlamentarnej lewicy. Jest na tyle ceniony i poważany, że dla różnych środowisk, które niechętnie patrzą na SLD, będą w stanie poprzeć tę kandydaturę. Wydaje się więc, że jedynie Marek Balicki jest obecnie w stanie sprawić, iż lewicowy kandydat będzie w stanie osiągnąć dwucyfrowy wynik, co może być dobrą odskocznią do wyborów parlamentarnych.

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276858

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …